www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


Manaj e Bukoshi përplasen në mbledhjen e Qeverisë Mir_se10
www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


Manaj e Bukoshi përplasen në mbledhjen e Qeverisë Mir_se10
www.ylliehana.biz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

www.ylliehana.biz


 
PortaliForumLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Manaj e Bukoshi përplasen në mbledhjen e Qeverisë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vala
powered by PTK
powered by PTK
Vala

Numri i postimeve : 3627
Data regjis. : 08/04/2010
Age : 33
Location : Kosovë

Manaj e Bukoshi përplasen në mbledhjen e Qeverisë Empty
MesazhTitulli: Manaj e Bukoshi përplasen në mbledhjen e Qeverisë   Manaj e Bukoshi përplasen në mbledhjen e Qeverisë EmptyWed Oct 06, 2010 2:36 am

Ushtruesi i detyrës së sekretarit të përhershëm në Ministrinë e Shëndetësisë Haxhi Kamberi është bërë “mollë sherri” ndërmjet ministrit të Shëndetësisë Bujar Bukoshi dhe zëvendëskryeministrit Ramë Manaj, të cilët në mbledhjen e Qeverisë nuk kanë hezituar t’i vënë në pah dallimet e tyre brendapartiake. Derisa i pari ka njoftuar kabinetin qeveritar se e ka shkarkuar nga detyra Kamberin, i dyti ka thënë se nuk e ka të drejtë ta bëjë një gjë të tillë. Ndërkohë që Bukoshi nuk ka përtuar të tregojë autoritetin e tij, duke thënë se Kamberi nuk do ta ushtrojë më atë funksion.

Bukoshi ka thënë se një prej arsyeve të shkarkimit të Haxhi Kamberit është refuzimi i ushtruesit të detyrës për të ekzekutuar vendimin e Gjykatës Supreme.

Bukoshi: Kam shkarkuar u.d së sekretarit të përhershëm
(Video)
“Unë sot kam marrë një vendim për ta shkarkuar ushtruesin e detyrës së sekretarit të përhershëm në ministrinë që e udhëheqi. Arsyeja ose njëra nga arsyet është refuzimi i ushtruesit të detyrës së sekretarit të përhershëm për të ekzekutuar një vendim të Gjykatës Supreme. Unë tani nuk e di dhe nuk dua ta di se kush e ka udhëzuar apo mësuar këtë zotëri të veprojë kështu, por këtë kompetencë unë jam i obliguar ta ushtrojë si obligim ndaj Gjykatës Supreme. Lënda është përcjell tek ju kryeministër, përmes sekretarit tuaj që eventualisht nëse ka nevojë për sqarime, por kjo është e drejtë e imja ekskluzive të cilën unë jam konsultuar që ushtruesin e detyrës ta shkarkojë”, ka thënë Bukoshi.

Por zëvendëskryeministrit Ramë Manaj, i cili vjen nga e njëjta parti e Bukoshit, Lidhja Demokratike e Kosovës, nuk i ka pëlqyer vendimi i ministrit të Shëndetësisë.

Manaj ka thënë se ekzekutimin e aktgjykimit të Gjykatës Supreme e bën Qeveria e jo ministria.

Manaj: Ekzekutimin duhet ta bëjë Qeveria dhe jo ministria
(Video)
“Jemi këto ditë në përpjekje ta sqarojmë çështjen rreth aktgjykimit të Gjykatës Supreme që i adresohet Qeverisë së Kosovës dhe jo Ministrisë së Shëndetësisë. Zoti Bukoshi edhe ministri ka të drejtë ta shkarkojë ushtruesin e detyrës, por ekzekutimin e aktgjykimit, i cili i adresohet Qeverisë, sepse titullar në kontest ka qenë Qeveria duhet ta bëjë Qeveria e Republikës së Kosovës, por jo ministria”, ka thënë Manaj.

Bukoshi nuk është mërzitur fort me ato që i ka thënë Manaj, duke thënë e krahasuar atë që ka thënë Manaj me shprehjen e njohur “Ali Hoxha-hoxhë Alia”.

Ai është shprehur këmbëngulës në qëndrimin e tij, duke thënë se ushtruesi i detyrës nuk do ta ushtrojë më atë detyrë dhe se ai si ministër nuk e shkelë vendimin e Gjykatës Supreme.

Bukoshi: Duhet respektuar shefat
(Video)
“Po banalizohet ky diskutim. Zotëri respektoni shefat tuaj, sepse shkoni në shtëpi”, i është drejtuar Bukoshi Manajt.

Por ky i fundit i është kundërpërgjigjur duke thënë se ai konteston vetëm atë që nuk është e drejtë e tij si ministër.

Manaj: Kontestuam atë që nuk është e juaja
(Video)
“Jo nuk e kontestuam atë çka është e juaja, por e kontestuam atë që nuk është e juaja”, ka thënë Manaj.

Ndërkohë, ndërhyrja e zëvendëskryeministrit Hajredin Kuçi ka zgjedhur problemin mes bashkëpartiakëve, Manaj e Bukoshi.

Kuçi: Kryeministri ta vendos atë çështje
(Video)
“Besoj që Bukoshi do të pajtohet që të vijë në zyrën e kryeministri dhe kryeministri ta vendos atë çështje”, ka thënë Kuçi.

Detyrën e sekretarit të përhershëm në Ministrinë e Shëndetësisë deri tani e ka ushtruar Haxhi Kamberi, i ardhur në këtë detyrë pas shkarkimit të Ilir Tolajt nga ish- ministri i Shëndetësisë Alush Gashi. Mirëpo Gjykata Supreme ditë më para ka anuluar vendimin e Këshillit të Lartë për Emërime Publike, për shkarkimin e Ilir Tolajt nga detyra e sekretarit të përhershëm të Ministrisë së Shëndetësisë, duke vendosur në favor të Tolajt, i cili e kishte paditur Qeverinë e Kosovës se i është shkëputur marrëdhënia e punës në mënyrë të parregullt./B.Lani/

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.ptkonline.com
 

Manaj e Bukoshi përplasen në mbledhjen e Qeverisë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 

 Similar topics

-
» Maldive,qeveria mban mbledhjen nen uje
» Bukoshi suspendon drejtorin e QKUK-së
» Manaj: Ministrat e LDK-së po i dorëzojnë detyrat
» Bukoshi del nga LDK, themelohet Koalicioni Rugova
» Bukoshi: Edhe Sejdiu mund të kandidojë për kryetar
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | ©phpBB | Forum mbështetës | Report an abuse | Latest discussions
YlliehanaForum