www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Manaj e Bukoshi përplasen në mbledhjen e Qeverisë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vala
powered by PTK
powered by PTK
avatar

Numri i postimeve : 3627
Data regjis. : 08/04/2010
Age : 27
Location : Kosovë

MesazhTitulli: Manaj e Bukoshi përplasen në mbledhjen e Qeverisë   Wed Oct 06, 2010 2:36 am

Ushtruesi i detyrës së sekretarit të përhershëm në Ministrinë e Shëndetësisë Haxhi Kamberi është bërë “mollë sherri” ndërmjet ministrit të Shëndetësisë Bujar Bukoshi dhe zëvendëskryeministrit Ramë Manaj, të cilët në mbledhjen e Qeverisë nuk kanë hezituar t’i vënë në pah dallimet e tyre brendapartiake. Derisa i pari ka njoftuar kabinetin qeveritar se e ka shkarkuar nga detyra Kamberin, i dyti ka thënë se nuk e ka të drejtë ta bëjë një gjë të tillë. Ndërkohë që Bukoshi nuk ka përtuar të tregojë autoritetin e tij, duke thënë se Kamberi nuk do ta ushtrojë më atë funksion.

Bukoshi ka thënë se një prej arsyeve të shkarkimit të Haxhi Kamberit është refuzimi i ushtruesit të detyrës për të ekzekutuar vendimin e Gjykatës Supreme.

Bukoshi: Kam shkarkuar u.d së sekretarit të përhershëm
(Video)
“Unë sot kam marrë një vendim për ta shkarkuar ushtruesin e detyrës së sekretarit të përhershëm në ministrinë që e udhëheqi. Arsyeja ose njëra nga arsyet është refuzimi i ushtruesit të detyrës së sekretarit të përhershëm për të ekzekutuar një vendim të Gjykatës Supreme. Unë tani nuk e di dhe nuk dua ta di se kush e ka udhëzuar apo mësuar këtë zotëri të veprojë kështu, por këtë kompetencë unë jam i obliguar ta ushtrojë si obligim ndaj Gjykatës Supreme. Lënda është përcjell tek ju kryeministër, përmes sekretarit tuaj që eventualisht nëse ka nevojë për sqarime, por kjo është e drejtë e imja ekskluzive të cilën unë jam konsultuar që ushtruesin e detyrës ta shkarkojë”, ka thënë Bukoshi.

Por zëvendëskryeministrit Ramë Manaj, i cili vjen nga e njëjta parti e Bukoshit, Lidhja Demokratike e Kosovës, nuk i ka pëlqyer vendimi i ministrit të Shëndetësisë.

Manaj ka thënë se ekzekutimin e aktgjykimit të Gjykatës Supreme e bën Qeveria e jo ministria.

Manaj: Ekzekutimin duhet ta bëjë Qeveria dhe jo ministria
(Video)
“Jemi këto ditë në përpjekje ta sqarojmë çështjen rreth aktgjykimit të Gjykatës Supreme që i adresohet Qeverisë së Kosovës dhe jo Ministrisë së Shëndetësisë. Zoti Bukoshi edhe ministri ka të drejtë ta shkarkojë ushtruesin e detyrës, por ekzekutimin e aktgjykimit, i cili i adresohet Qeverisë, sepse titullar në kontest ka qenë Qeveria duhet ta bëjë Qeveria e Republikës së Kosovës, por jo ministria”, ka thënë Manaj.

Bukoshi nuk është mërzitur fort me ato që i ka thënë Manaj, duke thënë e krahasuar atë që ka thënë Manaj me shprehjen e njohur “Ali Hoxha-hoxhë Alia”.

Ai është shprehur këmbëngulës në qëndrimin e tij, duke thënë se ushtruesi i detyrës nuk do ta ushtrojë më atë detyrë dhe se ai si ministër nuk e shkelë vendimin e Gjykatës Supreme.

Bukoshi: Duhet respektuar shefat
(Video)
“Po banalizohet ky diskutim. Zotëri respektoni shefat tuaj, sepse shkoni në shtëpi”, i është drejtuar Bukoshi Manajt.

Por ky i fundit i është kundërpërgjigjur duke thënë se ai konteston vetëm atë që nuk është e drejtë e tij si ministër.

Manaj: Kontestuam atë që nuk është e juaja
(Video)
“Jo nuk e kontestuam atë çka është e juaja, por e kontestuam atë që nuk është e juaja”, ka thënë Manaj.

Ndërkohë, ndërhyrja e zëvendëskryeministrit Hajredin Kuçi ka zgjedhur problemin mes bashkëpartiakëve, Manaj e Bukoshi.

Kuçi: Kryeministri ta vendos atë çështje
(Video)
“Besoj që Bukoshi do të pajtohet që të vijë në zyrën e kryeministri dhe kryeministri ta vendos atë çështje”, ka thënë Kuçi.

Detyrën e sekretarit të përhershëm në Ministrinë e Shëndetësisë deri tani e ka ushtruar Haxhi Kamberi, i ardhur në këtë detyrë pas shkarkimit të Ilir Tolajt nga ish- ministri i Shëndetësisë Alush Gashi. Mirëpo Gjykata Supreme ditë më para ka anuluar vendimin e Këshillit të Lartë për Emërime Publike, për shkarkimin e Ilir Tolajt nga detyra e sekretarit të përhershëm të Ministrisë së Shëndetësisë, duke vendosur në favor të Tolajt, i cili e kishte paditur Qeverinë e Kosovës se i është shkëputur marrëdhënia e punës në mënyrë të parregullt./B.Lani/


_________________________________________________________________________Per informata ne Ptk kliko ketu
Qendrim Rexha
ק๏รt คภ๔ tєlєς๏๓๓ยภเςคtเ๏ภร ๏Ŧ к๏ร๏ש๏, ן.ร.ς.
ק๏รtค ๔ђє tєlєк๏๓ยภเкคςเ๏ภเ เ к๏ร๏שëร, รђ. ค.
ק๏štค เ tєlєк๏๓ยภเкคςเןє к๏ร๏שค, ๔.๔. [/b]

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ptkonline.com
 

Manaj e Bukoshi përplasen në mbledhjen e Qeverisë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizForumotion.com | Computers and Internet | Forums directory | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create your own blog
YlliehanaForum