www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Thellohet bashkëpunimi mes Kosovës dhe Zvicrës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vala
powered by PTK
powered by PTK
avatar

Numri i postimeve : 3627
Data regjis. : 08/04/2010
Age : 27
Location : Kosovë

MesazhTitulli: Thellohet bashkëpunimi mes Kosovës dhe Zvicrës   Wed Oct 06, 2010 11:39 pm
Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës dhe Këshilli Federal i Zvicrës kanë nënshkruar një marrëveshje për bashkëpunim financiar dhe teknik, dhe ndihmë humanitare, por marrëveshja nuk parasheh edhe zgjidhjen e problemit të pensioneve të kosovarëve në Zvicër.

Nënshkrimi i marrëveshjes është bërë të mërkurën në Prishtinë nga ministri i Punëve të Jashtme, Skënder Hyseni dhe ambasadori zviceran në Kosovë, Lukas Beglinger.

Ministri Hyseni ka thënë se kjo marrëveshje ka të bëjë me bashkëpunim teknik, financiar dhe ndihma humanitare ndërmjet qeverive, dhe vendos kornizën ligjore të bashkëpunimit midis Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Konfederatës Helvetike të Zvicrës.

Ai ka thënë se Zvicra ka qenë një nga përkrahësit më të mëdhenj të popullit Kosovës në të gjitha fazat e shtet ndërtimit, duke shtuar se përkrahja dhe ndihma që ky vend i ka dhënë popullit të Kosovës në kohët më të vështira është e pazëvendësueshme.

Por i pyetur se nëse marrëveshja zgjidh edhe problemin e pagesës së pensioneve për kosovarët që jetojnë në Zvicër, Hyseni ka thënë se kjo çështje nuk rregullohet me këtë marrëveshje, duke shtuar se në të ardhmen do të zgjidhet edhe ai problem.

Hyseni: Të gjitha çështjet do të zgjidhen
(Video)
“Çështja e pensioneve të kosovarëve në Zvicër nuk rregullohet me këtë marrëveshje, me këtë marrëveshje rregullohet një sferë tjetër dhe ju do të keni në dispozicion shumë shpejt tekstin e marrëveshjes. Ndërkohë që çështjet tjera, unë them se ne nuk kemi çështje të pazgjidhura me Konfederatën Helvetike të Zvicrës. Mirëpo të gjitha kontestet dhe ndonjë çështje të vogël, ndonjë paqartësi do të gjejmë fuqi përmes dikastereve përkatëse të ministrive përkatëse do të gjejmë të zgjidhen të gjitha çështjet”, ka thënë ministri Hyseni.

Nga ana tjetër ambasadori zviceran në Kosovës, Lukas Beglinger ka thënë se marrëveshja e re për bashkëpunim ndërkombëtare dhe ndihmë humanitare siguron një kornizë të re ligjore për bashkëpunimin në mes të Zvicrës dhe Kosovës për implementimin e reformave politike dhe ekonomike në Kosovë.

Sipas tij, marrëveshja e zëvendëson memorandumin e mirëkuptimit, duke shtuar se Zvicra e mirëpret faktin që tani e tutje bashkëpunimi teknik dhe financiar do të bazohet në kushtet që janë pajtuar me autoritetet e Kosovës.

Beglinger ka theksuar se kjo marrëveshje nuk e rregullon edhe sigurimin social, por ka shtuar se janë duke vazhduar biseda mes Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Zvicrës për zgjidhjen e këtij problemi.

Beglinger: Kjo nuk marrëveshje nuk e rregullon sigurimin social
(Video)
“Programi Zviceran për bashkëpunim dhe kjo marrëveshje është e përqendruar në këtë fushë, ndërsa sigurimi social është një çështje tjetër dhe ju e dini që ka pasur shkëmbim të informacioneve në fillim të shtatorit në mes te delegacionit shtetëror të Kosovës dhe Zvicrës dhe ky proces vazhdon”, ka thënë Beglinger.

Me këtë marrëveshje bashkëpunimi, Zvicra riafirmon marrëdhëniet me Kosovën dhe posaçërisht përkushtimin për të përkrahur tranzicionin dhe zhvillimin e Kosovës drejt funksionimit të shtetit demokratik dhe ekonomi të qëndrueshëm.

Përqendrimi kryesor i mbështetjes së Zvicrës është gjithashtu ofrimi i përkrahjes për sundimin e ligjit, forcimin e qeverisjes lokale dhe proceset demokratike, zhvillimi i infrastrukturës, posaçërisht në fushën e furnizimit me ujë, përkrahja e sektorit privat dhe arsimimit profesional. /S. Shkodra/

_________________________________________________________________________Per informata ne Ptk kliko ketu
Qendrim Rexha
ק๏รt คภ๔ tєlєς๏๓๓ยภเςคtเ๏ภร ๏Ŧ к๏ร๏ש๏, ן.ร.ς.
ק๏รtค ๔ђє tєlєк๏๓ยภเкคςเ๏ภเ เ к๏ร๏שëร, รђ. ค.
ק๏štค เ tєlєк๏๓ยภเкคςเןє к๏ร๏שค, ๔.๔. [/b]

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ptkonline.com
 

Thellohet bashkëpunimi mes Kosovës dhe Zvicrës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs.com
YlliehanaForum