www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ngriten kapacitetet e sigurisë, zvogëlohet prezenca e NATO-s

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vala
powered by PTK
powered by PTK
avatar

Numri i postimeve : 3627
Data regjis. : 08/04/2010
Age : 27
Location : Kosovë

MesazhTitulli: Ngriten kapacitetet e sigurisë, zvogëlohet prezenca e NATO-s    Sat Oct 09, 2010 12:26 am


Me ngritjen e kapaciteteve të sigurisë rritet edhe nevoja e zvogëlimit të prezencës së NATO-s në vendin tonë, tha zv.kryeministri Hajredin Kuçi. ...


Sipas tij, Kosova nuk është vend i izoluar por mund të kontribuojë në paqen rajonale dhe më gjerë. Këto komente, Kuçi i bëri në një konferencë për sigurinë të organizuar nga Kolegji Universitar AAB dhe Qendra kosovare për studime të sigurisë.

Qeveria e Kosovës vlerëson se përpjekjet për anëtarësim në strukturat euroatlantiken do të bëjnë që Serbia dhe Kosova të lënë anash konfliktet bilaterale. Megjithatë sipas zëvendëskryeministrit Hajredin Kuçi pretendimet territoriale nga cila do palë janë burim i tensionimit dhe pasigurisë. Prandaj sipas tij, Bashkimi Evropian duhet që të koordinojë mirë imponimet për vendimet që marrin qeveritë pasi e kundërta do të nxiste forcat radikale.

Në konferencën “Kosova dhe siguria rajonale”, u theksua edhe nevoja e ndryshimit të konceptit të sigurisë. Gjatë një dekade, sipas ministrit të brendshëm Bajram Rexhepi në Kosovë është investuar në sigurinë kolektive. Mirëpo tash institucionet konsiderojnë se mekanizmat e sigurisë duhet të orientohen drejt sigurisë individuale. Rexhepi vlerëson se aksionet e fundit në veri të vendit tregojnë vendosmërinë e institicuoneve për të ofruar siguri për të gjithë qytetarët.

Megjithatë ekspertët e sigurisë vlerësojnë se situata e sigurisë në vend mbetet e brishtë. Ramadan Qehaja thotë se një situatë e tillë është krijuar për shkakun se nuk kemi arritur të vëmë në kontroll një pjesë të territorit shtetërorë. Por kryetari i komisionit parlamentyarë për siguri, Rrustem Mustafa tha se sa i përket sigurisë Kosova nuk është e rrezikuar nga faktorë të jashtëm por nga korrupsioni dhe krimi organizuar që burojnë nga brenda.

Ne konferencën për sigurinë të organizuar nga kolegji universitarë AAB-Riinvest dhe qendra për studime të sigurisë, u trajtua edhe zhvillimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës. Ministri Fehmi Mujota tha se ngritja e kësaj force po bëhet sipas planeve të parapara dhe se gjitha aktivitetet e saj bëhen me standarde të larta.


_________________________________________________________________________Per informata ne Ptk kliko ketu
Qendrim Rexha
ק๏รt คภ๔ tєlєς๏๓๓ยภเςคtเ๏ภร ๏Ŧ к๏ร๏ש๏, ן.ร.ς.
ק๏รtค ๔ђє tєlєк๏๓ยภเкคςเ๏ภเ เ к๏ร๏שëร, รђ. ค.
ק๏štค เ tєlєк๏๓ยภเкคςเןє к๏ร๏שค, ๔.๔. [/b]

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ptkonline.com
 

Ngriten kapacitetet e sigurisë, zvogëlohet prezenca e NATO-s

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs
YlliehanaForum