www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 EULEX-i vendos, EULEX-i zhvendos

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vala
powered by PTK
powered by PTK
avatar

Numri i postimeve : 3627
Data regjis. : 08/04/2010
Age : 27
Location : Kosovë

MesazhTitulli: EULEX-i vendos, EULEX-i zhvendos   Tue Oct 12, 2010 11:42 pm


Prishtinë, 12 tetor – Gjyqtari i EULEX-it, Klaus Jung, ka bërë shkelje të ligjit me rastin e arrestimit dhe caktimit të paraburgimit për vëllezërit Vuloviq nga Leposaviqi. Vlerësimin për këto shkelje e kanë dhënë tre gjyqtarë të tjerë të EULEX-it të mbledhur në një panel gjyqësor, të cilët kanë shqyrtuar ankesën e mbrojtjes për caktimin e paraburgimit, përkatësisht masës së paraqitjes në polici për dy vëllezërit.
Ky kolegj ka gjetur shkelje procedurale të gjyqtarit të procedurës paraprake të Gjykatës së Qarkut në Mitrovicë, Klaus Jung, dhe të prokurorit Antorio Pastore, duke anuluar vendimin e këtij gjyqtari.
Paneli gjyqësor prej tre gjyqtarësh të Gjykatës së Qarkut në Mitrovicë është mbledhur më 8, përkatësisht 9 tetor 2010, dhe ka nxjerrë dy vendime lidhur me rastet kundër vëllezërve Vuloviq. Në shqyrtimin e parë të premten paneli ka anuluar vendimin e gjyqtarit të procedurës paraprake që Dejan Vuloviq të paraqitet dy herë në javë në polici, ndërsa të shtunën ky panel ka anuluar vendimin e paraburgimit të caktuar nga gjykatësi i procedurës paraprake ndaj Sërgjan Vuloviqit, meqenëse, sipas panelit, në të dyja rastet gjykatësit të procedurës paraprake të EULEX-it i mungonte juridiksioni për të vendosur mbi veprat penale për të cilat dyshohen dy serbët.
Megjithatë dy vëllezërit Vuloviq nga Leshaku i Leposaviqit me gjasë nuk do të ndahen lehtë me EULEX-in. Prokuroria Speciale ka nisur hetimet ndaj tyre për krim të organizuar, vetëm katër përkatësisht dy ditë pas arrestimit të tyre, për vepra krejtësisht të tjera penale.

Më 4 tetor Policia e EULEX-it kishte arrestuar Dejan Vuloviqin në veri të Kosovës nën dyshimin për tentativë vrasjeje, posedim të paautorizuar të armëve dhe shkaktim të rrezikut të përgjithshëm. Ai u lirua nga arresti një ditë më vonë, por gjyqtari i procedurës paraprake kishte vendosur që serbi i dyshuar të paraqitej në Stacionin e policisë në Leposaviq dy herë në javë, si dhe të konfiskohej pasaporta e tij.
Më 6 tetor ndërkaq policët e Departamentit Ekzekutiv të Policisë së EULEX-it arrestuan Sërgjan Vuloviqin nën dyshimin se ka kërcënuar një zyrtar policor, posedim të paautorizuar të armëve dhe pengim të personave zyrtarë në kryerjen e detyrave zyrtare. Për këto dyshime gjyqtari i procedurës paraprake kishte urdhëruar paraburgimin e tij për 15 ditë.
Zyrtarët e EULEX-it nuk kanë dhënë shumë sqarime për këto shkelje, por kanë thënë se ata mbesin të dyshuar edhe më tej.
Zëdhënësi i këtij misioni, Blerim Krasniqi, ka thënë se anulimi i vendimit të gjyqtarit Jung ishte thjesht teknik mbi procedurat dhe jo mbi përmbajtjen e provave (më gjerësisht në numrin e sotshëm të “Kohës Ditore”).Faleminderit për rekomandimin

_________________________________________________________________________Per informata ne Ptk kliko ketu
Qendrim Rexha
ק๏รt คภ๔ tєlєς๏๓๓ยภเςคtเ๏ภร ๏Ŧ к๏ร๏ש๏, ן.ร.ς.
ק๏รtค ๔ђє tєlєк๏๓ยภเкคςเ๏ภเ เ к๏ร๏שëร, รђ. ค.
ק๏štค เ tєlєк๏๓ยภเкคςเןє к๏ร๏שค, ๔.๔. [/b]

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ptkonline.com
 

EULEX-i vendos, EULEX-i zhvendos

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs
YlliehanaForum