www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Chrome fiton perdorues

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Chrome fiton perdorues   Thu Oct 14, 2010 4:44 am

Internet Explorerin sot e përdorin më pak se 50% të përdoruesve të internetit në mbarë botën, dhe prej pikës së tij kulminante në vitin 2003 ka shënuar rënie prej 88%. Shpërndarja e Mozillas është ngadalësuar, gjersa numri i përdoruesve të Chrome është në rritje të vazhdueshme.

Paraqitja e shfletuesit Chrome të kompanisë Google ka qenë goditje e rëndë për Internet Explorerin. Rënia e numrit të përdoruesve të Internet Explorer 9 në treg në më pak se 50% është brengosëse për korporatën Microsoft.

Shpërndarja e Chrome gjithashtu ka ndikuar negativisht në shfletuesin Mozilla Firefox, shfletuesin e dytë më i popullarizuar, i cili mbante 30 për qind të mbulueshmërisë së treg.

Shfletuesit e internetit paraqesin biznes të madh dhe përfitues

Nga kompania Mozilla kanë theksuar se shfletuesi ka përfituar 79 milionë dollarë nga reklamat të cilat përdoruesit shohin kur shfrytëzojnë kërkimin nga Google, Yahoo apo eBay apo kur shkarkojnë veglën për kërkime të Google.

Investimi i Google në Chrome sigurisht është motivuar nga të hyrat kaq domethënëse të cilat i ka realizuar shfletuesi i internetit Mozilla Firefox.

Marrëdhënia për reklamim në mes të Mozillas e Google skadon në vitin 2011. Nuk është aspak çudi që Mozilla është vënë në kërkim të partnerëve të rinj.

Siç edhe iu kemi raportuar këto ditë, nga Microsoft është konfirmuar se Mozilla e re 4 do të ketë mundësinë e kërkimit nëpërmes makinës Bing.

Zhvillimi i shfletuesve të internetit për celularë është lënë paksa anash, por me kohën definitivisht do të bëhet më i rëndësishëm.

Shfletuesit e internetit të telefonave celularë mbulojnë 3.5 për qind të tregjeve.

Rritja e popullaritetit të shfletimit në internet me anë të celularëve ka përshpejtuar zhvillimin e këtyre pajisjeve.

Opera Mini është shfletuesi më i popullarizuar i internetit i dedikuar për celularë dhe mbulon 25% të tregut. Larg prapa tij janë shfletuesit e internetit të iPhone, Nokia, Blackberry nga të cilët secili merr 17% të tregut.Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Chrome fiton perdorues

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Shkenca Natyrore / Shoqerore::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Teknologji-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com
YlliehanaForum