www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Wordsworth: Serbia nuk është në pozicion ta njohë Kosovën

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vala
powered by PTK
powered by PTK
avatar

Numri i postimeve : 3627
Data regjis. : 08/04/2010
Age : 27
Location : Kosovë

MesazhTitulli: Wordsworth: Serbia nuk është në pozicion ta njohë Kosovën    Fri Oct 22, 2010 1:21 amBeograd, 21 tetor – Serbia nuk është në pozitë të njoh Kosovën, prandaj tash e një kohë kemi kërkuar mënyrë sesi ta lëmë anash këtë çështje dhe të përqendrohemi në çështje të tjera, sidomos procesin e integrimit në BE, ka deklaruar ambasadori i Britanisë së Madhe në Serbi, Stephen Wordsworth, në një intervistë për botimin e sotshëm të gazetës “Vreme” të Beogradit.

Në këtë kontekst, Wordsworth ka shfaqur shpresën se aplikimi i Serbisë së shejti do t’i procedohet Komisionit Evropian.

“Hapi tjetër është që paraqitja e Serbisë për statusin e kandidatit për anëtarësim t’i procedohet Komisionit Evropian. Britania e Madhe shpreson se kjo do të ndodhë nga fundi i këtij muaji”, citon “Vreme” Wordsworthin. Ai ka pohuar se Britania po mbështetë fuqishëm hyrjen e Serbisë në BE dhe se ky proces pas marrëveshjes ndërmjet Serbisë e BE-së rreth propozimit të Rezolutës për Kosovën në Asamblenë e Përgjithshme të KB po ec në drejtim pozitiv.

“E ardhmja e Serbisë, ‘ashtu si e ardhmja e Kosovës në një kohë të konsiderueshme, është në Bashkimin Evropian. Por nuk është në interesin e askujt që Ballkanin perëndimor të ketë far vrimash’. Kjo gjithsesi nuk është as në interesin e serbëve që jetojnë në Kosovë”, ka shtuar ai

Ambasadori britanik në Beograd ka thënë se procesi i hyrjes së gjithë rajonit, duke përfshirë Serbinë e Kosovën në BE do të jetë i ndërlikuar, prandaj është shumë e rëndësishme që të gjitha palët që janë të përfshira të kenë besim në njëra tjetrën, në mënyrë që me përpjekje të përbashkëta të arrijnë qëllimin.

Sipas fjalëve të tij, kur Serbia të marrë statusin e kandidatit, do të fillojë procesi i negociatave të hollësishme rreth 35 kapitujve, që marrin një kohë, e qëllimi i të cilave është ta sjellin Serbinë në standardet e harmonizuara me BE-në.

Wordsworth ka thënë se në këtë rrugë është i domosdoshëm realizimi i bashkëpunimit rajonal, duke theksuar marrëdhëniet me Kroacinë si të përmirësuara në saje të përpjekjeve të dy palëve.

Ai ka shtuar se Serbia mund të ketë ndikim pozitiv në situatën në BeH, dhe ka shfaqur shpresën se do të bëhen përparime në dialogun ndërmjet Beogradit e Prishtinës.

_________________________________________________________________________Per informata ne Ptk kliko ketu
Qendrim Rexha
ק๏รt คภ๔ tєlєς๏๓๓ยภเςคtเ๏ภร ๏Ŧ к๏ร๏ש๏, ן.ร.ς.
ק๏รtค ๔ђє tєlєк๏๓ยภเкคςเ๏ภเ เ к๏ร๏שëร, รђ. ค.
ק๏štค เ tєlєк๏๓ยภเкคςเןє к๏ร๏שค, ๔.๔. [/b]

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ptkonline.com
Shaban Cakolli
Forum Legend
Forum Legend
avatar

Numri i postimeve : 6018
Data regjis. : 14/08/2010

MesazhTitulli: Re: Wordsworth: Serbia nuk është në pozicion ta njohë Kosovën    Fri Oct 22, 2010 2:56 am

eh Serbia te hyj ne Evrope,sikur te hyjne pelat ne miser,ruana zot nga sherri europian
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Wordsworth: Serbia nuk është në pozicion ta njohë Kosovën

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com
YlliehanaForum