www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Rikthehet në Kuvend Strategjia për shitjen e PTK-së

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vala
powered by PTK
powered by PTK
avatar

Numri i postimeve : 3627
Data regjis. : 08/04/2010
Age : 27
Location : Kosovë

MesazhTitulli: Rikthehet në Kuvend Strategjia për shitjen e PTK-së   Tue Oct 26, 2010 9:49 pmPrishtinë, 26 tetor – Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, i ka informuar zyrtarisht deputetët me vendimin për ta kthyer në rishqyrtim strategjinë për privatizimin e PTK-së. Ky vendim ishte marrë nga kryekuvendari pesë ditë më parë, ndërsa deputetët e kuvendit ishin njoftuar këtë të hënë.
Vendimin për rikthim të strategjisë, Krasniqi nuk e kishte bazuar në mungesë të kuorumit për votim të saj në seancën e kaluar, por me qëllim të arritjes së një konsensusi me grupet parlamentare për privatizimin e kësaj ndërmarrjeje publike.
“Sot kemi marrë propozimin e kryetarit të Kuvendit që strategjia për privatizimin e PTK-së të kthehet në rishqyrtim në kuvend”, tha të hënën deputetja e AKR-së, Myzejene Selmani.
Strategjia për privatizimin e PTK-së ishte miratuar më 14 tetor me konteste procedurale të Kuvendit të Kosovës dhe një ditë më pas kishte vendosur të mos e nënshkruante vendimin për miratim për të mos ia lënë barrën e këtij procesi vetëm PDK-së. Kryetari Krasniqi ka reflektuar në këtë mënyrë pas kritikave të LDK-së, opozitës dhe një pjese të shoqërisë civile, lidhur me procedurat e ndjekura gjatë miratimit të Strategjisë për privatizimin e PTK-së të sjell nga Qeveria.
Miratimi i strategjisë në këtë mënyrë kishte qenë një pretekst më shumë që Lidhja Demokratike të largohej nga koalicioni duke i tërhequr të gjithë ministra dhe zëvendësministrat nga Qeveria.
Për procedurat e parregullta të votimit, deputeti i LDD-së, Gani Geci, tashmë ka ngritur çështjen e vendimit të Kuvendit në Gjykatën Kushtetuese. Para ngritjes së kësaj çështjeje në Kushtetuese, Geci pati thënë se është i gatshëm që ta pezullojë nismën e tij, vetëm në rast se kryetari i Kuvendit, del me vendim zyrtar se e ka pezulluar vendimin paraprak. Por, sipas Gecit, tashmë është vonë për të rikthyer çështjen.
“Vendimin për rikthimin e strategjisë në Kuvend e kemi marrë sot, ndërsa unë çështjen e kam dërguar më herët”, ka thënë Geci.
Deputetët nuk janë njoftuar se kur do të rishqyrtohet strategjia. Geci nuk pret që ajo të bëhet brenda këtij mandati.
“Ne nuk jemi kundër privatizimit. Por tani kemi një situatë tjetër dhe duhet shikuar se kur është koha më e mirë për rishikim të strategjisë. Duhet të ketë konsensus, të diskutohet për çmimin, të shikohet nëse ka mundësi të negociohet politikisht shitja e saj, siç është rasti në Kroaci apo të shitet me çmimin që përcaktohet për kokë të konsumatorit e që për mendimin tim do të arrinte vlerën e 1 miliard eurove e jo siç është vlerësuar nga Qeveria të jetë 300 milionë”, është shprehur Geci.
Ai thotë se duhet të diskutohet edhe përqindja e aksioneve që do të shiten, kërkesë kjo e shumë partive politike.
Kryesia e Kuvendit pritet të mblidhet sot (e martë) dhe aty mund të merret vendimi për diskutim të strategjisë në këtë mandat të deputetëve apo në tjetrin që pritet të konstituohet vitin e ardhshëm pas zgjedhjeve të parakohshme.

_________________________________________________________________________Per informata ne Ptk kliko ketu
Qendrim Rexha
ק๏รt คภ๔ tєlєς๏๓๓ยภเςคtเ๏ภร ๏Ŧ к๏ร๏ש๏, ן.ร.ς.
ק๏รtค ๔ђє tєlєк๏๓ยภเкคςเ๏ภเ เ к๏ร๏שëร, รђ. ค.
ק๏štค เ tєlєк๏๓ยภเкคςเןє к๏ร๏שค, ๔.๔. [/b]

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ptkonline.com
 

Rikthehet në Kuvend Strategjia për shitjen e PTK-së

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a blog
YlliehanaForum