www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Nexhat Dacit i del punë me gjykatën

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vala
powered by PTK
powered by PTK
avatar

Numri i postimeve : 3627
Data regjis. : 08/04/2010
Age : 27
Location : Kosovë

MesazhTitulli: Nexhat Dacit i del punë me gjykatën   Tue Oct 26, 2010 10:05 pmPrishtinë, 26 tetor - Në kohën kur liderët e partive të ndryshme politike i janë përveshur punës për të mbledhë sa më shumë simpatizantë dhe anëtarë rreth vetës, kryetari i Lidhjes Demokratike të Dardanisë, Nexhat Daci ka një hall tjetër. Siç shkruan sot e përditshmja “Zëri”, ai të hënën është paraqitur në Gjykatën e Qarkut në Prishtinë për të dhënë llogari për shpenzimet e buxhetit të legjislativit gjatë kohës sa ka qenë kryetar i Kuvendit të Kosovës.

I akuzuar se me paratë e buxhetit të Kosovës ai ka blerë dy gjeneratorë, një për shtëpi e një për vilen e tij në Brezovicë, se ka paguar protezën për dhëmbë, se ka blerë dy palë syze luksoze, Daci është paraqitur në Gjykatë për të dëshmuar rreth akuzës që i vihet në barrë.

Në cilësinë e të akuzuarit, ish-kryeparlamentari i dy nomenklaturave të Kuvendit të Kosovës, është paraqitur në praninë e mbrojtësit të tij, sikurse edhe i akuzuari tjetër në këtë dosje, ish-këshilltari i Dacit, Ahmet Alishani me mbrojtësin.

Mbrojtësit e dy të akuzuarve të cilët të hënën kanë qenë të pranishëm në gjykatore kanë hezituar të flasin për shkak të situatës aktuale politike, përkatësisht për faktin se njëri nga të akuzuarit i prin listës së një subjekti politik për zgjedhjet e ardhshme në Kosovë.

Zyrtarë nga misioni EULEX kanë konfirmuar mbajtjen e kësaj seance, shkruan “Zëri”.

Zëdhënësi Blerim Krasniqi ka pohuar se seanca është drejtuar nga një gjykatës ndërkombëtar i EULEX-it, derisa aktakuza është përfaqësuar nga një prokurore vendore e Prokurorisë Publike të Qarkut në Prishtinë.

“Sot (e hënë) në Gjykatën e Qarkut është mbajtur seanca e parë
gjyqësore ndaj Nexhat Dacit dhe Ahmet Alishanit të cilët akuzohen për përvetësim gjatë ushtrimit të detyrës”, ka njoftuar Krasniqi. Sipas tij, me të filluar seanca gjyqësore dhe me t’u lexuar aktakuza palët në seancë janë dakorduar që të lexohen provat e administruara deri tani dhe të mos humbet kohë me dëgjimin edhe njëherë të dëshmitarëve të rastit.

“Me gjithë këtë dakordim seanca do të vazhdojë të hënën e javës tjetër”, ka thënë ai. Burime të gazetës kanë saktësuar se seanca ka filluar rreth orës dhjetë të mëngjesit të së hënës. Prokurorja e rastit Fikrije Krasniqi, sipas të njëjtave burime, të hënën pritet që të paraqitet me prova konkrete në mënyrë që të arsyetojë aktakuzën e ngritur për dallaveret në periudhën kur Nexhat Daci ka mbajtur pozitën e kryetarit të Kuvendit të Kosovës.

Në kohën kur ka qenë kryeparlamentar, Daci akuzohet se ka përvetësuar mjete materiale me të cilat ka blerë gjeneratorë, syze luksoze dhe ka rregulluar dhëmbët. Për këtë akuzë, Daci ka dhënë disa herë arsyetime mirëpo të hënën për të njëjtën arsye është paraqitur për herë të parë në “bankën e zezë”.

Me gjithë përpjekjet e gazetës, Daci e Alishani, të hënën ka qenë e pamundur të kontaktohen. Por, ajo që dihet është se të dytë akuzohen për vepër të njëjtë penale e cila parashihet konform nenit 340 të Kodit Penal të Kosovës.

Sipas këtij neni, nëse personi zyrtar ka përfituar para, letra me vlerë ose pasuri tjetër të luajtshme dhe përfitimi ka qenë mbi shumën 2500 euro, kryesi dënohet me burgim deri në pesë vjet, por nëse kryerja e veprës penale tejkalon shumën prej 5000 eurosh, atëherë sipas të njëjtit nen, dënimi mund të shkojë deri me dhjetë vjet burgim.

_________________________________________________________________________Per informata ne Ptk kliko ketu
Qendrim Rexha
ק๏รt คภ๔ tєlєς๏๓๓ยภเςคtเ๏ภร ๏Ŧ к๏ร๏ש๏, ן.ร.ς.
ק๏รtค ๔ђє tєlєк๏๓ยภเкคςเ๏ภเ เ к๏ร๏שëร, รђ. ค.
ק๏štค เ tєlєк๏๓ยภเкคςเןє к๏ร๏שค, ๔.๔. [/b]

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ptkonline.com
 

Nexhat Dacit i del punë me gjykatën

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs.com
YlliehanaForum