www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Bajrami: Thaçi dëshiron Qeveri me Pacollin e serbët

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vala
powered by PTK
powered by PTK
avatar

Numri i postimeve : 3627
Data regjis. : 08/04/2010
Age : 27
Location : Kosovë

MesazhTitulli: Bajrami: Thaçi dëshiron Qeveri me Pacollin e serbët   Fri Nov 05, 2010 12:47 am


Prishtinë, 4 Beograd – Lideri i PDK-së dhe kryeministri “teknik” i Kosovës, Hashim Thaçi, është i bindur se sa më parë që të mbahen zgjedhjet parlamentare, aq më të mëdha do t’i ketë shanset për të qenë fitues, i ka thënë gazetës “Danas” të Beogradit, kryeredaktori i “Kohës Ditore”, Agron Bajrami. Zgjedhjet e parakohshme do të mbahen kur partia e dytë më e madhe e Kosovës, LDK-ja e Fatmir Sejdiut, është në rënie, kur partia e vetme e vërtetë opozita në Kuvend, AAK-ja, ka humbur kokën, pas shkuarjes së Ramush Haradinajt në Hagë dhe kur opsionet e reja në skenën politike, “Vetëvendosje” e Albin Kurtit dhe sidomos iniciativa qytetare FER, janë gjetur në “cajtnot”, është shprehur ai.
I pyetur fillimisht nëse shpallja e zgjedhjeve për 12 dhjetorin është një manipulim politik, Bajrami është përgjigjur se zgjedhjet e parakohshme do të mbahen pa një reformë të mirëfilltë zgjedhore dhe në një kohë të shkurtër për organizim të duhur, gjë që do të thotë se faktori i manipulimit të votave do të rritet. Kjo vetvetiu është përparësi për partitë më të mëdha dhe më të organizuara dhe mes tyre PDK-ja e Thaçit është më e madhja dhe më e organizuara.

Për dialogun teknik me Beogradin tha se është edhe një nga elementet që kanë ndikuar në ngjarjet e brendshme politike në Kosovë, duke përfshirë proceset që tani përmbyllen me zgjedhjet. Mendoj se është fare e qartë se në kohën kur Qeveria ka një mandat të limituar, kryeministri mund të llogarisë që bashkësia ndërkombëtare e para së gjithash Brukseli, do të ketë mirëkuptim dhe nuk do ta detyrojnë aq shumë që t’ia zgjasë dorën Tadiqit, ndërsa ajo pak dorë e shtrirë nuk do të vërehet shumë në Kosovë, sepse aty po hyhet në një periudhë kur vëmendja është e kapluar nga ngjarjet zgjedhore. Pas zgjedhjeve, nëse realizohet ajo që po pret Thaçi – që të marrë një mandat të ri katërvjeçar dhe ta forcojë edhe më shumicën parlamentare – ai do të jetë në pozitë shumë më ët mirë për të biseduar me Beogradin dhe që në ato bisedime të pranojë për të bërë lëshime të caktuara.

Agron Bajrami i tha kësaj gazete se në zgjedhjet e 12 dhjetorit PDK-ja do të mbajë ose edhe do të përmirësojë përqindjen e votave nga 32 në 35 për qind. LDK-ja do të vazhdojë me trendin e rënies dhe ka mundësi që pas zgjedhjeve të mos jetë më e dyta, por edhe deri e katërta. Sipas meje, kandidate për vendin e dytë do të jenë AAK-ja e Haradinajt dhe “Vetëvendosje” e Kurtit. Të tjerat do të luftojnë për ta kaluar pragun zgjedhor. Besoj se njëra nga dy partitë parlamentare, AKR-ja e Pacollit dhe LDD-ja e Dacit, nuk do të hyjnë në parlament. Ndërkohë, besoj se censusin do ta kalojë FER-i.

Sipas kryeredaktorit të “Kohës Ditore”, Thaçi llogarit që të bëjë qeverinë me Pacollin, pra me AKR-në, por edhe me pakicat, me çka do të ketë duar të lira. Mirëpo, ky kalkulim mund të jetë i ngutshëm, sepse mund të ngjajë që Pacolli të mos e kalojë pragun zgjedhor ose të mos ketë mjaft ulëse në Kuvend sa për t’ia mundësuar shumicën Hashim Thaçit. Kjo situatë do të mund të hapte kombinime të reja që do të mundë të rezultonin ashtu që Kosova të mos e ketë qeverinë menjëherë pas procesit zgjedhor dhe konstituimit të parlamentit.
Raportet e Kosovës dhe Serbisë i përcakton raporti ynë i përbashkët me Bashkësinë Evropiane, mendon Bajrami. Sipas tij, as Serbia, as Kosova, nuk mund të shpresojnë për anëtarësim në BE, përderisa ka paqartësi mes tyre. Kjo nënkupton që Serbia duhet të pranojë Kosovën ose të pranojë se Kosova e pavarur ekziston dhe duhet të pranojë që kjo Kosovë të mund të anëtarësohet në BE dhe në OKB si shtet i pavarur. Njëherësh, Kosova do të duhej të pranonte disa aranzhime të reja dhe lëshime të reja ndaj Serbisë, ndërsa veriu këtu përmendet vazhdimisht. Personalisht mendoj se kjo nuk do të përfundojë me ndarje të Kosovës, por do të mundë të arrinte deri te një autonomi për serbët në veri të Kosovës, sidomos meqë edhe vetë Thaçi si kryeministër ka paralajmëruar se veriu ka “një natyrë të veçantë rajonale” dhe se është i gatshëm për “ide të reja” dhe “zgjidhje kreative”.

_________________________________________________________________________Per informata ne Ptk kliko ketu
Qendrim Rexha
ק๏รt คภ๔ tєlєς๏๓๓ยภเςคtเ๏ภร ๏Ŧ к๏ร๏ש๏, ן.ร.ς.
ק๏รtค ๔ђє tєlєк๏๓ยภเкคςเ๏ภเ เ к๏ร๏שëร, รђ. ค.
ק๏štค เ tєlєк๏๓ยภเкคςเןє к๏ร๏שค, ๔.๔. [/b]

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ptkonline.com
Malësor
Poeti Forumit
Poeti Forumit
avatar

Numri i postimeve : 4382
Data regjis. : 07/04/2010

MesazhTitulli: Re: Bajrami: Thaçi dëshiron Qeveri me Pacollin e serbët   Fri Nov 05, 2010 2:53 am

Kush ke bere me shum se PDK per popullin

le te votoj populli me 12 dhjetor le te tregoj se kush do ta udheheq Vendin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Bajrami: Thaçi dëshiron Qeveri me Pacollin e serbët

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizForumotion.com | Computers and Internet | Forums directory | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a free blog
YlliehanaForum