www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Blekko, makine e re kerkimi

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 29
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Blekko, makine e re kerkimi   Mon Nov 08, 2010 12:31 am

Makina e kërkimit të internetit Blekko u mundëson përdoruesve të internetit të kanalizojnë rezultatet e kërkimeve sipas kritereve personale.

Kompania Blekko ka paraqitur makinën e internetit me të cilën shpreson se do të grabis një pjesë të tregut nga Google, Bing dhe emrat tjerë të mëdhenj në këtë fushë.

Në kompani deri më tani janë investuar 24 milionë dollarë, e dallimi bazë krahasuar me makinat tjera të kërkimit është se rezultatet janë të vendosura nëpër kategori, e edhe vet përdoruesit mund të krijojnë kategoritë e tyre personale dhe të kanalizojnë rezultatet e kërkimeve.

Tani për tani Blekko ka shtatë kategori kryesore: health, automotive, lyrics, colleges, personal finance, recipes, dhe hotels, përderisa përdoruesit mund të krijojnë edhe ato të tyre. Rezultatet mund të kanalizohen edhe në drejtimin që duam duke përdorë kategori shtesë të cilat definojnë prirjet, si “liberal” apo “conservative”. Sa për ilustrim, shprehja “climate change /conservative” do të jep rezultate të faqeve të cilat promovojnë mendime konservative politike, derisa “climate change /science” do të jep rezultate nga faqet shkencore të internetit.

Përdoruesit edhe vet mund të krijojnë kategoritë e tyre si dhe, nëse duan, mund t’u lejojnë edhe përdoruesve tjerë të kontribuojnë në ato lista.

Krijuesit e Blekkos janë të vetëdijshëm se nuk mund të konkurrojnë me Google e Bing, prandaj theksojnë se kanë për qëllim që të bëhen makina e tretë e kërkimeve të internetit për kah popullariteti. Sipas tyre, për afarizëm profitabil do t’iu mjaftojnë një deri në dy milionë pyetje në ditë në makinën e tyre.Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Blekko, makine e re kerkimi

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Shkenca Natyrore / Shoqerore::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Teknologji-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a blog
YlliehanaForum