www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 MAKAVELLII

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
MAKAVELLII
Fillestar/e
Fillestar/e
MAKAVELLII

Numri i postimeve : 35
Data regjis. : 16/09/2010
Location : Luzern

MesazhTitulli: MAKAVELLII   Tue Nov 09, 2010 8:30 pm

Ne Shpirt e Zemer po ndjej Dhibje,
Mora rrugen per Vendlindje,
Por sa mrrina ne SHQIPNI,
S`mund i nala Lot e Mi,
Kur e shkela at Tok,
Ma e vlefshmja ne ket Bot,
Shpirt e Zemer ty ti Fala,
Prej at dit qe m`lindi Nana.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MAKAVELLII
Fillestar/e
Fillestar/e
MAKAVELLII

Numri i postimeve : 35
Data regjis. : 16/09/2010
Location : Luzern

MesazhTitulli: Re: MAKAVELLII   Tue Nov 09, 2010 8:38 pm

Nuk po e bind fjala Fjalen,
Nuk po e vren e keqja Marren,
Ndoshta Zoti spo e don Njerin,
Sepse Njeri se don Paqen e as Lirin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MAKAVELLII
Fillestar/e
Fillestar/e
MAKAVELLII

Numri i postimeve : 35
Data regjis. : 16/09/2010
Location : Luzern

MesazhTitulli: Re: MAKAVELLII   Tue Nov 30, 2010 2:18 am

Po ju shkruj Atyne,
Qe jan ne fund te Botes,
Qe i bajn t`fala Vllaut e Motres,
Po i merzit halli Votres,


Ata qe i ka n`da Dashnija,
I ka plak Merzija,
Kaj cop gzim po jau Fali,
Atyne qe ju len dashni Malli,


Ata qe andrrojn per Atdhe,
Qajn per Token ku kan Le,
Per ata se jetojn ne Gurbet,
Ne dhe te vet,Vorri i Pret,


Per ata se n`dihen
Si te lidhun n`pranga,
Qe pa i pa,i kan vdek Bab e Nana,
Qe ju kan vdek ata ma te Dashurit,
I m`bajn fotografit te kryt e Shtratit,


Ksaj merzije poj dha Fund,
Po ju baj te fala Shum,
Kjo Bot asht Shkall, Shkall,
Dikun gzim e dikun Mall.


Ni pasqyr ne dhomen Time,
Po e sho veten me plot Kujtime,
Me duket vetja shum i Bukur,
Edhe kur jam Merzitshem,dukem shum i Lumtur,

Edhe nese qaj,lot s`ja sho Vetit,
Kur me dor i preki,shkojn si valt e Detit,
Nje Bot me plot Deshira,
Jetohet e keqja,e andrrohet e Mira.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MAKAVELLII
Fillestar/e
Fillestar/e
MAKAVELLII

Numri i postimeve : 35
Data regjis. : 16/09/2010
Location : Luzern

MesazhTitulli: Re: MAKAVELLII   Tue Nov 30, 2010 2:33 am
Nje dritare ne dhomen Time,
Jasht shiqoj e me ringjall Kujtime,
Pamje n`parim t`diellit,
Prej n`shtrat shikoj drejt Qiellit,


Hana e plot me Sy e Vetull,
Si me pas dikend, ne Gjoks te Pshtetun,
Rrezja e saj me Hypnotizon,
Zemra te Dashuren e Kujton,


Dashurohem ne at Shikim,
Zemra qan e syt jan n`gzim,
Me kujtime vdes ne Gjum,
Te kerkoj ne anderr,ste gjej Askun.Tu je puth gjdo fjal, qe del nga Goja,
Ne gjdo rast kur asht Nevoja,
Mendimit ja fala Bukurin,
Fjalve me Shpirt e Zemer tu ja dhan Hijeshin,


Per kuptim dhe Vler,
Si lulja par qe qel n`pranver,
Tu ja lyp tingujt si Melodis,
Po ja kushtoj Dashuris.Po te Pres,
Pa ty nuk Vdes,
Kur ty te Kujtoj,
Vetmin e Harroj,
N`ket Bot i Tretun,
Si me kan i Vdekun,
Kujtime Shum,
Pom lajn pa Gjum,
Nata me Lot,
Dita pom shkon Kot!

Bukurija asht n`gjalles e Natyres,
E shpirtit dhe e Zemres
E jo veq Trupit e Ftyres,
Kujdesija arritet me Vullnet,
Mos n`drysho Bukuri,
Ne Zemer e Shpirt rri Vet!
Moj Bukuroshe
Ne shum aspekte je Virgjin,
Ndoshta je Intelegjente por aq shum nuk Din,
Se Provoja nuk m`sohet te Shkolla,


Ke kry Shkoll e Fakulltete,
Por msheftsit e knaqsit sja din ksaj Jete!Vizatova ni Zemer ne ni Mur,
Shkrova fjal e emra ne gjdo Gur,
I dola perball te Vertetes,
Si dola tradhtar fjales as Beses,


Lexova Njerz ne shikim te Par,
Do ishin te mir,por shum Tradhtar,
Nuk din ku asht fundi as kur asht Mesi,
Synin e untë te Parja dhe Interesi!
Kur e pyt se qka Je,
Ja fillon fill me Fe,
Bab e Nan e kam Zotin,
E si Grun e kam Kombin,Lexon lutje flet për Flet,
I denum për ket Jet,
I flejum për fjal t`provetit,
Tu je prit ditën e Kijametit,


Rrnon por si Mini n`bir,
Se kur t`vdesin, ta ken ma Mir,
Kur se she kush, harron Flejime,
I flet 2 lutje e fal Gabime!
Sa me deshir e pres diten e Madhe,
Kur njani prej tjetrit dot ket n`darje,
E ti sho njerzit tuj Vujt,
Gjdo kush Zotiti vet tuju Lut,


E Profetet qe kishin z`bolu Fe,
Super gjenija per ide te Re,
Gjith Njerzimi i deshprum me Lot,
Spaska Fe e spaska Zot,


Jeta ças ne nje Kolaps,
Te para shkrume gjitha me Laps,
Fe te zbolume per super Fuqi,
Per M`bretni dhe Pasuri!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MAKAVELLII
Fillestar/e
Fillestar/e
MAKAVELLII

Numri i postimeve : 35
Data regjis. : 16/09/2010
Location : Luzern

MesazhTitulli: Re: MAKAVELLII   Tue Nov 30, 2010 2:37 am

Afer Zemres time ni Kujtim,
Shpirti im vrenë n`gushllim,
Prej ksaj Botes Rreshme,
I kam do dhimbje t`mrendshme,

Me za piskas e Bertas,
I rahatshem jo as ni ças,
Ne ket Zemren Time,
Sa e sa Kujtime,

Pal pal te Palosne,
Andrra te Burgosne,
Nje Liber shum e Vjeter,
Me nje Identitet Tjeter,

Ni jet te Komplikum,
Nje zbolus i pa zbulum,
Arkeolog i Vetvetes,
Durimi me afron afer Shpreses!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MAKAVELLII
Fillestar/e
Fillestar/e
MAKAVELLII

Numri i postimeve : 35
Data regjis. : 16/09/2010
Location : Luzern

MesazhTitulli: Re: MAKAVELLII   Tue Nov 30, 2010 2:44 am

Pa Buke e Ujë nuk mund te Jetosh,
Ata qe shum e ki Dasht nuk mund ta Harrosh,
Edhe pse ndoshta shum e Urrenë,
Ne Zemer fellë ajo hala Vlenë,


Kur qan me Lotë,
Mos i le mu derdh ne Tokë,
Po ruaj per Ditet se nuk i Gzonë,
Kur ti vet Gabonë,

Kur nuk te m`bet kush n`gat Jetes,
Por pos ne Erresin e Vetvetes,
Ku as Qiri nuk te ban Dritë,
E din se veten e ke Koritë,

Kur nuk t`dimon as Be as Rrfe,
As Nana qe t`ka Le,
Ather e din se je Penduar,
E dikush te ka Mallkuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
mandarina
Ylli Forumit
Ylli Forumit
mandarina

Numri i postimeve : 4919
Data regjis. : 30/11/2009

MesazhTitulli: Re: MAKAVELLII   Tue Nov 30, 2010 5:25 pm

te lumt Makavelli, weiter so ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës   i Forumit
lola

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 29
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: MAKAVELLII   Tue Nov 30, 2010 5:40 pm

MAKAVELLI ,te lumt dhe FLM per keto poezi qe na i solle ;).Veq vazhdo ...

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
Shaban Cakolli
Forum Legend
Forum Legend
Shaban Cakolli

Numri i postimeve : 6018
Data regjis. : 14/08/2010

MesazhTitulli: Re: MAKAVELLII   Tue Nov 30, 2010 6:10 pm

he Makavlell he,si kinez po dukesh,po shqipen mire po ta pret valla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MAKAVELLII
Fillestar/e
Fillestar/e
MAKAVELLII

Numri i postimeve : 35
Data regjis. : 16/09/2010
Location : Luzern

MesazhTitulli: Re: MAKAVELLII   Wed Dec 01, 2010 5:46 am

Oh shum flm per Komente dhe Koplimente. lulepertyJam Krenar se jam Malsor Shqiptar,
Shamin e Kuqe te Lidhun ne Dor e m´baj per Ner,
Bukurin e Maleve e Fali Zoti per Dimer e Ver,
Bukurin e Nates me Yje e Fener,

I Rritun nato Bjeshk te Malsis,
Tuj pi Tamel te Baktis,
I Lidhun ne Djep Lulak,
Tuj hanger Buk t´pjekne ne Ogjak,

Tuj pi Ujê ne Burime,
Tuj ju mundu per Fatin e Jetes Ime,
Gjithmon tu ju Rujt se po Vrahesh e po Vritesh,
Per Trimni ne Fis po Koritesh,

Tu ja dhan Dites Jeten,
Tu je rujt gjithmon Veten,
Te Vjetrit tuj Respektu,
Prej Pleqve tuj M´su,

Tash ban gjithkush q´ka don Vet,
Gjithkush Lakmon per Gyrbet,
E Harron Vendin qe ka Lindê,
Gjithkush e Lakmon Pasurinê.

Jam si Bleta se shkon lule m`lule tuj marr Erë,
Kqyri punen time,e ty mundona met ba Nerë,
Shum shpejt e vrej,pse po me rrin Gati,
E di shum mir se k`shtu nuk asht Fati,

Nuk shkruj met hy n`qef ty,ket e baj per Veti,
Ka shum se n`kto raste veten e Gjeti,
E kam m`byll Shpirtin ne Hekra,
Qe mos t`mujn mej ba gja Vdekja,

Un ta dhash fjalen e Zemres e besen e Burrit,
Per besim te fort si me than ni Mur prej Gurit,
Nuk me Besove,
Prap Zemren ma Lendove,

E pse e meritova??
Dot mundohem ta permisoj tregom ku Gabova??
Nuk kam nevoj met ba be,kur e thom t`verteten
Mendon se un nuk kam qef me pas t`lumtur Jeten?

Me pa pas asi Ftyre se ska Vler,
Moti t`kisha ba q`mos e t`kisha lan n`der,
Po kishe pot baj nerë e vetit Burrni,
Te kam kshillu si met pas Fmi,

E Sod?
Sod jam ma Qen se Qenat,
Sepse t`kan pelqy e mashtru Rrenat,
Sod as kush spo e she Veten,
Gjithmon keq fol per Tjetren,

Bahesh e n`dershme dhe shum e Urtë,
Me vjedh me Sy se ka poj qoj Durtë,
Nje Shpirt me hije t`zez pa n`diena n`zemer,
Mish e Eshtna ner at Lkur,
Jan ba shum sod t`pa Kultur.


Disa vjet kan kalu e s`t`kam pa me Sy,
Mfal se tash pot tregoj se shum her t`kam Genjy,
Ata Muj e ato Vjet tash kan Kalu,
Mas k`saj kohe pot tregoj se sa t`kam Dashuru,

Je kan e ambel e bukur si Pllum,
Mthoshe Vlla te thosha Moter kem pas dashni Shum,
Sa ma von aq ma Veshtir,
Jem kan Shok shum te Mir,

Mke dasht shum e kam Hetu,
S`tkam dhan shanc t`kam Largu,
Ti me mu,se kish pas shkru Jeta,
Se sa te du met tregu,forc ne Zemer nuk Gjeta,

Oh sa fort oh sa shum veten e kam Majt,
Jam kan i fort kam duru per mos me Qajt,
Kur u ulshe ne Prehen vajtojke ni Zemer,
Buza u dridhke kur te thirrsha ne Emer,

Te kam genjy te kam than fatin e kam Gjet,
Por e verteta ka qen se ty t`kam dasht per Jet,
Je kan diqka e veqant mua s`me ke Taku,
Nuk kam mujt m`ka ardh keq,n`daj vetes jam Turpnu,

At dit se me the,un kam gjet Dashnor,
Piki loti prej Synit e me ra ne Dor,
Me ata Lot Duart un i Fshina,
Kesh ka plasi se s`mund u Perbina,

Tash sa vjet sasht fundos ajo plag e Vjeter,
Kam frik se me n`dodh edhe me dikan Tjeter,
Emri yt i shkrum ne Zemer me pika te Gjakut,
Veq edhe niher met pa me Sy,vdes prej Marakut.Mora ta shkruj ket Leter,
Si ty nuk gjeta Tjeter,
Prej se ja nisa me Lot e Lava,
Me kujtohen qastet kur prej teje u n`dava,

Dy pika loti me ran m`bi at Leter,
Mendoj se ka qen dje e jo kujtim i Vjeter,
Dy Zemra e ni Lot,
Sa te dua oh Zot,

1 minut sa 1 or, 1 dit sa 1 Vjet,
Keshtu koha kalon ne ket Gyrbet,
Gjithmon si ne Anderr mu ka dok Vetja,
Gjithmon atje te ti ne mendime veten e Gjeta.
E kam marr ni Laps prej Vendlindje,
Me ja pershkru Zemres do Kujtime,
Krenar aty ku u leva n´token Shqiptare,
I shkruj Shkronjat se i msova ne Abetare,

Tash per gjuh e kam pak Fjalen,
Fajtor jau la Baben e Nanen,
Edukat me mendje t´madhe,
Me fol gjuhen se shihet n´pare,

Rrin n´grup ka 2 ka 3.
Pse jan Shqiptar ti nuk i Nje,
Veq kur ja nisin e shahen n´gjuhen Shqiptare,
Pse i she n´doj kush atyne nuk ju vjen Marre,

Prinderit vet i n´di tuj Fol,
Veq n´gju se e m´son n´shkoll,
Turp per t´hujt e turp per Veten,
Borxh ati se ta fali Jeten,

Oh aj se din i n´dimoft Zoti,
E perdor aty ku i duhet mas Forti,
Edhe pse jeton ne Gyrbet,
Kurr se harron gjuhen as dhen e Vet.
Oh Shqipe gzoftu Zemra,
Mos prano me tu rrit Mendja,
Se per Zoten e hupe Veten,
Ki me vujt per tan Jeten,

Kadal dal hap mas Hapi,
Mos e le me te kap Vrapi,
Ruju, se me ba me n´zan n´thu,
Keq e mrapsht ki mu Rrzu,

Kur te qohesh per plot me Varr,
Jeta n´dryshej ka met Dal,
Mendja madhe e gja s´fitove,
Edhe ata per rreth i Lendove.Jeta asht Mesim,
Vdekja asht Pushim,
Jeto te Mesosh,
Jeten ta Kuptosh,

Nata e Zeze,Dita e Bardh,
Lype ata qe e ki Mall,
Nese Fatin e Gjan,
Mos e prish nese nuk mun e Man.

Nuk asht veq ky Mall,
Por te djeg si Rakija ne Varr,
Kujton se asht per Ilaq,
Te domton e nuk te Knaq.

K´saj Bote shkrum poj vike Era,
Jeta e Vrant prej se Leva,
Vrant ka do Shkova,
E Vrant prej kahit Erdha,

Qou pa Hanger e Flej me Tut,
Pot dhem Trupi edhe prej Shtratit t´but,
Zemra e thot Fjalen e Saj,
Iher me Gzim iher me Vaj,

Shpirti Gjemon si n´kohen e Mretit,
Si me kan i Burgosun ne Fund te Detit,
Oh k´to Dhimbje te Trupit Tim,
A kan dikur Perfundim,Rinia mu ka Gerdit,
Pleqnin s´po kam qef me Prit,
Rri met Mirin e duro T´keqin,
Si me marr vesh 6 Vjeqin,

Sukur kur t´hupin Tifozat,
Ashtu Rrept met kap Nervozat,
E mos met n´shu per ni Jav,
Met n´di tuj Bertit ni Mahall,

Aj perveti e ky Perveti,
K´shtu e kish ky Gyrbeti,
Ma mir vetit me ja n´gul Thiken,
Se dikush gjdo Jav me ta n´zi Diten.Te vret e t´vrasin,
N´zemer t´plasin,
Mos rri me Shpres,
Se nuk ka ma Bes,

Te vret e t´vrasin dit per Dit,
Shpirtin nuk ta lajn me pa Drit,
Jeta e n´dame Rrema Rrema,
Mendon Mendja e po dhemb Zemra,

Te vret e t´vrasin ata mat Mirt,
Mushesh inati m´brenda n´shpirt,
Po qet tim e jo Flak,
I zhgenjyr Nat per Nat,

Te vret e t´vrasin shum Kushi,
Veten mend po e Mushi,
Prej Gabimeve Njeri m´sohet,
Kjo e kqeja kurr spo Harrohet,

Te vret e t´vrasin edhe e Dashura,
Thu me mend kurr mos e Pasha,
Nuk shkon Java pa e Kujtue,
Pse edhe niher mir s´kam Mendue,

Te vret e t´vrasin Shok e Shoqe,
Mos met pa ikin naper Qoshe,
Asaj se kurr t´keqen me Goj s´ja Thue,
Ma e para ka met Harrue e met Shfrytzue.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MAKAVELLII
Fillestar/e
Fillestar/e
MAKAVELLII

Numri i postimeve : 35
Data regjis. : 16/09/2010
Location : Luzern

MesazhTitulli: Re: MAKAVELLII   Wed Dec 01, 2010 5:49 am

Mos ke Dhimbje,
Do ti Treti ato Mendime,
Me jep pak Kujtime t´mira,
Ne kohet e Veshtira,
Te kujtoj kur nuk te Sho,
At her kur as kush nuk me Do.Te vi kadale mas Shpine,
Ti msheli Sytë me Doren Time,
Te tham t`vogel kan e Don?,
Te terqethet Trupi dhe nuk me Tregon,

Ma merr Doren ma qet ne Zemer,
Nuk e permend kurr ni Emer,
Gjdo rrehje n`zemer ka ni Shkronjë,
E z`bulova vet se kan e Donë,

Mi more Durt dhe shum mi Shterngove,
Tu ndal Goja s`mund Fole,
Buzt e mia mi Kerkove,
Prej Dashuris ti Lotove.


A ke mendu ndojher per Puthjen e Vdekjes,
Kur te largohesh prej Jetes,
Kur s`mund ta folsh Fjalen e Funditë,
E ma nuk dot qohesh prej Gjumit,

Asht ni gja shum e Randë,
Per te mjeren Bab e Nanë,
Per Shoqe e Shoqni,
Per te Dashurin qe e don Ti,

Do ta m`bajm ni Qiri Dhez,
Ne Zemer na m`bet ni Pikë e Zez,
Ne Jetë do t`na Mungon,
Kurr Zemra nuk dot Harron,Ndienat e mija jan n`dryshk si Hekuri,
Jam shtri e po rri si i Dekuni,
Sukur Akulli n`ujë se len Shtresen,
Sukur i s`muri i lodhun se e pret Deken,

Ktu dallohet kush asht Krenari,
Gjith e din se asht Shqiptari,
Patrijot e Koken Hekur,
Pun Dit e Nat i pa Fjetur,Poj sho do Njerz me 2 Sy,
Njanin n`gjep e njanin n`kry,
T`blen e t`shet per dikan Tjeter,
Vllau Shqiptari si i Riu ashtu edhe aj i Vjeter,

Lara lara e xeher Fjalen,
Gjithmon t`amlen ta n`shon t`paren,
Me ja dit ti mendjen Shqiptarit,
Thu e ka perardhjen e Kalit,Teshat i ka Dolce & Gabana,
E n`gjep i ka 20 Franga,
Me BMW rrin tuju Shetit,
Qe e ka ble me Kredit,

Kshtu e kan Shqiptart,
Me u Fryh ja kan Zanat,
Na shiten Frajera,
Kredit po ju vjen Era.
Kujeni more Shqiptar Kullera e Kullerka,
K`pucat elegante e i veshun n`tranjerka,
Kici pici i Picpillumë,
Parfymat me Flizur e i Rrumë,

Shkon rrokotel si guri n`prru,
Qoshe m`qoshe rrin tuj Fishkllu,
Prej Sapunit i vizllon Ftyra,
T`lyme flokt tan n`gjyra n`gjyra,

N`gisht e sill çelsin e Mercedesit,
Dhamt t`pa lam tan lvore e fara t`specit,
S`prek per Tok e Mendjen Qyk,
Borgjli e kerthu pun t`bame Pyk.
haha haha haha haha haha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MAKAVELLII
Fillestar/e
Fillestar/e
MAKAVELLII

Numri i postimeve : 35
Data regjis. : 16/09/2010
Location : Luzern

MesazhTitulli: Re: MAKAVELLII   Wed Dec 01, 2010 6:02 am

Sot këtu neser Atje,
Prap kur k`thehesh,
Pysin kur Vje,

Sa dot Rrish,
E kur do t`vish,
Kthehu Ma,
Se ska Kurgja,

Boll kalove Vite me Muj,
Qe nuk t`gerditet Vendi Huj,
Vendi huj,tok e Ran,
E lan me lot,e shkel me Kam.

Zemra jote ësht si Gur,
Fotografin time po e m`ban ne Dur,
Po vajton Zemra e n`grat,
E len ne prehen,e rrin tuje Luhat,

Ashtu ne fotele te merr Gjumi,
Anderr she se si pot afrohet Pllumi,
Ne faqe te thahet Loti,
Lutjet tua poj n`degjon Zoti,

Ne Zemer tande e kam Vendin,
Gjdo dit ma permend Emrin,
Ne gjdo kujtim gjindem Un,
Spo te la as me flet ne Gjum.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
alketa
Fillestar/e
Fillestar/e
alketa

Numri i postimeve : 21
Data regjis. : 28/01/2011
Age : 29
Location : Albania

MesazhTitulli: Re: MAKAVELLII   Mon Jan 31, 2011 11:47 pm

T`pergezoj per keto poezi kaq te bukura Rolling Eyes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
mandarina
Ylli Forumit
Ylli Forumit
mandarina

Numri i postimeve : 4919
Data regjis. : 30/11/2009

MesazhTitulli: Re: MAKAVELLII   Mon Jan 31, 2011 11:50 pm

je hup shoki mungojn poezit tua
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MAKAVELLII
Fillestar/e
Fillestar/e
MAKAVELLII

Numri i postimeve : 35
Data regjis. : 16/09/2010
Location : Luzern

MesazhTitulli: Re: MAKAVELLII   Tue Feb 01, 2011 9:20 pm


Moj e bukur por si Han,
Ty ti hangsha buzet Dham,
Ti ha e puthi me Lezet,
Te shtoj kujtime për disa Vjet
Me mungojn Syt e Tu,
Qe i pash diten e Par,
N`der t`oborrit m`bush me Lot,
Me urojshin Rrug te m`bar!

Ka kalu koha, Buk me Djath,
Sot kqyret, qka ki vesh e qka ki Math,
Flokt e n`gjyma e n`vesh dy Vath,

Ka kalu koha, Samarit,
Me u shetit me Qejza t`kalit,
Sot ka dal Kabrioleti,
Qe e ka gjdo i 8-ti,

Ka kalu koha Burrav t`shpis,
Koha Qikave me Qendis,
Ka dal koha, me pas Tatu e vath ne Kthiz,
E jo Gru me t`qit Pite me Gjiz,

Ka kalu koha, me Tepsija e me Fortere,
Qika e Nuse jan ba Modele,
Me Seriala e BigBrodhera,
Si intereson kush asht te Dera,

Ka kalu koha,me than Gruja Burrit;Oh ti Njeri,
Me kqyr Burri Grun për Seri,
Sot gjdo kush ka tjeter Emer,
Dikush Shpirt e dikush Zemer,

Rrush e Kumlla ky Milet,
Dikush me Kanun e dikush me Shtet,
Dikush pa pare e dikush me Lek.

haha haha hahaShumm flm per Komente.
Jam pak i Zanun por dot vi prap. tungi

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MAKAVELLII
Fillestar/e
Fillestar/e
MAKAVELLII

Numri i postimeve : 35
Data regjis. : 16/09/2010
Location : Luzern

MesazhTitulli: Re: MAKAVELLII   Wed Feb 02, 2011 9:51 pm

A e man Mend,
Kur ishim afer njani Tjetrit,
E shplojshe gjoksin Tim,
E vnojshe kryt ne vend te Jastekut,
Ashtu te merrke Gjumi,
Ishe si zog Pllumi,

Te m`bushun syt me Lot,
Jeta pom shkon Kot,
Zemra po me Dhem,
Veq te ti ka Venë,
Me thojshe ste la as me Dek,
E jotja du me m`bet,

Lotet ne Zemer, me kan lan Varr,
Jam gjys i vdekur,me kan lan plot Mall,
Vargjet se po ti Thuri,
Merzija e randë sa nje Guri,
E dheu qe do t`me bjen m`bi Vorr,
Ta dish se kam jetuar pa ty Boll.


Po bjen bor,e Zogjt Kendojn,
Athu t`shkretit po Vajtojn,
Po vajtojn qe do t`vdesin,
A kendojn pranveren qe po e Presin,

N`maj t`deges tuj Kendue,
Trupi s`nzeti tuj Avullue,
Sikur Nana qe e thrret t`birin,
Pret Pranveren e vajton Dimrin.Pranvera po vjen me diten e Bukur,
Kur ty te sho jam edhe maj Lumtur,
Veqenarisht kur jam afer Teje,
Je lulja ma e bukura e ksaj Pranvere,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MAKAVELLII
Fillestar/e
Fillestar/e
MAKAVELLII

Numri i postimeve : 35
Data regjis. : 16/09/2010
Location : Luzern

MesazhTitulli: Re: MAKAVELLII   Fri Feb 04, 2011 8:34 pm

Dua te bëhem Zog,
Me Fluturu,
Me shku aty ku Du,


Ne drejtim nga lindja Diellit,
Ne Horizont afer Qiellit,
Atje te Dritarja e Dashuris,
Do te ulem pran Frangjis,


Do ta shprehi mallin me një Kang,
Diqka prej Zemres kam me te Than,
Nuk du ujë as nuk du Bukë,
Veq një her po du me t`puth.

Gjith jeten po te Pres,
Ëndrra po me Vdes,
Po ëndrro për Ty,
Edhe niher me t`pa me Sy,

Athu kush na Mallkoj,
As ne ënderr nuk te Takoj,
Na shkoj jeta pa u Pa,
T`shkretat Zemra kan m`bet tuj Qa,

N`darjen ton kurr se Deshta,
Na shkoj Pranvera na m`beti Vjeshta,
Mallku m`betshin ato Kujtime,
Nuk ka gzim,kur s`te kam afer Zemres Ime.Ka m`bet dera Hapur,
Tuj hi gjdo Milet,
Hi e del kush do Vet,
Asht ba si Toilet,
Hiq pa Dhun,
Por krejt me Qef,
Sikur t`mathmja qe e lidh me Toj,
Lidh e z`gidh sa her t`kish Nevoj,
Laj Durt me Sapun,
Thu jan plot e jo veq Un.
Shum kush fol keq për Ty,
Ta fal Dreqin Dhurat,
Sepse vet e ka ma t`gat,
për veti flet Urat,

E kush n`dersy si Thot,
Shum kush e len për Nderë,
Para teje qan me Lot,
Mundohet me t`lan Vlerë,

Prap po te Mashtron,
Thu me mend i Shkreti,
Aj ty po te Lexon,
Nuk qan për ty por për Veti.
Kjo Dashurija,
Po mshel Vesh e Sy,
Po me harron Mu,
E po te don veq Ty.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MAKAVELLII
Fillestar/e
Fillestar/e
MAKAVELLII

Numri i postimeve : 35
Data regjis. : 16/09/2010
Location : Luzern

MesazhTitulli: Re: MAKAVELLII   Fri Feb 04, 2011 8:44 pm

Aiiiii edhi ti Zemer,hajde bre Ma,
Pika n`zemer don mem Ra,
Edhe Buzt mu kan Tha,
As Labello s`po mi Sheron Ma,
Po pres sherim prej Buzve Tua,
Kur t`vish te me Puthish Mua,


Mu ka mush Syni me Lot,
Zemra me mall Plot,
Qfar Dite u ardh Sod,
Mos me pas Besim as ne Zot,

Shtir me Jetu,
Zot kuj mej Besu,
Rrinija u Shkatrru,
E keqja t`miren e ka Kaplu,

As Formula e Matematiks,
Mos me mujt me ra ne fie Rinis,
Lumturin s`mund ta blejsh me Pare,
Oo Gyrbet e ti dalsh Fare.Me pas Goj kjo Zemra Ime,
Kish Kendu Kang e Vajtime,
Kish Bertit e kish Piskat,
Nga Syt e kish qit Lotin e n´grat.
Edhe nese diqka Din,
Ban kishe nuk po Din,
Se edhe ata se e Din,
Ndoshta asht Gabim,

Jam i qet rri si n`mazunshem,
Me fjal e vepra jam pak i Dhunshem,
K`shtu m`kan msu,spo e dojn t`miren,
Po rrejn e t`flliqt e si gjynaha po Shtiren.

Me butsi Dashni e Fjal,
Me benë te Qesh e me ban te Qaj.I kam per ty nja disa Fjal,
Mej shkru n´guri lot mej Dal,
Trupi po me lidhet gati Lak,
Edhe Letres mej dal Gjak,

Kur t´kujtoj Trupi Njersitet,
Gjdo gja e bukur n´bot m´gerditet,
Fjalt e tua jan Shpirtrore,
Je Poezia si n´fletore,

Bukuroshe je shum Sokole,
Zemres time para i Dole,
Dhe e prite si Mik Shpije,
Me Respekt e prej Dashnije.
Buka shkon me Djath e Fjala me Mendë,
Aty ku lypet e ku s`n`za Vendë,
E jo me njek ti Fjalë,Fjala met njek Ty,
Me pas fjala vleft sa ni Sy,

Se mos me pas Sy, s`mundesh me Vepra,
Fjala pra asht Dirigjend,n`dryshej nuk kalon Jeta,
Teprimi Fjalve t`qon n`gatrres,
Fjalt e kota jan t`pa Bes,

Fjalt e mira te dikujna jan Drita,
Erresi jan aty ku kurr se Prita,
Fjala me Ari nuk Paguhet,
Me fjal thojn Guri Shpuhet.
Bukuria asht sa Java,
Asht mashtrim kur e Pava,
E u n`gina se m`plasi Zemren,
Eh Bukuria me mashtroj Mendjen,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MAKAVELLII
Fillestar/e
Fillestar/e
MAKAVELLII

Numri i postimeve : 35
Data regjis. : 16/09/2010
Location : Luzern

MesazhTitulli: Re: MAKAVELLII   Mon Feb 07, 2011 8:49 pm

Nese vdekja prej teje me N´dan,
Eja n´doj her ma lag at Dhe te Tham,
Me ata Lot e Tu,
Le t´me qelin Lule per Mu,

Nje Fije Floku ma le m´bi Varrë,
Do ti marr Erë kur per ty kam Mallë,
Ni Grusht dhe t´lutem ma Hjekë,
Ta dish se kam Vdekë,

Ma bje nje cop Leter Drita pa Dal,
Nje Nat anderr ka me Ardh,
At nat kur t`bjen shiu prej Qiellit,
Te nersermit ke mem pa ne rreze t`diellit,

Mas 7 ditve qe i ka Java,
Eja te varri im me thuaj se t`pava,
Mas 7 jave prap kam me Ardhë,
Ni dhurat kam me ta Falë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: MAKAVELLII   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

MAKAVELLII

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Poezi-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create your own blog
YlliehanaForum