www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kosova respekton lirinë e besimit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 29
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Kosova respekton lirinë e besimit    Thu Nov 18, 2010 5:50 am


Liria e besimit në Kosovë garantohet nga Kushtetuta dhe respektohet nga Qeveria, është thelbi i raportit vjetor të Departamentit Amerikan të Shtetit (DASH) mbi lirinë e religjioneve. Ndonëse situata, në përgjithësi është pozitive, praktikimi i besimit nuk është pa probleme në Kosovë. Sipas Departamentit Amerikan të Shtetit, shqetësimi kryesor i të gjitha bashkësive është mungesa e mekanizmit për regjistrimin e grupeve fetare.
Disa komunitete fetare fillimisht janë regjistruar si organizata joqeveritare, por ligji, i cili ka hyrë në fuqi në qershor të 2009-ës, i ndalon organizatat fetare të regjistrohen si shoqata joqeveritare. Pamundësia për të marrë një status ligjor, ua ka vështirësuar bashkësive fetare të regjistrojnë prona, automjete, të hapin llogari bankare apo të paguajnë taksa për të punësuarit.

Në mesin e komuniteteve fetare, protestantët janë ata që kanë ankesat më të shumta. Ky grupim ankohet për diskriminim institucional nga autoritetet qendrore dhe lokale. Në mesin e mangësive, protestantët kosovarë përmendin mohimin që i është bërë kërkesës së tyre për të pasur varrezat e veta. Sipas përfaqësuesve të këtij grupimi, besimtarët protestantë varrosen në varrezat e myslimanëve dhe sipas riteve islame.

Ndonëse gjendja paraqitet më e mirë këtë vit për Kishën Ortodokse Serbe, raporti i Departamentit të Shtetit nënvizon se sërish ka pasur kërcënime apo sulme ndaj pronave dhe objekteve fetare të kësaj bashkësie. Policia vazhdon të hetojë rastet që kanë të bëjnë me dëmtimin e varrezave të komunitetit serb në Lipjan, apo dëmtimin e varrit dhe vjedhjen e disa stolive të një kufome serbe në Gjilan.

Bashkësia Islame e Kosovës është komuniteti fetar më i madh në vend, i cili sipas Raportit, sfidën kryesore gjatë vitit të fundit e ka pasur me grupet radikale islamike. Sipas BIK-ut, këto grupe veprojnë nëpër shtëpi private dhe drejtohen nga persona që nuk janë nga Kosova.

Raporti i Departamentit të Shtetit përmend dhe vendimin administrativ të Ministrisë së Arsimit që ndalon përdorimin e shamisë së kokës në shkollat publike. Raporti sjell disa raste kur nxënëse apo mësuese janë ndaluar të hyjnë në objektet shkollore, ndonëse thekson se vendimi zbatohet në mënyrë selektive nga drejtuesit e shkollave.

Raportet mes besimeve fetare, e në veçanti mes Bashkësisë Islame dhe asaj katolike, në Raport vlerësohen si përgjithësisht të mira. Kisha Katolike ka nënvizuar se kontaktet me Kishën Ortodokse Serbe janë të kufizuara.

Në Kosovë, aktualisht me rreth 1 milion dollarë nga Qeveria amerikane po zhvillohen shtatë projekte rindërtimi në qendra fetare, si pjesë e nismës për të mbrojtur trashëgiminë kulturore dhe fetare të vendit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Kosova respekton lirinë e besimit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizForumotion.com | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs.com
YlliehanaForum