www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kosova është shtet fqinj, e jo pjesë e Serbisë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Kosova është shtet fqinj, e jo pjesë e Serbisë    Fri Nov 19, 2010 8:01 amNëse Serbia nuk do ta definojë territorin e vet pa Kosovën, atëherë pyetësori që duhet plotësuar përpara se të fitohet statusi kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian, nuk do të pranohet nga Komisioni Evropian. Këtë pyetësor do ta dërgojë më 24 nëntor në Beograd, komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fule, por autoritetet serbe duhet ta kenë të qartë se Kosova është fqinje e Serbisë, dhe jo pjesë e saj. Kështu ka deklaruar të enjten raportuesi për Serbinë në Parlamentin Evropian, Jelko Kacin.
Eurodeputeti slloven Kacin ka thënë se kusht që Serbia të përparojë drejtë Bashkimit Evropian është bashkëpunimi me Gjykatën Ndërkombëtare për Krime Lufte dhe normalizimi i raporteve me shtetin fqinj, Kosovën. Sipas tij, qasja e Beogradit ndaj Prishtinës, është pengesa kryesore drejt stabilitetit rajonal, gjë që duhet të ndryshojë.

Autoritetet serbe kanë deklaruar se në pyetjen se “Cili ëhstë territori i Serbisë”, do të përgjigjen duke u mbështetur në Kushtetutë. Mirëpo analisti amerikan me origjinë serbe, Obrad Kesic, ka deklaruar për të përditshmen e Beogradit, “Politika” se Serbia tashmë ka hyrë në një fazë ku më nuk vlen retorika e vjetër “Edhe Kosovën, edhe Bashkimin Evropian”.

“Pyetësori i Komisionit Evropian, përgjigja në pyetjen se ‘Cili është territori i Serbisë’, do ta vë Serbinë në pozicionin që të mbrojë sovranitetin dhe integritetin territorial, ose duke u përgjigjur (pa Kosovën) të heq dorë nga politika dhe retorika e deritashme”, ka thënë Kesic.

Sipas tij, Qeveria e Serbisë, e cila kishte vlerësuar se do ta kalojë lehtë këtë çështje, tani kur është mbështetur për murit, shihet se nuk ishte ashtu sikur paragjykonte Beogradi.

Ndërsa Kacin ka thënë se Qeveria e Serbisë duhet të fokusohet në punë dhe jo të paragjykojë se cilat do të jenë pyetjet e pyetësorit, sepse ato sipas tij nuk i vlerëson Beogradi dhe as ai si raportues, por Komisioni Evropian.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Kosova është shtet fqinj, e jo pjesë e Serbisë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs.com
YlliehanaForum