www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 AAK: Demokracia në Veprim dështoi

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: AAK: Demokracia në Veprim dështoi    Thu Nov 25, 2010 12:12 amDega e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) në Rahovec ka reaguar lidhur me gabimin që e kishte bërë rrjeti i organizatave joqeveritare që i monitorojnë zgjedhjet, Demokracia në Veprim gjatë publikimit të të dhënave preliminare të rezultateve të zgjedhjeve për kryetar të kësaj komune.
“Demokracia në Veprim dështoi në vëzhgim dhe raportim. Shoqëria civile është një nga shtyllat shumë të rëndësishme për funksionimin e strukturor të shtetit. Fatkeqësisht këtë rol nuk po e kryen shoqëria civile në Kosovës, në të shumtën e rasteve. Këtë e dëshmon edhe rasti i fundit në Rahovec, ku rrjeti i organizatave joqeveritare ve për monitorimin e zgjedhjeve dështoi plotësisht në detyrimin e marrë përsipër. Jemi shumë të indinjuar me hutinë që Demokracia në Veprim iu shkaktoi qytetarëve të komunës së Rahovecit”, thuhet në reagim.
Raportimi i tillë çfarë ishte, sipas Degës së AAK-së në Rahovec, ndikoi në zhgënjimin e madh të qytetarëve, të cilët me të drejtë duan t’i besojnë më shumë organizatave joqeveritare sesa pushtetarëve.
Demokracia në Veprim e ka pranuar sot gabimin e bërë gjatë publikimit të të dhënave preliminare të rezultateve të zgjedhjeve për kryetar të Rahovecit dhe e ka nxjerr fitues kandidatin e AAK-së, Smajl Latifi, duke e futur atë në garën për kryetar të Rahovecit së bashku me kandidatin e LDK-së, Ibrahim Kryeziu, ndërsa ai i PDK-së, Xhelal Canziba, ka mbetur i treti.
Drejtuesi i Demokracisë në Veprim, Ismet Kryeziu ka thënë se pas rinumërimit dhe dy gabimeve teknike që janë bërë, ka ndryshuar rezultati në favor të AAK-së dhe tashmë kandidati i saj ka 26.88 për qind ndërsa ai i LDK-së, 27.86 për qind, duke bërë të shkojnë në balotazh këta dy kandidatë, dhe PDK-ja që mbetet jashtë garës. Kryeziu ka kërkuar falje për konfuzionin e mundshëm që është krijuar, por, sipas tij, kjo ka ndodhur për shkak të lëshimeve teknike.
Këto rezultate preliminare janë mbledhur nëpërmjet telefonit nga gjithsej 71 vendvotime dhe këto të dhëna janë kalkuluar në databazën qendrore të rezultateve të zgjedhjeve të Demokracisë në Veprim.
AAK-ja i pati kontestuar rezultatet duke bërë ankesë pikërisht në këto lëshime në numërimin e votave. Gjatë ditës me rezultate përfundimtare do të dal edhe KQZ-ja, ndërsa janë numëruar 405 votave me kusht prej të cilave më shumë se gjysma kanë dal të pavlefshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

AAK: Demokracia në Veprim dështoi

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizCreate a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs
YlliehanaForum