www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Politika zvarrit luftën kundër korrupsionit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Politika zvarrit luftën kundër korrupsionit    Fri Nov 26, 2010 7:50 amPërfaqësuesit e organizatave joqeveritare, që merren me luftën kundër korrupsionit, vlerësojnë se ndikimi i politikës në sistemin e drejtësisë, bën që të mos ketë rezultate të dukshme në luftimin e këtij fenomeni, që është pengesë kryesore për zhvillimin e brendshëm të Kosovës dhe përparimit të saj drejt integrimit në Bashkimin Evropian.
Sikur politika të mos ndërhynte në sistemin e drejtësisë, shumë raste korruptive do të zgjidheshin, shpreh bindjen e tij, Avni Zogiani, drejtues i Organizatës për Demokraci, Anti-Korrupsion dhe Dinjitet “Çohu”.

“Deri sot kemi pasur një ndërhyrje flagrante të krerëve të institucioneve në punën e gjyqësorit. Kjo është parë sidomos në rastet, ku në fokus të hetimeve ishin ministra, nivele të larta të qeverisjes. Ndërhyrjet kanë ardhur prej dy taborëve - prej politikanëve vendorë dhe atyre ndërkombëtarë. Në këto kushte është shumë vështirë të veprojë gjyqësori”, ka thënë Zogiani për Radion Evropa e Lirë.

Ramadan Ilazi, nga Organizata “FOL”, apelon te sistemi i drejtësisë që të kryejë punën e vet ashtu si duhet, përkundër gjendjes së krijuar politike. “Ka mungesë të vullnetit politik. Përshtypja ime është se edhe gjyqësori bën kalkulime politike në vendimet e veta… Pavarësisht se jemi futur në një situatë të vështirë si vend, gjyqësori duhet të demonstrojë pjekuri”, ka deklaruar Ilazi.

Ndërsa prokurorët vendorë dhe ata të EULEX-it kanë deklaruar se duhet kohë për rezultatet e hetimeve të rasteve korruptive, përfaqësues të Agjencisë Kosovare Kundër Korrupsionit theksojnë nevojën e reformimit të duhur të sistemit të drejtësisë. “Mungojnë reformat në sistemin politik dhe në sistemin gjyqësor – (përndryshe) ato do të ishin përgjigjja”, ka thënë Burim Sadiku nga kjo agjenci.

Nevoja për rezultate konkrete në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar në Kosovë, jo rrallëherë është theksuar në raporte të ndryshme ndërkombëtare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Politika zvarrit luftën kundër korrupsionit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a blog
YlliehanaForum