www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gjenerali Bühler vlerëson lartë përformasën e FSK-së

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vala
powered by PTK
powered by PTK
avatar

Numri i postimeve : 3627
Data regjis. : 08/04/2010
Age : 27
Location : Kosovë

MesazhTitulli: Gjenerali Bühler vlerëson lartë përformasën e FSK-së   Fri Dec 10, 2010 5:27 amPrishtinë, 9 dhjetor - Gjenerali Erhard Bühler, Komandant i KFOR-it, së bashku me Z. Fehmi Mujota,
minister i FSK-së dhe gjenerallejtant Sylejman Selimi, komandnat i FSK-së, u takuan sot për të diskutuar operacionet e fundit dhe aktivitetet e FSK-së. Ata vlerësuan operacionet humanitare të KSF-së gjatë përmbytjeve në Shqipëri.
Që nga java e kaluar njësitet e specializuara për kërkim dhe shpëtim dhe ekipet mjekësore kanë të zbarkuara në rajonin e Shodrës në Shqipëri për të ndihmuar njerëzit që kanë pësuar nga vërshimet për të tejakluar situatën katastrofale. 95 anëtarët e FSK-së tashmë të zbarkuar kanë shpëtuar qindra njerëz të cilët ishin të bllokuar nga niveli i rritur i ujërave.
Gjeneral Bühler lavdëroi progresin e madh të cilin e ka arritur FSK-ja deri më tani.
“FSK është një forcë shumë ambicioze dhe profesionale që i arrin detyrat e dhëna.
Uroj FSK-në sidomos për performancën efikase dhe përgjigjen e shpejtë për Shqipërinë. Ju keni dëshmuar atje një operacion të ndërmarrë mirë për të ndihmuar shumë njerëz të rrezikuar. Ky mision ndërkombëtar në Shkodër ka treguar se ju mund të përballeni me situata të vërteta emergjente”.
Bühler, Mujota dhe Selimi gjithashtu diskutuan planifikimin dhe performancën e ushtrimit fushor “Luani i shkathët 3”, bazuar në raportet e vlerësimeve të ushtrimit të zhvilluar së bashku nga KFOR-i dhe Ministria e FSK-së.
Forca e Sigurisë së Kosovës ndërmori ushtrimin e parë fushor trajnues ndërministror me 10 dhe 11 nëntor 2010. Qëllimi primar ishte të rrisë dhe verifikojë integrimin e veprimeve të përbashkëta operacionale dhe ndërinstitucionale në nivele strategjike, opercionale dhe taktike. Ministria e FSK-së ka komanduar dhe ka kontrolluar njësitet e FSK-së dhe ka koordinuar operacionet e FSK-së me Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe Policinë e Kosovës si dhe me Ministrinë e Shëndetësisë, Ministrinë e Adminsitratës Publike, Sekretariatin e Këshillit për Siguri Kombëtare të Kosovës, Qendrën e situatave të qeverisë, Kryqin e Kuq të Kosovës dhe me organizatën ANP- Aksion kundër dhunës dhe për ndërtimin e paqes.
Më shumë se 800 anëtarë morën pjesë si dhe 126 automjete të ndryshme dhe pajisje të rënda.
Të gjitha njësitet e FSK-së dhe personeli i të gjitha institucioneve të tjera, të përfshira në këtë ushtrim, iu përgjigjen një numri të njëkohshëm të incidenteve të mëdha të improvizuara nëpër tërë Kosovën. Ato përshinë edhe një vërshim pas një tërmeti në Liqenin e Batllavës, një rrëzim aeroplani afër fshatit Magure dhe një shpërthim zjarri në ndërmarrjen industriale të drurit ”Radusha” në Istog. Në përgjithësi FSK-ja demonstroi një shkallë të lartë të kompetencave në ekzekutimin e aftësive bazike në fushat siç janë shkatërrimin e mjeteve të pashpërthyera (EOD), materialet e rrezikshme (HAZMAT) pastrim dhe kërkim - shpëtim (SAR). Bashkëpunimi i ngushtë dhe puna ekipore me institucionet e tjera në Kosovë konfirmuan vendosmërinë e FSK-së për të ndërtuar vetveten si një forcë profesionale e sigurisë.
KFOR-i dhe Ministria për FSK-në u pajtuan të vazhdojnë punën në përmirësimin e disa fushave të planifikimit operacional dhe procesit vendimmarrës, për më tepër bashkëpunimi i FSK-së me institucionet e tjera relevante që do të zhvillohej. Mentorët e KFOR-it do të punojnë në koordinim të ngushtë me homologët e tyre të FSK-së për të siguruar një progres të mëtutjeshëm në ushtrimet e ardhshme, thuhet në një komunikatë, të dërguar nga shërbimi për informim i KFOR-it.

_________________________________________________________________________Per informata ne Ptk kliko ketu
Qendrim Rexha
ק๏รt คภ๔ tєlєς๏๓๓ยภเςคtเ๏ภร ๏Ŧ к๏ร๏ש๏, ן.ร.ς.
ק๏รtค ๔ђє tєlєк๏๓ยภเкคςเ๏ภเ เ к๏ร๏שëร, รђ. ค.
ק๏štค เ tєlєк๏๓ยภเкคςเןє к๏ร๏שค, ๔.๔. [/b]

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ptkonline.com
 

Gjenerali Bühler vlerëson lartë përformasën e FSK-së

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs
YlliehanaForum