www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Çitaku diskuton çështjen e liberalizimit të vizave

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Çitaku diskuton çështjen e liberalizimit të vizave    Sun Dec 12, 2010 7:56 am


Gjatë konferencës të organizuar nga ministri i Jashtëm gjerman Westerwelle dhe ai austriak Spindelegger në bashkëpunim me Institutin amerikan ASPEN, ministrja e Punëve të Jashtme në largim, Vlora Çitaku ka mbajtur ligjëratën në lidhje me perspektivën e rajonit në integrimet evropiane.
Ajo në fjalën e saj u fokusua në mënyrë të veçantë në çështjen e liberalizimit të vizave për Kosovën, duke theksuar se Kosova tashmë ka plotësuar të gjitha kushtet për fillim të dialogut dhe është e gatshme t’i përmbushë të gjitha detyrimet e tjera për liberalzim të plotë.

Çitaku potencoi se liberalizimi i vizave në thelb është një çështje humane, dhe ka të bëjë me të drejtën dhe lirinë për lëvizje të individëve, të cilët janë pjesë e Evropës dhe besojnë në perspektivën evropiane.

Në njoftimin e MPJ-së thuhet se kjo kërkesë është përcjellë me një mbështetje të madhe nga përfaqësuesit e shteteve pjesëmarrëse dhe përfaqësues të jetës politike, shkencore dhe të biznesit, të cilit po ashtu ishin prezentë.

Gjatë konferencës Çitaku ka shfrytëzuar rastin të zhvillojë takime bilaterale me ministrat e jashtëm të Gjermanisë, Austrisë, Kroacisë, Malit të Zi, Maqedonisë, Shqipërisë si dhe me ndihmës sekretarin amerikan të shtetit, Thomas Countryman.

Thuhet se të gjithë bashkëbiseduesit kanë dhënë mbështetje për hapat të cilat i ka marrë shteti i Kosovës për ndërtimin e institucioneve dhe zhvillimit të reformave për liberalizimin e vizave dhe integrim në BE.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Çitaku diskuton çështjen e liberalizimit të vizave

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | Computers and Internet | Forums directory | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a blog
YlliehanaForum