www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Vdiq Richard Holbrooke

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës   i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Vdiq Richard Holbrooke   Tue Dec 14, 2010 7:59 pmTë hënën mbrëma, në Washington, në moshën 69-vjeçare, ka vdekur diplomati amerikan, Richard Holbrooke. Ai ishte në gjendje kritike shëndetësore për shkak të problemeve me aortë, prej të premtes, derisa po punonte në Departamentin Amerikan të shtetit.
Presidenti amerikan, Barack Obama, tha se Holbrooke ishte “gjigant i vërtetë i politikës së jashtme amerikane”. “Richard Holbrooke e ka shërbyer vendin tonë me nder për afro 50 vite, nga një oficer i ri i jashtëm në Vietnam, e deri tek arkitekti i marrëveshjeve që i ndalën masakrat në Ballkan. Ai i avanconte përpjekjet tona rajonale si përfaqësues special në Afganistan dhe Pakistan. Ai thjesht ishte një nga gjigantët e politikës së jashtme amerikane”, ka thënë Obama.

Në deklaratën e dhënë pas vdekjes së diplomatit amerikan, Obama ka thënë janë miliona njerëz në mbarë botën, jetët e të cilëve ishin shpëtuar dhe pasuruar nga puna diplomatike e Holbrookut, në zonat e trazuara dhe me luftëra në rajone.

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton, në deklaratën e saj tha se SHBA-të e kanë humbur njërin prej “kampionëve të saj më të fuqishëm dhe shërbyesin më të dedikuar”.

Së fundit, ai ishte i dërguar special i presidentit Obama për Afganistanin dhe Pakistanin.
I ndjeri Holbrooke ishte arkitekt i Marrëveshjes së Daytonit në vitin 1995, me të cilën përfundoi lufta në Bosnjë e Hercegovinë.

Në fund të viteve të viteve 90-ta të shekullit të kaluar, ai u kthye në Ballkan, në kohën kur në Kosovë shpërtheu lufta ndërmjet forcave serbe dhe shqiptarëve.

Raportohet se në mars të vitit 1999 ai shkoi në Beograd për t’i dhënë ultimatumin përfundimtar, ish-presidentit të Serbisë, Slobadan Milosevic, se NATO-ja do të bombardojë nëse agresioni ndaj Kosovës nuk ndalet. Milosevici nuk i pat dëgjuar këto vërejtje, ndërsa më 24 mars filluan bombardimet e NATO-s.

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
 

Vdiq Richard Holbrooke

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizForumotion.com | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs.com
YlliehanaForum