www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Thaçi pritet ta vizitojë Haradinajn në Hagë?

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Thaçi pritet ta vizitojë Haradinajn në Hagë?    Fri Dec 17, 2010 10:20 pmPër shkak se Tribunali i Hagës të enjten anuloi vendimin për lirimin e përkohshëm të Ramush Haradinajt nga paraburgimi, kryeministri në largim i Kosovës dhe lideri i PDK-së, Hashim Thaçi pritet që gjatë javës së ardhshme të udhëtojë në Hagë për ta takuar liderin e AAK-së.
Lajmin e kanë bërë të ditur për gazetën Lajm burime të PDK-së të afërta me kryeministrinë.

Në fillim të tetorit ishte mbajtur një takim të strukturave udhëheqëse të dy partive, PDK dhe AAK, me qëllim të arritje së një konsensusi për krijimin e një strategjie të përbashkët lidhur me bisedimet midis Prishtinës dhe Beogradit, temë bosht e së cilave do të jetë veriu i vendit.

Bashkësia ndërkombëtare, përkatësisht BE dhe SHBA, kanë bindur Prishtinën dhe Beogradin për fillimin e dialogut për ta mbyllur kapitullin e stabilitetit të vendit dhe pritet që këto bisedime të fillojnë pas formimit të qeverisë së re, e cila do të dalë pas certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve të 12 dhjetorit.

Burime të Lajmit nga kreu i PDK-së thonë se është në interes të Kosovës që të gjithë aktorët politikë shqiptarë të vendit t’i lënë anash ndasitë dhe inatet personale për hir të përmbylljes sa më të suksesshme të bisedimeve të ardhshme me Serbinë, që do të ndërmjetësohen nga BE-ja dhe të ndihmuara nga SHBA, krejt kjo me qëllim të futjes së veriut të vendit nën kontroll të plotë shtetëror, ku do të sundojë ligji dhe rendi.

Në pyetjen nëse kreu i PDK-së është “zgjuar vonë nga gjumi” lidhur me nevojën e unifikimit të faktorit politik shqiptar për çështjen e fatit të veriut të vendit, pas ideve që dolën nga qarqe të ndryshme perëndimore për një status eventual të posaçëm politik dhe territorial të veriut të vendit dhe, tash kur Prishtina zyrtare edhe faktori politik gjenden para presioneve të ndryshme, burimet nuk deshën që të deklarohen, burimi i gazetës tha se, “fati i veriut të vendit është çështja që duhet t’i bashkojë tërë faktorin politik në prag të bisedimeve me shtetin fqinj nga veriu”.

Mirëpo, Daut Haradinaj nga AAK ka mohuar atë çfarë ka shkruar gazeta Lajm. Ai tha se nuk është e vërtetë lajmi për krijimin e një koalicioni me PDK-në. Para se gjithash, Haradinaj tha në Rahovec, se duhet të legjitimohen zgjedhjet dhe të konstituohet Kuvendi i Kosovës
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Thaçi pritet ta vizitojë Haradinajn në Hagë?

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizCreate a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs
YlliehanaForum