www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Borëbardha mbush 73 vjet

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës   i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Borëbardha mbush 73 vjet   Wed Dec 22, 2010 9:22 pm


Këtu e 73 vjet më parë në ekranet televizive u shfaq njëri prej filmave vizatimorë më i njohur dhe më i bukur i të gjitha kohëve, të cilin edhe sot e kësaj dite shikuesit më të vegjël e shikojnë me ëndje.

“Borëbardha dhe shtatë xhuxhat” të martën ka festuar ditëlindjen. Më 21 dhjetor të vitit 1937, emri i këtij animacioni u përmend për herë të parë në Hollywood, si animacioni i parë me ngjyra i realizuar në ShBA nga Walt Disney, përderisa tashti ai është i dhjeti në listën e filmave më komercialë të shekullit XX, shkruan ''Koha ditore''.
Rrëfimi i njohur për Borëbardhën bukuroshe , bazuar në përrallën e vëllezërve Grimm, për herë të parë në kinema do të shfaqej në shkurt të vitit 1938.

“Borëbardha...” është njëri prej vetëm dy filmave, të cilët Instituti Amerikan i Filmit i futi në listën e 100 filmave më të mirë amerikanë. Më 1997 ai u rendit i 49-i. Pas rifreskimit të listës ky realizim u ngjit i 34-ti.
Ndërkaq një vit më vonë AFI e shpalli atë filmin më të mirë të animuar të të gjitha kohëve.

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
 

Borëbardha mbush 73 vjet

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ.::Arti dhe Kultura::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Kinemaja dhe Televizioni-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizForumotion.com | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs
YlliehanaForum