www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Yaris në version të ri

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 29
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Yaris në version të ri    Fri Dec 24, 2010 1:32 am

Vijnë fotografitë e para zyrtare të modelit Vitz, i cili në Evropë njihet me emrin Yaris. Modeli i popullarizuar i Toyotas për qytet në versionin e ri sjellë rritje të dimensioneve, por edhe disa ‘gjene mashkullore’ më shumë.
Kështu, mund të themi se Yaris i ri është për 100 milimetra më i gjatë nga modeli aktual, edhe largësia në mes boshteve është më e gjatë, dhe atë për 50 milimetra. Gjerësia ka mbetur e njëjtë, në nivelin prej 1.695 metrash, mirëpo automjeti është për 20 milimetra më i ulët. Ajo më e rëndësishmja është se Yaris është për 30 kilogramë më i lehtë, respektivisht peshon 1.000 kilogramë.

Falë rritjes së dimensioneve kabina është më komode dhe më e rehatshme. Sa për ilustrim, hapësira për këmbët e udhëtarëve në pjesën e pasme është rritur për 35 milimetra. Në Toyota paralajmërojnë enterier kualitativ dhe të pajisur mirë si dhe pajisje të pëlqyeshme të sigurisë.

Dy gjeneratat e para të Yaris para së gjithash kanë tërhequr blerëset e gjinisë femërore, mirëpo modeli i tretë është dukshëm më i fuqishëm nga pikëpamja e dizajnit, prandaj në Toyota besojnë se do të tërheqin dhe më shumë klientë të gjinisë mashkullore. Ndryshe, në dizajnin e Yarisit të ri mund të vërehen lehtë ndikimet e modeleve Auris e Prius.
Motorizimin para së gjithash do ta përbëjnë dy motorë me benzinë prej 1.0 dhe 1.33 litrash. I pari do të zhvillojë 70, gjersa i dyti 100 kuaj fuqi, si dhe do të vjen me sistemin stop-start.

Modelet për Japoni do të kanë transmetim CVT të fuqisë, derisa në Evropë në pajisjet standarde do të përfshihet marshi mekanik prej pesë shpejtësish. Versionet me naftë dhe hibride priten gjatë vitit 2012.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Yaris në version të ri

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Shkenca Natyrore / Shoqerore::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Teknologji-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs
YlliehanaForum