www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Qeveri teknike deri në zgjedhje?

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 29
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Qeveri teknike deri në zgjedhje?    Sat Dec 25, 2010 7:58 am

Formimi i një qeverie teknike deri në organizimin e zgjedhjeve të reja të parakohshme është “plani B” i LDK-së, në rast se partia e parë, që doli sipas rezultatit preliminar, dështon të formojë qeverinë e ardhshme të Kosovës.
Anëtari i Kryesisë së LDK-së, Arben Gashi, thotë se legjitimiteti demokratik i këtyre zgjedhjeve është i dëmtuar. Sipas tij, në këso situate, LDK-ja, qoftë partia e parë apo e dyta, nuk do ta merrte përsipër nismën për formimin e qeverisë së re. Duke i cilësuar zgjedhjet e 12 dhjetorit të parregullta, LDK-ja thotë se nuk i beson rezultatit të tyre dhe kërkon një proces të ri zgjedhor në Kosovë, gjatë vjeshtës së ardhshme. “Në të këtë mënyrë, ne do të krijonim kushte që të kemi një përfaqësim më të mirë të vullnetit të qytetarëve të Kosovës”, ka thënë Gashi për Evropën e Lirë.

Në kalkulimet e para pas zgjedhjeve ishte përfolur shumë formula e formimit të qeverisë mes PDK-së dhe AKR-së dhe pakicave. Por, rezultati preliminar, si dhe ai që pritet pas rivotimeve të pjesshme, besohet se nuk i garanton PDK-së një qeveri të qëndrueshme, pasi që nuk sigurohen numra që e garantojnë stabilitetin qeverisës dhe mbështetjen e nevojshme në Kuvend. Po ashtu, edhe AKR-ja i ka vendosur PDK-së disa parakushte, të cilat sikur e pamundësojnë formimin e qeverisë me këtë subjekt politik. PDK-ja nuk mund të llogarisë as në LDK-në, Vetëvendosjen dhe AAK-në, të cilat nuk e duan atë për partnere në qeveri.

Si alternativë apo “plan B” ishte përmendur formula e qeverisjes në mes të LDK-së dhe AAK-së, por as kjo formulë nuk garanton numra të domosdoshëm në Kuvend. Sekretari i Përgjithshëm i AAK-së, Burim Ramadani, thotë se kjo parti politike do të hynte në ndonjë qeveri të re vetëm me opsionin Ramush Haradinaj kryeministër. Ndonëse Haradinaj aktualisht është në Hagë dhe pret fillimin e një gjykimi të pjesshëm atje, Ramadani, megjithatë, thotë se pa këtë kusht, AAK-ja nuk do të hyjë në asnjë qeveri të re.

Situata e krijuar, kur shumica e partive nuk preferojnë të përfshihen në qeverinë e re, por presin zgjedhje të shpejta, i ngjan tashmë një ngërçi politik e institucional. Andaj edhe konsiderohet se, nëse dy partitë e mëdha nuk do t’ia dalin të formojnë qeverinë e re, atëherë zgjedhjet e reja janë imponimi i radhës për Kosovën dhe elektoratin e saj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Qeveri teknike deri në zgjedhje?

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizCreate a forum on Forumotion | Computers and Internet | Forums directory | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a free blog
YlliehanaForum