www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Akuzat e Martyt të pasakta ose konstruksion politik

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Akuzat e Martyt të pasakta ose konstruksion politik    Sun Dec 26, 2010 12:19 am

Eksperti i njohur maqedonas në lëminë e mjekësisë ligjore, Aleksej Duma ka shprehur dyshime të mëdha për akuzat e raportuesit të Këshillit të Evropës, Dick Marty për nxjerrjen dhe trafikimin e organeve nga ana e UÇK-së gjatë periudhës së vitit 1999.
Duma, që është shefi i Institutit për Mjekësi Ligjore, Forenzikë dhe Kriminologji në Shkup, në një intervistë për të përditshmen maqedonase Utrinski Vesnik, ka thënë se dyshon se akuzat janë të sakta duke ndërlidhur edhe emrin e kryeministrit dhe liderit të PDK-së, Hashim Thaçi.

“Nuk mund të ulen dy budallenj dhe të fillojnë të nxjerrin organet njerëzore dhe t’i shesin pastaj. Kjo nuk shkon kështu. Në raste të tilla duhet të funksionojnë sisteme të zhvilluara dhe specializuara mjekësore edhe ato të nëntokës, duke filluar nga sigurimi i informatave për tipizimin e qelizave të pranuesit të organit, komunikimi, transporti dhe kalimi i barrierave doganore. Unë nuk jam i sigurt se këto akuza mund të jenë të sakta, për shembull në rastin e Hashim Thaçit, apo ndoshta është ndonjë konstruksion me prapavijë politike”, ka thënë Duma.

Sipas tij, se janë të nevojshme kushte për nxjerrjen e organeve nga trupi i njeriut. Ai ka nënvizuar se absolutisht duhet nivel i lartë profesional për operacione të tilla dhe se këtë duhet ta bëjnë kirurgë të specializuar, ndërsa nuk mund ta bëjnë këtë hamallë, sepse në parim bëhet fjalë për intervenim kirurgjik. Duma ka thënë se për realizimin e një operacioni të tillë duhen ekipe të plota dhe të specializuara të mjekëve, të niveleve të ndryshme, të cilët në kushte të forta duhet të kryejnë operacionet deri në gjashtë orë.

Duma ka thënë se dikush në Maqedoni ka tentuar të shpik apo zbulojë spitale të tilla për transplantim organesh, mirëpo nuk ka ndezur kjo.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Akuzat e Martyt të pasakta ose konstruksion politik

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a blog
YlliehanaForum