www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


10 Ore Gjume Ne Dite Mund Te Ndihmojne Te Jetosh 100 Mir_se10
www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


10 Ore Gjume Ne Dite Mund Te Ndihmojne Te Jetosh 100 Mir_se10
www.ylliehana.biz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

www.ylliehana.biz


 
PortaliForumLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 10 Ore Gjume Ne Dite Mund Te Ndihmojne Te Jetosh 100

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Era..
Forum Legend
Forum Legend
Era..

Numri i postimeve : 1263
Data regjis. : 25/12/2009

10 Ore Gjume Ne Dite Mund Te Ndihmojne Te Jetosh 100 Empty
MesazhTitulli: 10 Ore Gjume Ne Dite Mund Te Ndihmojne Te Jetosh 100   10 Ore Gjume Ne Dite Mund Te Ndihmojne Te Jetosh 100 EmptyTue Jun 08, 2010 5:15 am

10 Ore Gjume Ne Dite Mund Te Ndihmojne Te Jetosh 100 Gjumi

A do te dëshiroje të arrije moshën 100 vjeçare? Kush nuk do të dëshironte. Epo, shko bëj 10 orë gjumë sepse kështu sugjeron një studim i ri.

Gjumi, siç e dimë të gjithë, është një faktor kryesorë në rigjallërimin e trupit dhe aktivizimin e sistemit imunitar.
Në këtë studim shkencëtarët kanë zbuluar se njerëzit që kanë arritur të 100tat ka gjasa që së paku të bejne 10 orë gjumë nate.
Studimi ka përfshi analizat e të dhënave të një ankete Kineze të vitit 2005. Ky studim përbënte 15,638 të rritur të moshës 65 e më të vjetër dhe ka përfshirë 3,927 tjerë të moshës 90 deri 99 dhe 2,794 të cilët ishin më të vjetër se 100 vjet, raporton The Daily Express.

Dr. Danan Gu, i Univerzitetit Shtetërorë Portland në Oregon, thotë: “Rreth 65 përqind e tyre në përgjithësi kanë raportuar se kualiteti i gjumit të tyre ishte i mirë apo shumë i mirë, dhe se koha mesatare e gjumit që ata bënin gjatë ditës ishe shtatë orë e gjysmë duke përfshirë këtu edhe gjumin e shkurtë gjatë ditës.”

Për çudi, ata të moshës 100 e tutje ishin për 70 përqind me më shumë gjasa të raportonin kualitet të mirë të gjumit se sa pjesëmarrësit më të ri të moshës 65 deri 79 vjeç”

Pjesëmarrësit e moshës 100 vjeçare e tutje ishin me 70 përqind me më pak gjasa që të flinin për 5 orë apo më pakë në ditë po me më shumë gjasa që të flinin për 10 orë apo më shumë në ditë.”

“Meshkujt, kundrejt grave, për 23 përqind më shumë raportonin të bënin gjumë të mirë.”

Kur njerëzit bien në gjumë qelizat e tyre rigjenerohen dhe ata gjithashtu largojnë materiet toksike nga trupi i tyre dhe aktivizojnë qelizat e sistemit imunitar.

Kështu pra nëse dëshironi të jetoni më gjatë atëherë mundohuni të bëni gjumë të qetë dhe nëse keni mundësi dhe ua premton koha atëherë pse jo edhe të flini për 10 orë në ditë.

Ky hulumtim është publikuar në Maj në gazetën periodike Sleep.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

10 Ore Gjume Ne Dite Mund Te Ndihmojne Te Jetosh 100

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 

 Similar topics

-
» Amerikani qendron 40 dite pa gjume
» ADN robotët mund të shëtitin një ditë nëpër trupin tonë
» Te jetosh bashke
» Te turpshmit, gjestet qe i ndihmojne
» Benzema: Tifozët do të na ndihmojnë për kualifikim
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Mjekesi-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | ©phpBB | Forum mbështetës | Report an abuse | Latest discussions
YlliehanaForum