www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


Letra e ushtarit boshnjak arrin në adresë pas 95 vitesh Mir_se10
www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


Letra e ushtarit boshnjak arrin në adresë pas 95 vitesh Mir_se10
www.ylliehana.biz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

www.ylliehana.biz


 
PortaliForumLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Letra e ushtarit boshnjak arrin në adresë pas 95 vitesh

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
HOPE
Kontributor
Kontributor
HOPE

Numri i postimeve : 8249
Data regjis. : 06/11/2009

Letra e ushtarit boshnjak arrin në adresë pas 95 vitesh Empty
MesazhTitulli: Letra e ushtarit boshnjak arrin në adresë pas 95 vitesh   Letra e ushtarit boshnjak arrin në adresë pas 95 vitesh EmptyTue Jun 22, 2010 7:47 pm

Letra e ushtarit boshnjak arrin në adresë pas 95 vitesh F.0619140822354_m

Ushtari boshnjak i cili luftoi në Hungari më 1915 ia nisi familjes një fotografi bardh e zi. Letra ndërkohë mbeti rrugëve, por pas 95 vitesh, më në fund gjeti adresën e saktë, shkruan korrespondentja e agjencisë së lajmeve AP në një rrëfim përplot emocione.
Nihad Eric Dzinovic, pensionisti 63 vjeçar dhe adhurues i antikiteteve, i cili jeton në Kaliforni, kishte blerë librin në panairin e Long Beach dhe e kishte ruajtur në koleksionin e tij, ndërmjet 200.000 gjërave tjera dhe kartolinave të vjetra të cilat i kishte grumbulluar gjatë jetës.

Pasi ai shpesh viziton vendlindjen e tij Sarajevën, nganjëherë i merr me vete këto kartolina për t’ua treguar miqve të tij dhe koleksionistëve tjerë. Këtë javë rastësisht u takua me Nadir Bicakcic. Mbiemri i tij iu duk si i dëgjuar më parë, dhe ia tregoi fotografinë, të cilën e kishte blerë 50 dollarë.

Dzinovic pyeti Bicakcicin për adresën në zarf: “Asim Bicakcic, Sarajevë, Bashçarshi”.
Letra ishte shkruar me një dorëshkrim elegant, e dërguar nga Villanya në Hungari, dhe kishte një postë postale hungareze.

Atë e kishte dërguar Edhem Bicakcic më 13 qershor 1915. Ai kishte shkruar se po e dërgon një fotografi në të cilën është edhe ai, ndërsa Nadir Bicakcic sapo e pa tha “O Zot”. Në fotografi shihet një grup ushtarësh, ndërsa i treti nga ana e djathtë ishte një burrë me mustaqe – gjyshi i tij.

Pas përfundimit të Luftës së Parë Botërore Edhemi u kthye tek bashkëshortja e tij Razija dhe u bë kryetar i Sarajevës. Vdiq më 1941. Letra e tij më në fund arriti në shtëpi.

Nipi i tij planifikon t’i zmadhojë fotografitë dhe t’i varë në mur. Origjinalin do ta mbyllë në sef së bashku me gjërat tjera me vlerë dhe nuk do ta humbë kurrë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

Letra e ushtarit boshnjak arrin në adresë pas 95 vitesh

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 

 Similar topics

-
» Kujdes në përdorimin e Hotmail si adresë dytësore
» Si do të dukeni pas 60 vitesh
» Kaka: Kampione pas kater vitesh
» Pas 50 vitesh toka do te mbulohet nga akullnajat
»  Paguan çekiçin e grabitur përpara 25 vitesh
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Kuriozitete-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | Computers and Internet | Internet | ©phpBB | Forum mbështetës | Report an abuse | Latest discussions
YlliehanaForum