www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ferati: Procesi i decentralizimit po shënon progres

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vala
powered by PTK
powered by PTK
avatar

Numri i postimeve : 3627
Data regjis. : 08/04/2010
Age : 27
Location : Kosovë

MesazhTitulli: Ferati: Procesi i decentralizimit po shënon progres   Sat Oct 09, 2010 2:46 am
Situata politike në Kosovë dhe progresi që ka shënuar Republika e Kosovës në realizimin e procesit të decentralizimit, ishin temë diskutimi mes ministrit të Administrimit të Pushtetit Lokal, Sadri Ferati gjatë takimit me drejtorin për Ballkanin Perëndimor, Pier Mirel, në Bruksel.

Me këtë rast, drejtori për Ballkanin Perëndimor, Mirel vlerësoi lart realizimin e procesit të decentralizimit në Kosovë, duke thënë se suksesi i decentralizimit është matur nga pjesëmarrja e serbëve në zgjedhjet lokale dhe mbështetja që i është ofruar komunave të reja nga niveli qendror.

Mirel ka thënë se është e rëndësishme që ky sukses të shërbejë si shembull edhe për veriun e Kosovës.

Duke iu referuar respektimit të të drejtave të komuniteteve në Kosovë, ministri Ferati ka thënë se me Kushtetutën e vendit dhe ligjet e miratuara konform standardeve ndërkombëtare, Kosova ka ofruar mundësi për jetë të barabartë për të gjithë qytetarët e saj.

“Zgjedhjet e suksesshme, ndërtimi i shpejtë i administratave në komunat e reja dhe mbështetja që ka ofruar Qeveria e Kosovës për komunat, janë argumente që tregojnë se procesi i decentralizimit po shënon progres në të gjitha fazat e implementimit”, tha Ferati duke shtuar se të drejtat e komuniteteve në Kosovë janë më të avancuarat në rajon.

Në takim është biseduar edhe për situatën në veri të Kosovës, me ç’rast u tha se aty ku kanë pasur qasje institucionet e Kosovës, tani qytetarët serbë janë të integruar dhe jetojnë të lirë sikur gjithë qytetarët tjerë.

_________________________________________________________________________Per informata ne Ptk kliko ketu
Qendrim Rexha
ק๏รt คภ๔ tєlєς๏๓๓ยภเςคtเ๏ภร ๏Ŧ к๏ร๏ש๏, ן.ร.ς.
ק๏รtค ๔ђє tєlєк๏๓ยภเкคςเ๏ภเ เ к๏ร๏שëร, รђ. ค.
ק๏štค เ tєlєк๏๓ยภเкคςเןє к๏ร๏שค, ๔.๔. [/b]

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ptkonline.com
 

Ferati: Procesi i decentralizimit po shënon progres

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs
YlliehanaForum