www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 WikiLeaks: Kosova po shkon drejt ndarjes

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vala
powered by PTK
powered by PTK
avatar

Numri i postimeve : 3627
Data regjis. : 08/04/2010
Age : 27
Location : Kosovë

MesazhTitulli: WikiLeaks: Kosova po shkon drejt ndarjes   Fri Dec 10, 2010 10:01 pm


SHBA-ja frikësohet se Evropa do të bjerë karshi presionit serb për ndarjen e Kosovës, një lëvizje kjo që diplomatët paralajmërojnë se do ta ndezë dhunën etnike.
Mesazhet e Ambasadës së SHBA-së në Kosovë, të publikuara në “WikiLeaks”, bëjnë të ditur që zyrtarët e lartë serbë u kanë thënë jozyrtarisht Washingtonit dhe BE-së që Qeveria e Kosovës kurrë nuk do ta marrë kontrollin e plotë mbi territorin e saj, duke bërë presion indirekt drejt ndarjes së vendit.
Zyrtarët e lartë amerikanë e kundërshtojnë me frikë atë që e shohin si fushatë të koncentruar dhe të durueshme të presidentit serb, Boris Tadiq, për ndarjen e Kosovës. Fushatë nga e cila, po të jetë e suksesshme, do të dështojë një dekadë e politikës së jashtme amerikane. Zyrtarët amerikanë në këto mesazhe i kanë dënuar “pavendosmërinë dhe dobësinë” evropiane në këtë çështje.
Njëmbëdhjetë vjet pas sulmeve të NATO-s, dhe gati tri vjet pas shpalljes së pavarësisë, pakënaqësia serbe dhe përpjekjet e tyre të përditshme për ta marrë kontrollin mbi pjesën veriore të Kosovës rrezikojnë me nxitjen e konfliktit etnik, e ka paralajmëruar Ambasada amerikane Washingtonin.
“Dështimi për të vepruar shpejt, do të thotë humbje e veriut të Kosovës, dhe do ta rihapë kutinë e Pandorës të konfliktit etnik, që i ka përshkuar vitet e nëntëdhjeta”, ka shkruar këtë vit ambasadori i atëhershëm amerikan në Kosovë, Christopher Dell. “Është koha e duhur për t’u dhënë fund viteve me këto tendenca në veri dhe për ta ndryshuar dinamikën e thellimit të ndarjes mes veriut dhe pjesës tjetër të Kosovës… Situata aktuale është e papranueshme dhe e dëmshme. Qëllimi është që të ndalet mossuksesi”.

_________________________________________________________________________Per informata ne Ptk kliko ketu
Qendrim Rexha
ק๏รt คภ๔ tєlєς๏๓๓ยภเςคtเ๏ภร ๏Ŧ к๏ร๏ש๏, ן.ร.ς.
ק๏รtค ๔ђє tєlєк๏๓ยภเкคςเ๏ภเ เ к๏ร๏שëร, รђ. ค.
ק๏štค เ tєlєк๏๓ยภเкคςเןє к๏ร๏שค, ๔.๔. [/b]

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ptkonline.com
 

WikiLeaks: Kosova po shkon drejt ndarjes

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create your own blog
YlliehanaForum