www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


40 shtete pjesëmarrëse në Skena Up Mir_se10
www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


40 shtete pjesëmarrëse në Skena Up Mir_se10
www.ylliehana.biz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

www.ylliehana.biz


 
PortaliForumLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 40 shtete pjesëmarrëse në Skena Up

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
dj-lumii
V.I.P
V.I.P
dj-lumii

Numri i postimeve : 7684
Data regjis. : 04/11/2009
Age : 39
Location : Ki Menu Qi T'kom Dashuru Po Per Kit Sen Ki Mujt Veq Me Endrru

40 shtete pjesëmarrëse në Skena Up Empty
MesazhTitulli: 40 shtete pjesëmarrëse në Skena Up   40 shtete pjesëmarrëse në Skena Up EmptyTue Dec 01, 2009 4:50 am

40 shtete pjesëmarrëse në Skena Up Skena-up

Nga data 4 deri më 11 dhjetor do të mbahet edicioni i shtatë i festivalit ndërkombëtar të studentëve për film dhe teatër Skena Up, ku këtë edicion kanë konkurruar rreth 500 filma dhe rreth 40 shfaqje teatrore.



Programi i filmit do të ndahet ne dy kategori, ai për konkurrencë ndërkombëtare dhe kosovare. Për programin ndërkombëtar të filmit do të konkurrojnë 88 filma, selektimin e të cilëve e ka bërë Doruntina Basha dhe Visar Krusha. Ndërsa në konkurrencën për filmin më të mirë të Kosovës do të jenë 10 filma.

Bernd Buder nga Gjermani ka kuruar një program special “exYU Generation next” program me regjisor debutant nga vendet e ish-Jugosllavisë, pastaj dy filma të shkurtë fitues të festivalit të Berlinit do të prezantohen nga aktorja jonë Arta Dobroshi.

Në programin e teatrit do të jenë 9 shfaqje në konkurrencë dhe një shfaqje mysafire nga Franca. Do të mbahen edhe dy punëtori të udhëhequra nga Robert Primes nga SHBA, ndërsa Jerry Coyle nga SHBA bashkë me Arno Aschauer nga Austria do ta mbajnë punëtorinë së bashku.

Mysafir special do të jetë producenti i famshëm anglez Nick Powell që është drejtor i shkollës kombëtare për film dhe televizion në Angli dhe zv/kryesues i bordit të “European Academy Award”, i cili do ta mbaj edhe një ligjëratë në kinemanë ABC. Pastaj Katriel Schory, drejtor i Fondacionit të filmit të Izraelit, i cili po ashtu do ta mbajë një ligjëratë. Njëri ndër ekspertët më të njohur francez të skenarit Jacques Achoti, që në karrierën e tij ka punuar me regjisorë të famshëm si Last Von Trier etj. Skenari i tij i fundit “Mos shiko mbrapa “, film i Marina De Van me Sophie Marceau dhe Monica Bellucci ka qenë pjesë e Programit Zyrtar të Festivalit të Filmit në Kanë 2009.

Nuk do të mungojnë edhe ahengjet në kafe bar Kontra ku për 8 natë me radhe do të performojnë bende nga Holanda, Maqedonia e Kosova.

Pra janë rreth 40 shtete pjesëmarrëse sivjet dhe rreth 150 mysafirë ndërkombëtarë do ta vizitojnë Festivalin Skena Up.

Në fund do të ndahen këto çmime:

Konkurrenca në film
Filmi më i mirë i luajtur
Filmi më i mirë dokumentar
Filmi më i mirë i animuar
Filmi më i mirë nga Kosova
Shpërblimi The Young European Award, me vlerë 3.000.00 Euro
Konkurrenca në teatër
Shfaqja më e mirë
Regjia më e mirë
Aktori më i mirë
Çmimi ADRIANA – e ndanë Teatri Dodona për aktoren më të mirë

Skena Up është themeluar në tetor të vitit 2003 nga një grup studentësh dhe artistësh të rinj, Skena Up është OJQ-ja e cila e organizon Festivalin Ndërkombëtar të Studentëve të Filmit dhe Teatrit. Festivali Skena Up është unik jo vetëm në Kosovë, por edhe më gjerë në Ballkan, duke qenë një nga disa festivalet ‘garuese’ për studentët e filmit dhe teatrit. /KosPress/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.ylliehana.com
 

40 shtete pjesëmarrëse në Skena Up

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 

 Similar topics

-
» Kosova pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të valleve
» Genta pjesëmarrëse në Festivalin e Këngës së 50-të në RTSH
» Tuna ne foto me skena lezbike
» Stine tërhiqet nga skena, rradhën e ka e motra
»  10 shtete me te vogla te botes
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ.::Arti dhe Kultura::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Kinemaja dhe Televizioni-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizCreate a forum on Forumotion | ©phpBB | Forum mbështetës | Report an abuse | Latest discussions
YlliehanaForum