www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt Mir_se10
www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt Mir_se10
www.ylliehana.biz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

www.ylliehana.biz


 
PortaliForumLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt Empty
MesazhTitulli: Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt   Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt EmptySat Dec 05, 2009 11:47 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]


Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt, megjithatë deri më tani nuk është ditur arsyeja pse ndodh kështu.
Shkencëtarët besojnë se kjo është për arsye se femrat dhe meshkujt janë të ndërtuar nga materiali i ndryshëm gjenetik.
Ekspertët pohojnë se materiali gjenetik i meshkujve në njëfarë mënyre kufizon jetëgjatësinë e tyre. Madje po të mos e trashëgonin femrat këtë material nga babai, ato do të mund të jetonin edhe më gjatë.
Zbulimin e kanë bërë shkencëtarët japonezë, të cilët kanë bërë një ‘model të miut femër’, pa gjenet e trashëguara nga babai, por kanë shfrytëzuar materialin gjenetik nga dy nëna.
Rezultatet kanë treguar se ky mi-femër ka jetuar më gjatë sesa minjtë tjerë femra, të cilët në materialin e tyre gjenetik kishin pasur edhe gjene të trashëguara nga babai.
Kjo është dëshmi se gjenet të cilat trashëgohen me anë të spermatozoideve (qelizat seksuale mashkullore) kanë efekt negativ në jetëgjatësinë e gjitarëve (ku bën pjesë edhe njeriu).
Autorët e studimit kanë pohuar se në jetëgjatësinë e meshkujve ndikojnë edhe punët e rënda fizike, përgjegjësitë e mëdha dhe ekspozimi i përditshëm ndaj stresit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mandarina
Ylli Forumit
Ylli Forumit
mandarina

Numri i postimeve : 4919
Data regjis. : 30/11/2009

Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt Empty
MesazhTitulli: Re: Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt   Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt EmptyTue Dec 08, 2009 5:52 am

po edhe une kam lexue per ket lajm , se Femrat jetojne me shum se meshkujt hahhahaah o o o pa na Femrat meshkujt i han maca ....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt Empty
MesazhTitulli: Re: Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt   Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt EmptyTue Dec 08, 2009 6:21 am

po na femrat na ka kriju zoti veqe per sefa pluse edhe ma gjate me jetu me tona te mirat...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
osa001
Mister Forumi
Mister Forumi


Numri i postimeve : 7128
Data regjis. : 04/11/2009
Location : as n7-te as n8-te

Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt Empty
MesazhTitulli: Re: Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt   Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt EmptyTue Dec 08, 2009 6:33 am

eshte e vertet se femrat jetojn me gjat edhe arsyja eshte se nuk kan grue sikur meshkujt
me ja honger ymrin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.ylliehana.tk
MeLi
V.I.P
V.I.P
MeLi

Numri i postimeve : 7069
Data regjis. : 24/11/2009
Location : ne realitet

Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt Empty
MesazhTitulli: Re: Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt   Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt EmptyTue Dec 08, 2009 6:39 am

osa001 shkruajti:
eshte e vertet se femrat jetojn me gjat edhe arsyja eshte se nuk kan grue sikur meshkujt
me ja honger ymrin


ja boll na e han ymrin burat porr jemi shum Zemer forrt ne femrat edhe e perballojm çdo gje haha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
!Belt1-Pr!.
Anëtar
Anëtar
!Belt1-Pr!.

Numri i postimeve : 226
Data regjis. : 01/12/2009

Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt Empty
MesazhTitulli: Re: Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt   Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt EmptyTue Dec 08, 2009 8:05 am

ooo ti alba ki me dek para meje ki me pa. se pak jav bajn burrat grave qka duhet me jav ba husdashduaudshadsauhdsauhauh
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Neron
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 48
Data regjis. : 07/12/2009
Age : 46
Location : Prizren

Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt Empty
MesazhTitulli: Re: Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt   Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt EmptyThu Dec 10, 2009 10:32 pm

Kam lexu per kete raste, por une besoje se fakti Amerikan i dalur 1983, se arsyet pse femra jeton me gjate eshte arya pse femrat kan organin miter, kan ciklin mujore mestrual. Mitra mbledhe gjakun dhe e filtron, pjesen qe e largon i ndihmon organeve tjera per te pasur funksion normal. Trompoza eshte shume e ralle te femrat. Fakti pse besoj ne kete, se femrat pasi detyrohen nga ndonje kancer te hecin mitren, apo per x arsye, nuk munde te jetojn me gjate se 4 apo 5 vite. NUk perjashtoje mundesin se jetojn edhe me gjate por sipas studimeve del ky fakte! Kurse meshkujt nuk kan mitren, apo cikel mujore, dhe nuk filtrohet gjaku pos veshkave, gje qe edhe femrave u filtrohet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content




Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt Empty
MesazhTitulli: Re: Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt   Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

Femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 

 Similar topics

-
» Meshkujt dhe femrat nuk flasin njëlloj
» Meshkujt e gjatë nuk janë xhelozë?
» Femrat, me te zonjat se meshkujt
» Ja qfar pelqejn meshkujt tek femrat!
» Femrat janë më të afta se meshkujt.
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Psikologji / Filozofi-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizCreate a forum on Forumotion | ©phpBB | Forum mbështetës | Report an abuse | Latest discussions
YlliehanaForum