www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


Evoluimi i yjeve Mir_se10
www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


Evoluimi i yjeve Mir_se10
www.ylliehana.biz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

www.ylliehana.biz


 
PortaliForumLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Evoluimi i yjeve

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Era..
Forum Legend
Forum Legend
Era..

Numri i postimeve : 1263
Data regjis. : 25/12/2009

Evoluimi i yjeve Empty
MesazhTitulli: Evoluimi i yjeve   Evoluimi i yjeve EmptyMon Dec 28, 2009 10:20 pm

Evoluimin e yjeve lirshëm mund ta krahasojmë me jetën e njerëzve, thjeshtë, yjet formohen kudo në univers nga ngjeshja gravitacionale në një re gazi dhe pluhuri … kjo do të thotë se yjet “lindin”, janë yje foshnje që përgatiten për jetën e tyre fëmijërore dhe fillimisht kjo gjendje fillestare e gazit përmban vetëm hidrogjen, e njohur me emrin protoyll, ndërsa në momentin kur temperatura dhe presioni i madh aty në brendi lejojnë bashkimin e bërthamave të lehta në ato të rënda atëherë yjet e fitojnë statusin e “qytetërimit”, i takojnë vargut kryesor të yjeve, që do të thotë se kjo është mosha e “rritur” e tyre . Ndërsa yjet plaken atëherë kur kalojnë
në fazën e gjiganteve të kuq dhe “mbyllin jetën” në fazën e xhuxhëve të bardhë, të yjeve neutronike apo të vrimave të zeza. (fatbardhësisht gjithësia jonë që nga lindja trashëgon sasi mbizotëruese të hidrogjenit dhe heliumit në gjendje të gazët)
Mësuam se dritësia e yjeve ndryshon për dhjetëra miliarda herë, ndryshimi i dhënë në madhësi yjore është rreth 25,-30m. Temperatura tek pjesa dërrmuese e yjeve në sipërfaqe shtrihet në mes të 3000K – 25000K. Ndryshon edhe rrezja, ka yje me rreze për dhjetëra, qindra, mijëra
herë më të madhe se të Diellit, gjegjësisht xhuxhët e bardhë kanë rreze më të vogël edhe se Toka, vlera më e vogël e të cilëve arrin deri në 0,005Ro.
Nga ana tjetër masat e yjeve ndryshojnë në kufij shumë të ngushtë në krahasim me ndërrimin e dritësisë dhe temperaturës së yjeve, teorikisht kufijtë e ndërrimit të masave shtrihen në mes të 120Mo – 0,05Mo (Mo – masa e diellit).
Trupat me masë më të madhe se 120Mo nuk janë të qëndrueshëm, kurse ata me masë më të vogël se 0,05Mo nuk mund të jenë yje, sepse në brendinë e tyre presioni dhe temperatura janë aq të vogla sa që nuk mund të zhvillohen reaksionet termobërthamore. Masa më e madhe e gjetur e yjeve është rreth 75Mo, kurse ajo më e vogla është rreth 0,08Mo.
Ndër karakteristikat më të rëndësishme që përmendëm gjer tani është masa.
Shumë nga karakteristikat e yjeve janë të lidhura rrënjësisht njëra me tjetrën, një ndër lidhshmëritë e tyre është i ashtuquajturi diagrami “spektër – dritësi”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

Evoluimi i yjeve

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 

 Similar topics

-
» Dhëmbë të bardhë, si ato të yjeve
» Bukuria e yjeve 'binjake'
» Propozimet e cuditshme per martese te yjeve
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Shkenca Natyrore / Shoqerore::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Gjeografia dhe Astronomia-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | ©phpBB | Forum mbështetës | Report an abuse | Latest discussions
YlliehanaForum