www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


Pse Masazhi Eshte I Mire Per Shendetin Mir_se10
www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


Pse Masazhi Eshte I Mire Per Shendetin Mir_se10
www.ylliehana.biz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

www.ylliehana.biz


 
PortaliForumLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pse Masazhi Eshte I Mire Per Shendetin

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Era..
Forum Legend
Forum Legend
Era..

Numri i postimeve : 1263
Data regjis. : 25/12/2009

Pse Masazhi Eshte I Mire Per Shendetin Empty
MesazhTitulli: Pse Masazhi Eshte I Mire Per Shendetin   Pse Masazhi Eshte I Mire Per Shendetin EmptyThu Jan 07, 2010 5:11 am

Pse Masazhi Eshte I Mire Per Shendetin Massage
Miliona para shpenzohen çdo vit nga njerëzit të cilët dëshirojnë të bëjnë vetën të ndihen më mirë. Nëse këto para shpenzohen për tu dukur më bukur, për të përcjell modën apo për të paguar palestrën e ushtrimeve nuk ka lidhje sepse e tëra bëhet për të bërë vetën që të ndihemi më mirë e të largojmë stresin. Epo, studimet tashmë tregojnë se ti bësh vetës masazh ka disa të mira shëndetësore që ndoshta ju bënë të dëshironi at përgjithmonë. Në fakt hulumtimet tregojnë se masazhi lehtëson pagjumësinë (insomnin), forcon imunitetin, parandalon sindromin pri-menstrual e shumë të tjera.

Me masazh të rregullt ju në mënyrë efektive mund ti thoni lamtumirë dhimbjes. Kjo ndoshta mund të duket jo e çuditshme dhe ndoshta të gjithë e dimë se masazhi (ngjeshja) është shumë efektive veçanërisht për dhimbje shpine sepse shpesh ndodh që ti kërkojmë njëri tjetrit ti ngjeshim shpinën. Bile disa hulumtues kanë zbuluar se masazhi funksionon më mirë se sa tretmanet tjera sikur kiropraktika dhe akupunktura. E kjo ndodhë për shkak se masazhi rrit hormonin e të disponimit të mirë (serotoninës dhe dopamine) të cilët bllokojnë receptorët e sistemit nervor të dhimbjeve.
Nëse vuan nga pagjumësia ju mund ti thoni lamtumirë asaj dhe ti përshëndetni ëndrrat duke bërë masazh. Studimet kanë zbuluar se masazhi rrit valët delta të cilat janë të lidhura me gjumin e thellë e për këtë shpesh ju zë gjumi sa herë që jeni në tavolinë masazhi!

Gjithashtu është zbuluar se të bësh masazh ju gjithashtu i ndihmoni vetës që të mos sëmureni. Kush nuk do të dëshironte të mos sëmuret? Kjo është sepse masazhi forcon qelizat luftuese, qelizat të cilat janë linja e parë e mbrojtjes të sistemit imunitar tuaj kundër mikrobeve dhe baktereve që futen brenda (pushtuesve). Hulumtuesit e kanë ditur që kortozol shkatërron qelizat luftuese dhe pasi që ata gjithashtu kanë zbuluar se masazhi zvogëlon nivelet e kortizolit kjo automatikisht do të thotë se imuniteti juaj forcohet. Në fakt, masazhi është zbuluar të forcoj edhe imunitetin e atyre që kanë sistem të komprometuar imunitar, si pacientët me kancer.

Nivelet e zvogëluara të kortizolit dhe shtimi i serotoninës dhe dopamines gjithashtu do të thotë më pak stres, ankth dhe depresion në përgjithësi. E kush nuk do të dëshironte të kishte më pak stres, ankth dhe depresion? Kjo ndjesi e relaksimit është njëra nga arsyet pse disa spitale ofrojnë masazhe për pacientët të cilët presin operacionin dhe pacientët me kancer që ndërhyjnë komoterapinë.

Në fund nuk është për tu çuditur fakti që ata të cilët janë aktivë (ushtrojnë) kanë më pakë dhimbje muskujsh pas masazhit e kjo është për shkak se masazhi përmirëson qarkullimin e gjakut i cili sjell oksigjenin dhe materiet ushqyese deri tek qelizat. Kështu që është mirë nganjëherë që të bëjmë masazh duke parë që na ofron të mira shëndetësore… a ka më mirë se të ndihesh mirë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

Pse Masazhi Eshte I Mire Per Shendetin

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 

 Similar topics

-
» Lëvorja e pishës e mirë për shëndetin e syve
» A është puna jashtë orarit keq për shëndetin tuaj?
» Të puthësh mirë është një art
» Shkencetaret Pohojne Se Pikellmi Eshte I Mire Per Ty
» Puna më e mirë, nuk është bash e lehtë
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Mjekesi-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | ©phpBB | Forum mbështetës | Report an abuse | Latest discussions
YlliehanaForum