www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kongresi: SHBA-ja e financon indirekt kryengritjen afgane

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 29
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Kongresi: SHBA-ja e financon indirekt kryengritjen afgane    Wed Jun 23, 2010 5:46 amRaporti më i ri i Kongresit amerikan thotë se Shtetet e Bashkuara paguajnë dhjetëra miliona dollarë në vit për firmat e sigurisë në Afganitsan, që këto të holla i kanalizojnë te liderët e luftës dhe potencialisht te talibanët.

Në raport theksohet se sistemi i Pentagonit për angazhim me qira të kompanive private për lëvizjen e furnizimeve në Afganistan, duke i lënë ato që vetë ta bëjnë sigurinë e tyre, ka shkaktuar “reketë të madhe mbrojtëse nga rrjetet e liderëve të luftës, komandantëve, zyrtarëve të korruptuar afganë dhe me gjasë edhe nga të tjerët”.

Në raport theksohet se pagesat mbrojtëse ishin “burim i rëndësishëm potencial të financimit për talibanët”, transmeton REL.

Thuhet se kjo gjë paraqet shkelje të rregullave të Departamentit amerikan të shtetit dhe mund t’i shkatërroj përpjekjet e Shteteve të Bashkuara për t’i shkaktuar disfatë kryengritësve dhe korrupsionit dhe për ta ndërtuar një qeveri afgane efektive.

Ky raport, për periudhën gjashtëmujore, do të shqyrtohet edhe në dëgjimin e sotëm në Kongresin e Shteteve të Bashkuara.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Kongresi: SHBA-ja e financon indirekt kryengritjen afgane

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs.com
YlliehanaForum