www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Jeremiq flet për “kompromis historik” me shqiptarët

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vala
powered by PTK
powered by PTK
avatar

Numri i postimeve : 3627
Data regjis. : 08/04/2010
Age : 27
Location : Kosovë

MesazhTitulli: Jeremiq flet për “kompromis historik” me shqiptarët   Sat Oct 30, 2010 12:03 amBeograd, 29 tetor - Ministri serb i Punëve të Jashtme Vuk Jeremiq ka deklaruar se në bisedimet me Prishtinën "së pari duhet filluar nga temat të cilat nuk përmbajnë çfarëdo kontraverze, si vendosja e bashkëpunimit në zgjidhjen e problemit të të zhdukurve". "Arritja e suksesit që në fillim gjithsesi do të kishte efekt pozitiv për fazat e ardhshme të dialogut, kur të prekim çështjet delikate. Sidoqoftë, negociatat duhet t'i zhvillojnë ekspertët e jo funksionarët e lartë apo politikanët", ka thënë Jeremiq në një intervistë për gazetën "Veçernje novosti".
Ai ka thënë se "nuk duhet patjetër për t'iu qasur negociatave për statusin që të gjenden zgidhjet për ato probleme që rezultojnë nga fakti se të dyja palët kanë pikëpamje të ndryshme fundamentale sa i përket çështjes së sovranitetit mbi territorin e Kosovës". Sipas Jeremiqit, "nevojitet që të dyja palët të shprehin një konstruktivitet për të arritur një kompromis rreth çështjeve të hapura". Por Jeremiq ka theksuar se "Beogradi me siguri nuk do të pranojë asnjë zgjidhje e cila mund të kuptohet si njohje e pavarësisë, dhe vetvetiu as përkufizimin e Serbisë dhe Kosovës si dy shtete të pavarura".
I pyetur nëse është reale të pritet që çështja e ndarjes së Kosovës të imponohet si një nga zgjidhjet, Jeremiq la të kuptohet se edhe për këtë temë mund të bisedohet, duke thënë se "çdo zgjidhje rreth së cilës mund të arrihet konsensusi e të dyja palëve të interesuara është më e mirë se e zgjidhja e imponuar". "Do të vazhdojmë që nëpërmjet negociatave në mënyrë konstruktive të angazhohemi për arritjen e një kompromisi historik mes serbëve dhe shqiptarëve", është shprehur Jeremiq.

_________________________________________________________________________Per informata ne Ptk kliko ketu
Qendrim Rexha
ק๏รt คภ๔ tєlєς๏๓๓ยภเςคtเ๏ภร ๏Ŧ к๏ร๏ש๏, ן.ร.ς.
ק๏รtค ๔ђє tєlєк๏๓ยภเкคςเ๏ภเ เ к๏ร๏שëร, รђ. ค.
ק๏štค เ tєlєк๏๓ยภเкคςเןє к๏ร๏שค, ๔.๔. [/b]

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ptkonline.com
 

Jeremiq flet për “kompromis historik” me shqiptarët

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com
YlliehanaForum