www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Krasniqi nuk duhet të merr pjesë në fushatë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Krasniqi nuk duhet të merr pjesë në fushatë    Tue Nov 23, 2010 7:42 amLëvizja FOL përmes një komunikate ka kërkuar që presidenti në detyrë i Republikës së Kosovës, Jakup Krasniqi, i cili njëherësh është edhe Sekretar i Përgjithshëm i PDK-së, të mos marrë pjesë në fushatën zgjedhore.
“Konsiderojmë se pjesëmarrja e z. Jakup Krasniqi, u.d. i Presidentit të Republikës në takime elektorale të PDK-së (siç është rasti i fundit në Prizren) përbën potencial për shkelje të Kushtetutës së Republikës, të nenit 82 mbi statusin e Presidentit si dhe nenit 88 pika 2 mbi pa-papajtueshmërinë në ushtrimin e funksioneve të Presidentit”.

Neni 88 në mënyrë të drejtpërdrejtë ndalon ushtrimin e funksioneve në parti politike për Presidentin, dhe duke qenë se z. Krasniqi ushtron postin e presidentit, të njëjtat ndalesa aplikohen edhe për të.

“Në kohën kur në Kosovë kemi u.d. të Presidentit si dhe një Qeveri në dorëheqje konsiderojmë se përfshirja dhe angazhimi në partinë politike i z. Krasniqi cenon stabilitetin politikë dhe vendos precedent të keq të funksionimit demokratik të institucioneve publike në Kosovë”.

“Kërkojmë nga z. Krasniqi që në këtë kohë të vështirë të demonstrojë pjekuri si përfaqësues i institucionit të Presidentit, i cili duhet të jetë simbol i unitetit të popullit”, thuhet në komunikatën e lëvizjes FOL.

Krasniqi mban postin e ushtruesit të presidentit të Republikës, pasi Fatmir Sejdiu u detyrua të jep dorëheqje nga posti i presidentit pikërisht për shkelje të Kushtetutës. Gjykata Kushtetuese kishte konstatuar shkelje serioze të Kushtetutës nga ana e Sjediut, pasi ky i fundit mbante njëkohësisht postin e Presidentit të Republikës dhe atë të kryetarit të partisë (LDK-së).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Krasniqi nuk duhet të merr pjesë në fushatë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | Computers and Internet | Forums directory | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a blog
YlliehanaForum