www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Renzo Daviddi: Nevojitet përparim i mëtutjeshëm i të drejtave të njeriut

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vala
powered by PTK
powered by PTK
avatar

Numri i postimeve : 3627
Data regjis. : 08/04/2010
Age : 27
Location : Kosovë

MesazhTitulli: Renzo Daviddi: Nevojitet përparim i mëtutjeshëm i të drejtave të njeriut   Fri Dec 10, 2010 9:52 pm


Prishtinë, 10 dhjetor - Zyra ndërlidhëse e KE-së së bashku me zyrën e Përfaqësuesit Special të BE-së dhe me Qendrën Kulturore dhe Informative të BE-së, sot e nesër shënojnë Ditën Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut përmes një manifestimi dyditor në Prishtinë.

Aktivitetet e organizuara nga BE-ja për këtë rast përfshijnë diskutime tematike, shfaqjen e një dokumentari për procesin e zgjedhjeve në mbarë botën dhe të një filmi për çështjet e të drejtave të njeriut në Afrikën Jugore, një forum si dhe një panair të OJQ-ve për të drejtat e njeriut i përkrahur nga BE-ja.

Renzo Daviddi, shef i Zyrës ndërlidhëse të KE-së, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut tha se kapaciteti i institucioneve për garantimin e të drejtave të njeriut dhe për respektim dhe mbrojtje të minoriteteve është pjesë e rëndësishme e kritereve të Kopenhagës për aderim në BE. Në të gjeturat e Raportit të Progresit 2010 për Kosovë thuhet se nevojitet përparim i mëtutjeshëm në fushën e mbrojtjes të të drejtave të njeriut. BE-ja është e përkushtuar për vazhdimin e përkrahjes të institucioneve dhe shoqërisë civile në Kosovë, roli i të cilave mbetet i rëndësishëm në këtë aspekt, ka shtuar Daviddi.

Mbrojtja e të drejtave të njeriut është një vlerë fundamentale e Bashkimit Evropian. Zyra ndërlidhëse e KE-së menaxhon programe të ndryshme të financuara nga BE-ja në lidhje me të drejtat e njeriut. Organizatat e shoqërisë civile kryesisht mund të aplikojnë për grante në kuadër të Instrumentit Evropian për Demokraci dhe të Drejtat e Njeriut (EIDHR), ndërsa përkrahja për institucionet relevante implementohet përmes veprimeve të përbashkëta me Këshillin e Evropës.

_________________________________________________________________________Per informata ne Ptk kliko ketu
Qendrim Rexha
ק๏รt คภ๔ tєlєς๏๓๓ยภเςคtเ๏ภร ๏Ŧ к๏ร๏ש๏, ן.ร.ς.
ק๏รtค ๔ђє tєlєк๏๓ยภเкคςเ๏ภเ เ к๏ร๏שëร, รђ. ค.
ק๏štค เ tєlєк๏๓ยภเкคςเןє к๏ร๏שค, ๔.๔. [/b]

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ptkonline.com
 

Renzo Daviddi: Nevojitet përparim i mëtutjeshëm i të drejtave të njeriut

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com
YlliehanaForum