www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gati gjysma e milionerëve në botë janë amerikanë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vala
powered by PTK
powered by PTK
avatar

Numri i postimeve : 3627
Data regjis. : 08/04/2010
Age : 27
Location : Kosovë

MesazhTitulli: Gati gjysma e milionerëve në botë janë amerikanë   Sun Oct 23, 2011 8:34 pmNga 24,5 milionë milionerë në botë, që paraqet 0,5 për qind të popullsisë globale,, madje 41 për qind ose 9,9 milionë janë amerikanë, ka bërë të ditur instituti hulumtues “Credit Suisse”.

Në vendin e dytë është Japonia, ku jetojnë dhjetë për qind e numrit të përgjithshëm të milionerëve botëror, ndërsa në të tretin Franca me nëntë për qind.

Sipas të dhënave të institutit, pasuria e përgjithshme e 24,5 milionë milionerëve në botë kah mesi i vitit të kaluar ishte 69,2 bilionë dollarë, ndërsa numri më i madh i tyre ka poseduar ndërmjet 10 dhe 50 milionë dollarë.

“Vlerësoj se në Kinë ka 800.000 njerëz që posedojnë pasuri ndërmjet 10 dhe 50 milionë dollarë, që paraqet 3,3 për qind të numrit të përgjithshëm të milionerëve në botë”, kanë thënë zyrtarë të “Credit Suisse”.

Bëhet fjalë për njerëz “me peshë” mbi 50 milionë dollarë, në mesin e të cilëve ka edhe prej atyre me mbi pesë miliardë dollarë, ndërsa të tillë në botë janë vetëm një mijë. Numri më i madh i këtyre milionerëve janë, po ashtu, nga SHBA-të.

Aktualisht amerikanët mesatarë disponojnë me pasuri prej 236.000 dollarë, prej të cilave rreth 200.000 janë aksione ose letra me vlerë, si dhe rreth 100.000 në pronë reale, sikur janë patundshmëritë.

Pos amerikanëve, njerëzit më të pasur në votë janë zviceranët, norvegjezët, australianët, banorët e Singaporit dhe francezët.

_________________________________________________________________________Per informata ne Ptk kliko ketu
Qendrim Rexha
ק๏รt คภ๔ tєlєς๏๓๓ยภเςคtเ๏ภร ๏Ŧ к๏ร๏ש๏, ן.ร.ς.
ק๏รtค ๔ђє tєlєк๏๓ยภเкคςเ๏ภเ เ к๏ร๏שëร, รђ. ค.
ק๏štค เ tєlєк๏๓ยภเкคςเןє к๏ร๏שค, ๔.๔. [/b]

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ptkonline.com
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës   i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Gati gjysma e milionerëve në botë janë amerikanë   Sun Oct 23, 2011 10:40 pm

Tema bartet tek kuriozitetet

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
 

Gati gjysma e milionerëve në botë janë amerikanë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Kuriozitete-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizForumotion.com | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs
YlliehanaForum