www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Korrupsioni të luftohet edhe në nivel lokal

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 29
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Korrupsioni të luftohet edhe në nivel lokal   Mon Jun 07, 2010 8:35 pm

Prokurorët, gjyqtarët dhe policët kosovarë duhet të merren seriozisht edhe me korrupsionin në nivel lokal, thonë zyrtarë të EULEX-it. Sipas tyre, prokurorët evropianë nuk janë në gjendje të merren me rastet për korrupsion në të gjitha nivelet.
Krahas hetimeve që po zhvillohen ndaj dhjetëra personave të nivelit, siç thuhet, të lartë zyrtarë, theksohet nevoja për shqyrtimin e rasteve për korrupsion edhe nëpër gjykata komunale. Zëdhënësja e komponentës së drejtësisë, Christina Herodes, thotë se EULEX-i nuk ka kapacitete të mjaftueshme për t’u marrë me korrupsionin në të gjitha nivelet.

“Kemi më pak se 20 prokurorë që, për momentin, punojnë për EULEX-in. Kjo do të thotë se nuk mund të merremi me të gjitha rastet të korrupsionit në Kosovë. Prokurorët dhe policët kosovarë duhet të merren gjithashtu me këtë problem”, thotë Herodes.

Zyrtarët e nivelit të lartë, që po hetohen nga EULEX-i, përfshijnë edhe nivelin qeveritar. Sipas mediave lokale në Kosovë, përveç hetimeve për korrupsion që, ndër të tjera, po zhvillohen ndaj njërit anëtar të kabinetit aktual qeveritar, Fatmir Limaj, prokurorët evropianë thuhet se janë duke u marrë intensivisht edhe me dy raste të tjera të të njëjtit nivel.

Hetimet për korrupsion që i zhvillon EULEX-i, sipas Herodes, janë raste më të ndjeshme që i përkasin nivelit të Gjykatave të Qarkut.

“Prokurorët e EULEX-it janë të përfshirë në hetimin e 45 rasteve të korrupsionit në nivelin e Gjykatave të Qarkut. Jemi duke hetuar në gjithë Kosovën. Ky numër është mjaft i vogël, por ne jemi duke hetuar vetëm rastet më të ndjeshme”, thekson Herodes duke e cilësuar si të domosdoshëm shtimin e angazhimeve të Prokurorisë dhe të Policisë së Kosovës në drejtim të luftës kundër korrupsionit edhe në nivel komunal.

Përmasat e korrupsionit në nivelin komunal, sipas qytetarëve në Kosovë, janë të dukshme në shumë sfera. Ryshfeti, keqpërdorimet në dhënien e tenderëve të ndryshëm, janë llojet e korrupsionit, që, sipas tyre, ekzistojnë nëpër komuna.

Autoritetet në Kosovë, ndërkaq, kanë thënë se aktualisht po zhvillohen hetime ndaj 111 zyrtarëve, përfshirë Qeverinë aktuale dhe ato paraprake, si raste të dyshuara për korrupsion. Një numër i madh i këtyre rasteve, thuhet të jenë kryesisht në kompetencë të Prokurorisë së Qarkut në Prishtinë.

Mirëpo, i kontaktuar nga Radio Evropa e Lirë, kryeprokurori i Kosovës, Ismet Kabashi, heziton të komentojë punën e institucionit që ai udhëheq, kur bëhet fjalë për rastet e korrupsionit në nivel lokal. Përfaqësues të Policisë së Kosovës, ndërkaq, e cilësojnë si të mirë bashkëpunimin me prokurorët vendas lidhur me hetimet për korrupsion dhe krim të organizuar, por theksojnë se duhet bërë përmirësime në këtë drejtim. /
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Korrupsioni të luftohet edhe në nivel lokal

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create your own blog
YlliehanaForum