www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kosova ia kalon Shqipërisë për korrupsion

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vala
powered by PTK
powered by PTK
avatar

Numri i postimeve : 3627
Data regjis. : 08/04/2010
Age : 27
Location : Kosovë

MesazhTitulli: Kosova ia kalon Shqipërisë për korrupsion    Tue Oct 26, 2010 9:50 pmTiranë, 26 tetor - Transparency International Albania ka bërë sot publik një perceptim global mbi korrupsionin, bazuar në sondazhet e 6 kompanive botërore. Sipas këtij publikimi Shqipëria është ngjitur me 8 vende në renditje, krahasuar me vitin 2009, ku pozicionohej në vendin e 95-të.

“Korrupsioni është më i lartë në ato vende ku qeveriset pa transparencë”,- deklaroi Endri Shabani, përfaqësues i TIA-s. Sipas publikimit më të fundit nga Transparence International Albania, Shqipëria shënon një rritje prej 3.3.

Shqipëria renditet e 87-ta në botë dhe e 6-ta në Ballkan, duke lënë mbrapa vetëm Bosnje-Hercegovinën dhe Kosovën. Përgjithësisht “vërehet një rritje në pozicionimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor”, - theksohet në publikim. Për sa i përket perceptimit global, Kosova perceptohet “si vend i korruptuar”,- sqaron Shabani.

Sipas “Guardian” të Londrës, Kosova ndodhet në vendin e 114-të për nivelin e korrupsionit. Ajo është në grup me Beninin, Bolivinë, Gabonin, Indonezinë dhe Ishujt Solomon. Që të gjitha kanë të njëjtin koeficient – 2.8. Për Kosovën nuk ka pasur matje të nivelit të korrupsionit gjatë viteve 2008 e 2009.
Serbia ndodhet në vendin e 83-të, Maqedonia 63-të, Mali i Zi në vendin e 71-të dhe Bosnja në vendin e 91-të.
E fundit për nga niveli i korrupsionit, sipas Transparency International, ndodhet Somalia – e 178-ta, dhe pak më mirë janë Burma (Myanmari), Afganistani, Iraku, Uzbekistani dhe të tjera.

_________________________________________________________________________Per informata ne Ptk kliko ketu
Qendrim Rexha
ק๏รt คภ๔ tєlєς๏๓๓ยภเςคtเ๏ภร ๏Ŧ к๏ร๏ש๏, ן.ร.ς.
ק๏รtค ๔ђє tєlєк๏๓ยภเкคςเ๏ภเ เ к๏ร๏שëร, รђ. ค.
ק๏štค เ tєlєк๏๓ยภเкคςเןє к๏ร๏שค, ๔.๔. [/b]

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ptkonline.com
 

Kosova ia kalon Shqipërisë për korrupsion

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs
YlliehanaForum