www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


Plagët shërohen më shpejt kur janë të pambrojtura!  Mir_se10
www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


Plagët shërohen më shpejt kur janë të pambrojtura!  Mir_se10
www.ylliehana.biz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

www.ylliehana.biz


 
PortaliForumLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Plagët shërohen më shpejt kur janë të pambrojtura!

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
lambiano
Anëtar/e me përvoj
Anëtar/e me përvoj
lambiano

Numri i postimeve : 362
Data regjis. : 08/12/2011
Location : Earth

Plagët shërohen më shpejt kur janë të pambrojtura!  Empty
MesazhTitulli: Plagët shërohen më shpejt kur janë të pambrojtura!    Plagët shërohen më shpejt kur janë të pambrojtura!  EmptyTue Dec 13, 2011 2:44 am

Që të gjithë, së pari i mbrojnë plagët me anë të fashave ngjitëse, ndërsa pas disa ditësh fasha largohet, me qëllim që lëkura ‘të marrë frymë’. E Konfirmuar nga ~lambiano~

Hulumtimet kanë treguar se plagët e mbuluara (gërvishtjet, djegiet) shërohet më shpejt në një hapësirë të lagësht. Andaj, plagët duhet ta trajtojmë me ndonjë yndyrë të duhur dhe ta mbulojmë me fashë ose me fashë lidhëse derisa të mos shërohet.

Një studim tjetër britanik ka zbuluar duke përdorur minjtë pse femrat shërohen më shpejt nga lëndimet në krahasim me meshkujt.

Enët e gjakut nuk ishin tkurrur tek minjtë të cilëve u ishte dhënë estradiol (estrogjen), që ndodh me rastin e lëndimit që shkakton gjakderdhje. Kjo u kishte ndihmuar minjve që të shërohen më shpejt në krahasim me ata që nuk kishin pranuar estrogjen.

Ky studim tregon e receptorët e estrogjenit në qelizat mitokondriale ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave të femrave pas lëndimeve. Por, nëse në mënyrë kimike bllokohen receptorët e estrogjenit tek femrat, atëherë qelizat e tyre shërohen në të njëjtën mënyrë sikurse tek meshkujt. ~lambiano~
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Fidani-Lip
dreqi-ME-PATIKA
dreqi-ME-PATIKA
Fidani-Lip

Numri i postimeve : 4271
Data regjis. : 04/12/2009
Age : 39
Location : ne toke

Plagët shërohen më shpejt kur janë të pambrojtura!  Empty
MesazhTitulli: Re: Plagët shërohen më shpejt kur janë të pambrojtura!    Plagët shërohen më shpejt kur janë të pambrojtura!  EmptyTue Jan 10, 2012 12:56 am

nje studim qe u ba ne kosov thot qe me ba me te ra najsen ne plag te shashtris haha:D:D:
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

Plagët shërohen më shpejt kur janë të pambrojtura!

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 

 Similar topics

-
» Foshnjet kuptojnë shumë më shpejt nga sa mendojme ne
» Mos gjyko shpejt!
» Cka Jane Karbohidratet
» Disk ultra i shpejt me qasje USB 3.0
» BAKLLAVA E SHPEJT E LEHT DHE SHUME SHIJSHME
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Mjekesi-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | ©phpBB | Forum mbështetës | Report an abuse | Latest discussions
YlliehanaForum