www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dell përjashton opsionin e ndarjes dhe modelin e Qipros për Kosovën

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
WebMaster
Off line
 Off  line ™
avatar

Numri i postimeve : 2045
Data regjis. : 30/09/2009
Location : Prishtinë

MesazhTitulli: Dell përjashton opsionin e ndarjes dhe modelin e Qipros për Kosovën   Thu Jul 01, 2010 7:52 pmMitrovicë, 30 qershor - Ambasadori amerikan në Kosovë, Christofer Dell ka akuzuar Beogradin zyrtar se me veprimet e tyre nuk po lejojnë që popullata në veri të ketë qasje në drejtësi.
Diplomati amerikan i ka bërë këto komente në një bisedë me Radio Kontakt Plusin, në veri të Mitrovicës , por ka thënë se po bëhët presion mbi Beogradin dhe shpreson se së shpejti do hapen gjykatat në veri. Ai ka përjashtuar opsionin e ndarjes si dhe modelin e Qipros për Kosovë.
"Çështja e statusit dhe sovranitetit është një gjë, por në qoftë se për këto gjëra nuk u lejohet qytetarëve qasje në drejtësi dhe nga çështjet më të zakonshme vie deri te çështja e sovranitetit, mendoj se është koha të thuhet mjaft”, është cituar të ketë thënë Dell.
Ai ka thënë se do të ketë presion mbi Beogradin që në pjesën veriore të Mitrovicës gjykata të punoi me kapacitet të plotë.
"Ne kemi dhe vazhdojmë të kemi dialogu me qeveritaret në Beograd që të tejkalohet problemi I gjykatës në Mitrovicë dhe që çështja të shikohet si praktike” ka thënë Dell.
Në gjykatën e Qarkut në veri të Mitrovicës aktualisht punojnë vetëm gjyqtarë dhe prokurorë të EULEX-it të gjyqësorit, ndërsa që ishte paralajmëruar se gjatë muajit të ardhshëm do të fillojnë të punojnë edhe nga dy gjykatës serb dhe shqiptarë .
Në anë tjetër ditë më parë, Oliver Ivanoviqi, sekretari i Shtetit në Ministrinë për Kosovë në Qeverinë e Serbisë ka kërcënuar me destabilizim të situatës në Mitrovicë nëse ndodhë kthimi i nga dy gjykatësve shqiptarë dhe serb në objektin e Gjykatës së Qarkut në veri, siç ishte paralajmruar.
Diplomati amerikan Dell ka thënë se Beogradit zyrtar shumë kryeqytete të BE-së në mënyrë të qartë i kanë bërë të ditur se BE-ja nuk do pranojë Qipron si një model për Kosovën dhe se në mars kjo i është bërë e ditur edhe gjatë vizitës së ministrit të jashtëm francez, Bernard Kouchner, në Serbi.
"Nuk do të mbështetet asnjë ndarje apo modelet të cilat ndikojnë në integritetin dhe sovranitetin e Kosovës", ka thënë diplomati amerikan.

_________________________________________________________________________

Mirësevini në ylliehana Forum! www.ylliehana.biz

Off/On


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
 

Dell përjashton opsionin e ndarjes dhe modelin e Qipros për Kosovën

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a free blog
YlliehanaForum