www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Mir_se10
www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.


Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Mir_se10
www.ylliehana.biz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

www.ylliehana.biz


 
PortaliForumLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Tregime per dashurine....

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
AutoriMesazh
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyMon Dec 28, 2009 6:12 am

First topic message reminder :

shkruani tregimete e dashurise apo nje histuri dashurie qe ju kujtohete...
Mbrapsht në krye Shko poshtë

AutoriMesazh
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyWed Dec 30, 2009 10:49 pm

Te dashuroja edhe te vdekur,ashtu si ti mua!
U njoftuam rastesisht kur une erdha si nje mysafire ne qytetin tend.Kisha arrdhur tek nje kusherire e imja qe banonte prane shtepis tende aty ku isha nisur te qendroj per dy muaj sepse e kisha nje arsye qe me duhej te qendroja.

Krejt rastesisht te takova diten e dyte pasi kisha arrdhur ne at qytet ku ti ishe lindur dhe banoje,kurr nuk i kam besuar "dashuris ne shikim te pare", ate dite mu rrenqeth i tere trupi kur ti pashe ato sy qe pa nderpreje me trazuan mua dhe shpirtin tim.

Mbasi dilnim nga e njejta mahalle,mendove se ishe banues i ri i asaj shtepie dhe ma bere me koke,kurse une ne shenje respekti te pershendeta..

Mendova se nga ai moment nuk te dhashe vetem nje pershendetje por edhe shpirtin qe kurr me pare se kishte njohur dashurine. Edhe ti e di mire se qe nga ajo dite ne dy muaj te tere qendruam se bashku si shok-shoqe me te ngusht se askush tjeter.Sa mire ishte kur bisedonim se bashku, kur qeshnim dhe fatkeqesisht kur per here te pare qavem se bashku ateher kur ti morre lajmin afer meje se kishe humbur baben.E ndaje kete hidherim me mua sikurse me nje moter apo grua.Po asnjera nga keto nuk isha une,une isha thjesht nje vajz qe te dashuroja dhe nuk mund te tregoja per kete, dhe ti nje djal qe me dashuroje dhe njejt si une nuk mundje te ma thoje.

Dita e fundit..Ateher kur mua me duheshte te kethehem ne qytetin tim,ishte pak vone por ne te dyte vendosem ne nje moment te thonim nje fjal,nje fjal te cilen e thame ne nje moment sikurse i kishim shume gjera te perbashketa edhe mendimet i kishim ashtu..Ti fillove te pershperisesh kurse une mblodha fuqi dhe nga te dyte doli nje fjale qe e prisnim me pa durim nga njeri tjetri..me shume se gjithcka tjeter ne bote,shikuam njeri tjetrin ne sy dhe foli zemra nga per brenda duke nje fjal te perbashket "Te Dua"


Edhe pse kane kaluar kater vite nga dita qe lam dashurine,kur flas dhe kur e kujtoj po me dridhet zemra e po me qan shpirti.Por nuk me mjafton nje leter edhe nje roman qe te pershkruaj te gjitha ato qe ne te dy i perjetuam dhe i lam pas.

Kaloi nje muaj nga dita qe me percolle dhe kur per here te fundit te foli shpirti jot duke me thene te dua,nje muaj i tere qe s'te kisha pare dhe qe s'ta kisha degjuar zerin.Nje pasdite te bukur kur po mendoja gjithcka nga emocionet tona,nje telefonat me prishi mendimin dhe me la ne gjysem kenaqesin qe po perjetoja shpirterisht.Ishte nena e cila kishte bere zemren gur per te me lajmin me te zi te jetes time,lajmin qe gjithe bota me dukeshte e kote,lajmin qe ndalonte kengen e bilbilave,lajmin qe mua me ndaloj zemren,lajmin qe kurr nuk ma hoqi lotin nga syri dhe lajmin qe kurr ne jet nuk e kisha paramenduar se do e digjoja..me ze te ngjirur zemer te thyer me tha sejal qe une e dashuroja kishte bere ndeshje ne te cilen kishte humbur jeten, fjala ishte per ty i dashur,si do vazhdoja jeten une,kush do me thoshte te dua,kush do me bente te qesh,kush do me fshinte lotin kur do qaja kuuuush?!

Vetem nje lajme e ketheu jeten time nga nje lule ne nje ferr te tmerrshem..ohhh zot çpo me ndodh mua!
Erdha te nesermen, kerkoja qe te vizitoj varrin tend pasi s'pata mundesi te vija ne varrimin tend.Por me nje zemer te ngrir dhe me nje shpirt te pa shpirt u nisa per tek ty,bile nuk di edhe nga ku e mora ate guxim per te te vizituar jo te gjall.Nder gjerat qe me habiti me teper ishte se tek varri jot kishe vetem emrin e shkruar,as daten e linjdes e as te vdekjes,as edhe ndonje foto per kujtim.

Vendosa te flas me babin dhe kerkova nga ai ndihme qe mbasi familja jote s'kishte ndermar asgje,vendosem qe ne te bejme varrin me te bukur ne ate qytet qe ekzistonte.E bera..Por ajo ishte e kote dhe e tepert.Pse i dashur e bere me mua perse?!


Pasi kaluan tre vite duke ardhur une ç'do dy jave te vizitoj varrin tend,gjithmon ne zemer me dashurine qe kisha per ty, isha betuar se s'do njihja njeri tjeter peros teje.
A te kujtohet?Ne ateher kur takoheshim fshehurazi kishim nje shoqe qe na ndihmonte te takohemi dhe te shmangim "flagrancat".Mendova se e kisha shoqe te zemres por pse nuk ishte ashtu?

Ehhh sa here kisha ardhur une ne at qytet ku ju te dy banonit dhe sa her te thash te varri se te dua duke derdhur nje liqen me lot,sa her te thash se me mungon,sa her te thash se jeta ime pa ty skishte kuptim,sa her te thash qe zemra ime pa zemren tende as nuk rrihte me,sa her te thash i dashur sa?Nuk me ketheve pergjigjie asnjeher..Por nuk e kisha ditur se vertet ne jet ndodhin çudira te pa besueshme te cilat na bejne te mos besojm as "kemishen" tone.

Asnjeher nuk besoja ne keto gjera,deri diten kur kusherirja ime me thirri urgjentisht ne qytetin tend per te par "realitetin e hidhur"

Erdha dhe fjala e saj e pare ishte qe te behem e fort sepse deshironte te me tregonte diçka,une shume gjentile e pranova..Por e quajta te marr ate kur filloj te me tregoi se ti ishe gjalle dhe ishe kthyer mbas tre viteve nga Gjermani dhe se te kishin fejuar me shoqen me te mire te zemres time qe ne dy kishim dikur e qe na ndihmonte te takoheshim fshehurazi ne dashurine tone.

Jo o zot jo,nuk mund te ndodhin gjerat keshtu kaq thjehst edhe kaq pa pritur.Pse une isha kaq e humbur,pse kisha besuar te gjitha ato gjera perse?

Nuk mund ti besoja sepse une isha e bindur se ti kishe vdekur,jo vetem aq por edhe te kisha bere varrin me te bukur ne at qytet.Qendruam ne ballkonin e shtepis te kusherires time qe ndodheshte perball shtepis tende deri moemntin kur ti dole dore per dore me shoqen time.Asnjeher skisha besuar se qielli mund te dukeshte i zi..ai moment ma vertetoj ate gje.Nuk shihja nga syt,zemra pothuajse u ndal,fryme nuk merrja dot,truri nuk funksiononte dhe asgje tek une me nuk ishte e gjall.

Ashtu si isha e ulur duke shikuar nga ballkoni mendova se me s'do levizja nga ai vend sepse per mua ne at moment jeta kishte marre fund. Njeriun qe e kisha qar per tre vite duke menduar se eshte i vdekur, njeriun qe kisha dashur me shpirt dhe qe ende e doja, ishte gjalle..ishte gjall dhe ishte fejuar me shoqen tone me te mire.

Akoma me dukeshte enderr..nuk arrija te besoja asgje.Vetem ne nje moment fillova te pajtohem me te vertetn dhe nuk di pse e bera.Por serish fillova te mendoj!Pse une isha e genjyer se ai njeri kishte vdekur?Me çdo kusht kerkova te takoj nenen e tije dhe e bera.Pas pyetjes qe i bera une se perse me genjeu duke me thene se djali i saj kishte vdekur ne nje aksident rrugor,nena e tije duke u pergjigjur shkurt me tha se ishte ajo qe kishte menduar genjeshtren e saj e "shpifur" per ndarjen tone.Dhe se arsyja ishte shume e thjesht.I urrente njerzit dhe familjen time..edhe ty i dashur te kishte derguar ne Gjermani dhe pas nje kohe te kishte thene se edhe une jam e vdekur.Pra per nenen tende ne te dy ishim te vdekur per se gjalli..


-Mund te paramendosh se çfare na ka bere nena e jote,vetem pse i urrente njerezit e qytetit tim,na ndau dhe na shkaterroi jeten.

Degjova kusheriren nje dite duke biseduar me ty kur i thoje se ende me dashuron edhe pse je me dike tjeter.Ti e dije tashme se une jam e gjalle,por nuk mund te ishe me mua sepse ishe fejuar me dikend tjeter dhe prisje qe te martohesh brenda nje muaji.

Une isha e ftuar ne at darsem,dhe ftesen e kisha pranuar me gjithe zemer,jo se mund te duroja te te shoh me shoqen me te mire dhe te ngusht,por qe te te shoh se a dukej lumturia ne fytyren tende apo do te vuash ne diten me te bukur te jetes tende.Dhe shume qart tregonte fytyra jote pasqyren e zemres tende.Ndonese askush nuk arrinte te kuptoj ate buzeqeshjen tend eironike,isha une ajo qe te njihja shume thell dhe te kuptoj shpirtin dhe fjalen e zemres tende.Ty te priste nje jet me vuajtje dhe pa dashuri..njejt si ajo qe me priste mua!


Une nuk ndjehem fajtore,ishte nena e jote qe na ndau,ajo e cila shkaterroi te birin e saj por edhe shpirtin e nje vajze me dashuri te kristalte.

Edhe pas shume viteve e di se sa zemra jote vuan per mua..me shume flet emri i vajzes tende te pare,e cila mban emrin tim.
Jame shume e lumtur qe vajza jote mbane emrin tim,por lutja ime deri tek zoti eshte qe ajo mos te kete te njejtin fate te "ish te dashures" te babait te saj.

Kurse une po jetoja krenare me betimin tim qe kurr nuk do dashuroj nje djal tjeter..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyWed Dec 30, 2009 10:50 pm

Ku iku Besa dhe fjala e saj?
Kisha degjuar shoket e mi kur flisnin per te dashurat e tyre tradhetare qe nuk ia dinin vleren dashurise. I kisha pare me syte e mi se sa vuanin ato, por asnjehere nuk mund ta paramendoja veten time ne mesin e tyre. Me kujtohet, sa here thonin se tradhetia e vajzes eshte e rende, e une qeshja me ato sepse me dukej dicka e pabesueshme.

Pas nje kohe me ndodhi vete, e pranoj. Me ndodhi ne ate menyre qe nuk me shkon mendja te dashurohem perseri. E takova ate vajze ne ditelindjen e nje shoqes, pastaj u njohtuam me njeri-tjetrin. Me pelqeu shume, sidomos emri i saj - Besa. Ishte vajza me e sjellshme ne shkolle, e bukur, me trup te holle, floke te zeza dhe sy ngjyre qielli. Dicka qe e bente te vecante ishte buzeqeshja e saj qe kishte gjithmone ne fytyre dhe shpirti besnik.



Pas nje kohe te shkurter u dashuruam dhe filluam te bejme plane per te ardhmen. Shpesh here me thonte se urrente vajzat qe duan pasurine, nuk e di pse, ndoshta se une isha i pasur dhe Besa e dinte kete. Kur flisnim per martese, thonte se i pelqente te jetojme ne nje fshat te larget, ne nje shtepi te vogel, me natyre te bukur. Donte te kemi shume femije, sepse ciftet e dashuruara bejne me shume, keshtu thonte ajo. E une e kundershtoja duke i thene se femijet s'do na linin rahat te shijojme njeri tjetrin. C'do dite na shkonte duke qeshur dhe duke bere plane per te ardhmen tone. Per martesen tone qe nuk u realizua kurre.

Nje dite duke shetitur, rastesisht e takuam vellane tim dhe e ndalova per ta njohtuar me Besen. Familja ime ende nuk e kishte pare dhe as nuk e dinte se une isha i dashuruar me ate. U ulem te tre ne nje lokal, per te biseduar me lirshem. E verejta se Beses i shendrisnin syte nga gezimi, por nuk e kuptova se c'gezim kishte. E shihja shpesh here duke bere disa shenja me vellain tim. Ai ishte me i madh se une dhe me i bukur ne pamje. C'dohere ka qene i shoqeruar me femrat dhe per kete gje ato c'mendeshin pas tij. Nuk kishte asnje vajze ne qytet qe do refuzonte propozimin e tij, sepse ishte i bukur dhe i pasur gjithashtu. Por te Besa nuk me kishte shkuar mendja kurre, ate e dija si vajze te sinqerte...Te pakten keshtu me dukej mua.

Prej asaj dite, Besa filloi te largohet nga une, dita-dites me shume. Nuk e kuptoja perse, sa here e pyesja me thonte se ishte e zene me provimet dhe nuk kishte shume kohe per mua. U mundova ta kuptoj edhe pse nuk doja. Ne ishim mesuar te shetisim c'do dite dhe kjo gje me dukej jo normale. C'fare mund te kete ajo? Nje mije pyetje me silleshin ne koke, por asnjera prej tyre nuk kishte pergjigje. Keshtu kaluan disa muaj, deri sa ne fund me erdhi pergjigja e papritur...Besa ishte larguar nga qyteti bashke me vellain tim. Ai ma beri kete gje nga inati, kurse Besa ime e beri nga interesi.

I tregova familjes time per lidhjen qe kisha une me ate. U erdhi keq per mua dhe vendosen te mos e pranojne vellain tim ne shtepi. Ne njiheshim si familja me e mire ne qytet, por vellai na uli vleren me poshtersine qe tregoi. Doli tradhetar, bashke me Besen time. Vajzen qe e doja me shume se c'do gje ne bote.

Kaluan plote tre vjete dhe u kthyen ne qytet, te martuar. U shperngulen ne nje apartament perballe shtepise sime. Nuk e di perse donin te me shkaktojne dhimbje edhe me shume. Ku do gjeja une fuqine dhe guximin per te kaluar prane tyre? Si do ta shihja une Besen time ne krahet e nje tjetri? Sa here i shihja nga dritarja, te kapur per dore duke qeshur me njeri-tjetrin. A thua kishin aq shume dashuri, apo e benin kete gje nga inati? Me kujtoheshin premtimet dhe planet qe benim bashke. Fshati i larget, shtepia e vogel, femijet dhe mbi te gjitha dashuria jone...

...Besa theu besen qe ma dha, vrau zemren time dhe me ndau nga vellai perjetesisht. Ajo lindi tradhetare dhe do vdese e tille!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyWed Dec 30, 2009 10:50 pm

Leter Dashurie.

Pse s'po kupton zemra ime qe ti s'me do qe ti me urren e me malkon pse s'po te perjashton zemra ime ty pse nga endrat nuk me del pse me lendove aq shum pse me le ne rruge pse e ben ate zemer gure e s'me flet me e s'me degjon e vec me braktise ae di qe kam gabuar, e di qe zemra jote dhimbjet qe une dikur ja dhurova nuk i ka merituar e di qe lotin ne sy nuk e pate merituar po te betohem se kam ndryshuar, ma jep edhe nje mundesi ta tregoj se kam ndryshuar po ti s'po me ndegjon e vec jeten tende po jeton. Mua me thua se tani e ke kuptuar care eshte dashuria tani e ke kuptuar care eshte jeta tani e ke kuptuar care eshte gezimi care eshte lumturia po pse mua keto sdo te mi dhuroshe Te lutem eja perseri eja tek un e jeten ma shijo me bukurin tende me zemren tende me buzeqeshjen tende.Kur ty te kam takuar azgje ne kete jete s'kam kuptuar.Ti te gjitha mi mesove ti me bere mua te jem e lumtur ti me bere mua njeri ti me dhurove shpresa ne jete ti keto gjera mi fale po tani keto me s'me intersojn se ty te kam humbur pergithmon.Ti me thua qe te mos vuai se kot e kam se kot po derdhe lot se kot te dashuroj se kot te trokas prap se kot me ty flas ndoshta te gjitha jane te kota ama prape un do ti bej se ndryshe un do te cmendem kur e di qe vet kam gabuar qe ti tani je large e di qe kete gabim kur vetes nuk do t'ja fale vec per kete gabim jeta me eshte ber e pa jetuar jeta me eshte ber nje tmerr i zi. Ti me ke lenduar mua 100 here e 10000 plage mi ke dhuruar po prap une te dua e te pres se vec per ty un do te vdes...................
Mbrapsht në krye Shko poshtë
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyWed Dec 30, 2009 10:51 pm

NJE LETER DASHURIE.
Jam ulur perballe dritares, jashte filloi te bie shi;kam menduar shume per ty keto dite dhe mund te them qe me mungon shume.
Sa shume mendime me vijne ne koke dhe sillen rrotull,eshte kujtimi yt. Shpesh me duket se do hysh ne dere me buzeqeshjen tende si te mos kishe ikur kurre.
Por ky iluzion iken aq shpejt ashtu sie dhe vjen dhe kthehem ne realitet, nuk je ketu dhe nuk do jesh me.
Faji dhe pendimi me ndjekin. Perse , perse nuk te thashe sa shume qe te dojae
Sot je shume larg meje,deshiroj shume te merrja doren tende dhe te ulesha bashke me ty,pa then asnje fjale me goje dhe te thosha gjitheka me zemer.
Ne fakt me jep ankth kjo largesi, po te mundja ne kete moment do isha ne krahun tend, te te thosha qe je shume i rendesishem per mua dhe qe te adhuroj.
E di se pse nuk ta kam thene asnjeheree Pergjigja eshte e thjeshte, sepse mendoja se ndoshta fjalet ishin teper.
Po vuaj shume qe nga ikja jote, me dhemb ne shpirt qe nuk jam afer teje dhe per me shume sepse nuk te thashe kurre ate se sa te doja prandaj dhe sot po e shkruaj kete leter.
Kam nevoje te qaj , te shfryj,sepse nqse vazhdoj qe para te tjereve te dukem sikur jam mire, sikur asgje nuk me preokupon,trishtimi qe me hap nje boshllek gjithmone e me te thelle ne shpirtin tim do me shkaterroj.
Perse nuk kthehesh tanie Kam nevoje per ty per te vazhduar te jetoj.
Do isha shume e lumtur po te mund te shihja perdite pasqyrimin tim ne syte e tu ,te degjoja zerin tend qe te shqiptonte emrin tim, te thithja ajrin qe thith ti, vetem me keto do ndihesha mire dhe te siguroj qe do ndihesha e lumtur.
Nqse e lexon kete leter , do ta shohesh se edo fjale e shkruar ne te eshte nje lot dhe nje frymemarrje dashurie per ty(mgjse e di qe nuk ke per ta lexuar kurre).
Sa mire do ishte sikur ta kisha shkruar me pare kete leter sepse, nuk do ikje pa e ditur sa te doja .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyWed Dec 30, 2009 10:51 pm

Mbrapsht në krye Shko poshtë
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyWed Dec 30, 2009 10:52 pm

Kam filluar te mbrohem prej teje me harresa te shkurtra qe provoj t'i perseris shpesh: me largim te detyruar prej teje,por prape s'eshte mbrojtje e sigurte.
Kujtesa ime vazhdon te punoje e plot per ty, ne pavetedijen time.Gjithe cfare ka ndodhur ngjan me nje parahistori.Historia sapo ka filluar.Ka mbetur tek une vec "na ishte njehere".Tani jam vetem.E tashmja ngrihet ende mbi kujtimet-castet qe mbeten te perjetshem.
Ky eshte nje mjerim qe s'kam deshire ta shkul prej te tashmes sepse me lidh me kohen kur une kam jetuar vertet. Po sa do zgjase kjo e tashme?. Si te gjitha gjerat e perkohshme.



Pasioni per te me ka mbetur si nje fryt i thare ne dege. Duhet te pres sa te rrezohet qe te mund ta ruaj ose flak diku. Po pres pranveren, te shartoj sythat qe te mund te qelin serish.


Kam nevoj qe t'i sheroj ndjenjat e plagosura prej idese se refuzimit. Duhet t'i rimekemb. Asgje s'eshte per t'u hedhur edhe pse konsumohet.
Me duhet t'i mbledh copat, t'i shfrytezoj per energji te reja, per te vazhduar jeten pa ty.

Ishte nje kohe qe nuk e njihja forcen ne dashuri. Erdhi nje kohe qe e besova. Tani ajo ka mbetur nje iluzion. Dashuria qenka nje levizje e perkoheshme..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyWed Dec 30, 2009 10:52 pm

Jam e ulur sot ketu.E ulur mes shume njerezve.Jane nga kombesi nga me te ndryshmet.
Jashte bie shi.Gjithmone e kam urryer shiun.Me sjell gjume.Me ben melankolike.Por dhe lageshtia te bezdis shume.E c'mund te bej ?
E shoh.Merzitem.Me merr malli per ditet e bukura.Gjithmone duhen ato gjera QE S'I KEMI.Ashtu sic te dua ty ! Te dua ??? JOOO...Te doja.....shume.....
Je dicka qe s'do e kem,por qe s'me vjen keq...Keto flasin e flasin pa pushim.Dhe mua me flihet.Me flihet shume.E adhuroj gjumin.Atje humb.....nuk mendon,nuk flet,
nuk lodhesh,nuk vuan e nuk gezon.Atje une iki ku me do zemra duke harruar realitetin e perditshem.Atje une vij tek ty sa here qe dua.Atje te kam prane si engjell,e jo si dreq qe je.E pas kaq kohesh une qe mendoj per ty.Me keq akoma,une qe i shkruaj ato qe mendoj.OK.Zysha vazhdon shkruan ne derrase.nga nje ane kam nje latin dhe nga ana tjeter nje indiane.F**k ca !>> Une vazhdoj shkruaj qe gjumi mos me marri.,qe te vazhdoj te ndjek zyshen.....qe te mos shoh shiun,qe te mos mendoj per ty dreqi ta haje......nuk mundem.....je nje semundje qe me persekuton prej vitesh.Me ke marre frymen ,shpirtin.Sa here te urrej...Sa here me mungon....Sa here me vjen t'i harroj te gjitha dhe te jem me ty.Sa here e kuptoj sa e cmendur eshte kjo ide e tille !Sa here qaj me lot cdo fjale qe me ke thene....e me se fundi : ""Vetem po s'e pashe dhe 1 here fytyren tende po mbaje mend cdo te bej ????"" E c'do me besh ???? Do kerkosh t'me takosh,te jesh me mua si dikur.Do mundohesh t'me mashtrosh e te me besh per vete.Do me thuash se ti me ndjen dhe se une te kam muguar.Dhe sa here qe s'te ka ecur ke bere si i merzitur,si nevrik e serioz.Ti...ti qe me beje dikur te qeshja pa fund.......Cdo fytyre qe ti i vesh vetes une e njoh.Une te njoh teper.Me ty s'mund te ulesh as ne nje lokal vetem se ti behesh i dhunshem.Se ti ben cdo gje per t'i arritur ato qe do.Se une jam nga ato gjera qe ti i ke dashur por s'ke ditur t'i mbash.Se ora kalon dhe une vazhdoj shkruaj per ty ... E cfare per ty ??? Ti je harruar ( me duhet t'ia them vetes kete) . Vazhdoj marr dhe shenime, vazhdoj shkruaj dhe ketu,,,,jam corap fare dhe me flihet......Shkruaj qe te me kaloje koha,qe te mos mendoj per gjerat qe s'duhet.....qe te mos merzitem dhe ti mbaj lotet qe me jane mbledhur ne gryke.....Shkruaj jo si shkrimtare por si studente e lodhur.Nga shkolla,puna,dashuria,e lodhur nga lufta e perditshme me veten,shendetin moral e psiqik.Duke te kujtuar e harruar ty.Duke u munduar te mos shkel mbi derrasa te kalbura,duke u munduar te behem vertete dikush.Kaq e veshtire ka qene gjithmone ??? Mjere paraardhesit....lum pasardhesit.....
Dhe shiu s'pushon.dhe kjo qe vazhdon flet .... Sot jam per gjume e jo per mesim.Sot jam per ne parajse,per paqe e qetesi.....e jo per ketu....jo per kete qe vazhdon te flasi papushim.....ufffa......jo per shiun qe s'pushon( m'i prishi floket qe me zor i drejtova qe ne pike te mengjesit)....jo per imazhin tend qe me ndjek.......jo per mallin ne zemer ....jo me syte nga tel.....Sot jam per diku tjeter........! Eh boll tani.Tani kam pushim. .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyWed Dec 30, 2009 10:53 pm

Arsyeja që unë kam jetuar ishe ti. Arsyeja që unë vuaj je ti. “Kujdes në dashuri”, këtë fjalë shpesh e thoje ti. Nuk jam në gjendje që të përulem e as të shkruaj për dashurinë time të madhe por vuajtja, dhe vuajtja u bë forcë fizike, e jo kurrë forcë shpirtërore. Ti je ende shpresa e jetës time, e më shumë se qdo gjë tjetër të dëshiroj në këtë botë. Kujtimet e mira tani më mundojnë, e më mundojnë pa ty.
Sa isha I lumtur kur e përjetova përqafimin tënd. Ti më dhurove dashurinë...e unë ende vazhdova me stilin tim të vjetër...Ti bëre shumëqka për mua që të jem i lumtur
Ti je kujtesa e veqantë e jetës dhe zemrës time dhe shpresoj e do të luftoj, që të jesh gjithmonë. Tani i kam dy dëshira: t’më kthehesh ose të harroj. Dhe, atëherë le të filloi jeta ime e re, që sot. Nuk dua që dikush t’a shijoi dashurin time të humbur, sepse të dua më shumë se vetveten. E di se ti je e mëshirueshme dhe të lutem, kur unë vdes eja të m’i mbyllësh sytë sepse vetëm atëherë do t’a ndiej veten të gjallë.
Në fillim, atëherë kur fillova t’i njoh aftësit e tua, kërkoja forcë që të dashuroj me shpirtë, por kisha frikë, megjithatë ti më ngrite lartë, kërkove këshilla nga unë, qdo ditë më futje në testimin tënd, e unë isha i befasuar me idetë e tua, por nuk e di pse u largove në atë fillim kur të dashurova me tërë qenien time njerëzore, e ti fillove me provokime e keqkuptime vazhdimisht. Më pyetje për aventurat e mia, e unë sot kërkoj nga ti t’i kujtosh ditët e lumtura kur në mes nesh kishte gjithnjë dashuri. Tani jam i mbyllur krejtë në vetmi, këndoj, shkruaj, e kujtoj o shpirtë për ty. E sot në rrugë kur të takoj, bëhesh sikur “nuk të shoh”. A nuk ndien dhimbje për mua që po bredhi rrugëve i vetmuar. Kërkoj shpresë nga Ti ose shpresën dhe jetën të m’a shuash, por PSE?
Ti e don shiun, por e dua edhe unë atë ditë me shi...por dua t’a harroj sepse ti më mungon e kujtimi zgjatë gjithmonë dhe rastësisht të kam takuar (internet)...i folëm dy-tri fjalë, ti më përshëndete dhe dhe qe ateher filloi dashuria jone, më bëre të ndiej dridhje të lehta nëpër tërë trupin tim. Kur ti më folje për të ardhmen, në zemrën time ndieja ngrohtësin e flakës që u ndizte, por që shumë shpejtë u shua, atë e ndiej edhe në këtë natë në vetmi që u mundova të harroj me tërë forcën por sikur ti përsëri më pëshpëritje, prit, prit, prit...!!!
Të faleminderit për atë gjysmë premtimi...por ku mbeti sot! Të faleminderit për buzëqeshjet e tua, për atë kohë që e kalove me mua, por megjithatë ne kemi mësuar shumë nga njëri-tjetri, por të lutem kujto ato ditë kur e kalonim tërë ditën së bashku. Kujto ato netë kur ne vetmin e netëve të pafunda shkruaja këngë për ty, për ty o engjulli im që të doja dhe më doje. Të dua! Po ti, a më don? Nuk e di?
Dua të takoj, t’i shpjegoj të gjitha, por shkon gjatë dhe nuk mundem dhe ndoshta pjesën më kryesore nuk mund t’a them. Ti je e vetmja oazë që theje atë horizont vuajtjesh, ishte ti i vetmi zhgënjim që unë gjeta ngushëllim, e sot po mbizotëron e kaluara jonë, unë nuk mundem të jem i vetpërmbajtur dhe do t’i lejojë vetes t’a thyej kufirin e imagjinuar...dhe aty do t’a gjejë veten.
Por më në fund duhet të pajtohem me realitetin sa të hidhur aq edhe të rëndë, edhe pse jemi afër e ndodhemi largë. Ne gusht do te shkojë në Amerikë, nëse deri atëhere nuk ndodhë asgjë që une të ndërroj mendjen, ngase tani jam dëshpruar shumë në këtë jetë, jeta ime pa ty nuk ka vlerë, të lutem mendo edhe njëher për të gjitha dhe besoj që do të kuptosh realitetin, e realiteti është se une të dua me gjith zemër, ti je dashuria e jetës sime, ne jemi të lindur për njëri tjetrin, hapi syte dhe do të shikosh se unë nuk jam I tillë siq mendojn ata njerëz që na kanë ndarë, ta kam dëshmuar këtë në të gjitha mënyrat e mundshme dhe do ta dëshmoj sërish, por ti e di këtë vet më së miri, ti më njeh më së miri në këtë botë, ohh…une mund të të bëj të lumtur në këtë jetë vogëlushe, do të bëjë gjithqka vetëm që ti të jesh e lumtur pranë meje.
Do të jem engjulli yt mbrojtës, do të jem heroi yt, do të jem dashuria jote përgjithmon.
Do të shkojë ne Amerikë, që të provoj fatin tim, dua që të tejkaloj këtë dëshprim gjigant që më ka kaplur në këtë vend, dua që të arrij diqka në këtë jetë, dhe shpresa e vetme që më mban gjallë ne këtë jetë dhe që më detyron të vazhdojë je ti dashuria ime, do të luftojë për ty përgjithmon, nuk kam frikë as nga vdekja….
Kështu që pa marrë parasysh veprimet e mia une gjithmon e lë dashurinë në një anë dhe jetën e përditshme në anën tjetër, por dashuria është gjithmon në plan të parë.
Do të kthehem për ty vogëlushja ime, do të kthehem që të jesh e imja përgjithmon, nëse ende të kujtohet kjo ka qenë ëndrra jonë e përbashkët për të cilën ëndërronim qdo natë, e unë do ta bëjë këtë ëndërr realitet ngase të dua o ylli im.
Koha po kalon, e ti ende më mungon, por do të vijë koha jonë, mos ki frikë, ngase dashuria e vërtet gjithmon fiton qdo luftë, dhe gjëja që më mundon më së shumti është që ti je verbuar nga fjalë të njerzve që të folën keq për mua e ato fjalë nuk janë aspak të vërteta dhe unë ta kam dëshmuar këtë. Gjëja qka urrej më së shumti në botë është dyftyrësia, shpifjet e njerzve, gënjeshtra dhe tradhtia. Edhe pse nuk kam besuar kurre se do të më ndodhe por shpifjet ma humbën dashurinë, na ndanë njëher por kjo nuk do të ndodhë më, të betohem, kurrë, dhe ata të cilët I bënë këto herën e parë do të pendohem që kanë lindur. Do të kthehem për ty vogëlushe, kur do të mendosh se është fundi I botës unë do të jem aty për të treguar fillim e lumturisë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyWed Dec 30, 2009 10:54 pm

Nuk e kam dit cka eshete dhimbje . Nuk e kam dit qe Dashuria mundet me dhimt aq shum e ka aq fuqi te madhe . Shum persona kan ne jeten time dhe shum i kam lendua ato .
Asnjehere me pare nuk e kam kuptu . Kan qene shum te cilet me kan lutur per dashuri,kan qajtun,kan qene te lenduar , por asnjehere nuk e kam ditun se sa shum dashuria dhemb. Nuk jam barazu me fjalet e tyre dhe te lotve , veq pa dije i kam shkelur.
Kur me thojshin se ndjejn dhimbje nga mbrendsia e cila dhibmje ngadal po i mbyt un gjithmon kam mendua qe eshte krejt ajo ren dhe Dashuria nuk te dhemb aq shum. E kam ditun qe askush nuk mund te jep krah por asnjehere nuk kam mundur ta kuptoj qe mundesh ta ndjesh at dhimbje.
Deri nje dit . Diten kur ti shkove . Ditet e para nuk kam ndjer aq dhimbje se kam pas shpres qe me kthehesh. Kam prit nga dita ne dit e kam besuar qe ke me mu kthye qe gjithmon me ke folur qe me don edhe un te kam besua. Eh nuk e kam mendua qe dashuria jote aq leht ka kalua e me ke harua. Nuk kam mendua qe nje jav e ndarjes ka me prish nje vit qe kemi kalua bashk . Por ty me nuk ishe . Nuk u ktheve dhe nisa ta kuptoj se krejt ka mabruar ne mes nesh. Atehere filloi shum te dhemb . Ndjeja dhimbje te madhe ne gjoks te cilen nuk mundesha me kontolu.
Ndjeja nje shprazetin ne mua dhe deshir te flakt e te madhe veq edhe njehere te te shoh edhe pse me nuk jam e jotja.
Eh qe tani kam nis te kuptoj krejt ato qe me kan folun qe dnejn dhimbje . Akush nuk mund ta kuptoj deri ati qe ti ndodh. kam ndjer dhimbje qe mbyt krejt ne mua , shbimje qe me qon veq ka vdekja , vdekje e nje trupi te vajze e ciles shpirti i ka vdekun kah moti. A cka eshte ai trup pa shpirt ? E vetmja qe me ndalouna isht dashuria e prinderve te mi e cila un kam qene e vetmja gje ne jeten e tyre e nuk kam mund at me ua mar. Kam qene te rezikoj veten dhe te jetoj ket jete pa ndjenja veq prinderit e mi te jen te gezuar.
Kam jetuar ne fer. Secila dit me ka nis me mendime tek ti e ka perfundua ne lot per ty. Kam humbur krejt deshiren per gjithcka ne jet. Kam dalun me shoqeri shum me kan folur qe me gjej ndonje qe mund te me ndihmoj e me te haru , por asnjeri nuk ka mundur te mendoj edhe tek ne mendje nuk mund te jem me ndonje tjeter . Te kam dashur vetem ty e cdo nat jam lutur per kthyerjen tende. Shpresa gjithmon ka qen ne mua shrpresa e cila linde cdo dit, a vdiste cdo mbremje per qe kam ditur qe edhe nje dit kaloi pa ty. Me ka mbetur krejt ajo lidhja me ty , e qeshura jote, buzet tua , duart tua , qe gjithmon me ke be te gezuar . Por kam shku perpara . Deri ne at dite kur te pash ty dhe at tjetren , deri ne diten e marteses . Erdha me te pa edhe pse ka dhimbt qe asnjehere perpara por e durova at dhimbje .
Ishe aq i bukur . Shiqova ne ftyren tende duke kerkua shenja te dhimbjeve por nuk i pash . Pash vetem te qeshur qe gruas tende i ndihmoje me dal nga keri . Qe deri tash kuptova qe mes nesh ka mar fund . kuptova qe me kur nuk do te jesh i imi . Ti tani i takon asaj , gruas e cila asnjehere nuk do te mund te te dashuroj siq te dashuroj une. Ne at mbremje krejt bota u bermbys ndjeja qe eshte fundi i botes dhe bi ne grop prej te ciles nuk ka kthim . Edhe vet nuk e kam dit se si e kam perjetu at dit , dhe gjith ditet tjera qe kam mendua ne ty dhe ne gruan tend , duke ditur qe tani asja ja jp krjet mua qe mi more qe un asnjehere me nuk do ti kem.
Por ja ende jetoj ende jam ketu , jetoj ne te kaluaren qaj per dashurin e shkruaj per ty ne njerin kush pa drejtesi me denoj me denim me vdekje edhe pse e di qe ti nuk ke me lexu ket leter ketu por ti edhe pse nuk je me mua gjithmon do te jesh ne zemren time .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyWed Dec 30, 2009 10:54 pm

Letër me rastin e ndarjes!

Më thanë se ke shkuar në një qytet atje larg,
Thanë se je martuar, të kanë parë me vello të bardhë dhe në kraharorin tënd njeriun që s’e do...
Dikush më tha se ke pasur buzëqeshjen në fytyrë,
Tjetër kush më tha ta kanë parë buzën duke u dridhur,
Lotin në sy dhe e strukur rrinte në një qosh, më tha miku im
E puthte, e përqafonte, i derdhej trupi i njomë në kraharor,më tha armiku im, ai armiku i dashurisë sonë..!
U ula nën hijen e blirit, aty ku jemi puthur për të parën herë,
i mbulova me dushk shkronjat tona të gdhendura në cung
Ika drejt fundit, askujt pa i thënë gjë, pa e ngushëlluar vetën..!
Blirit, pranë të cilit u prekëm për herë të parë,ia lash unazën, kujtimin tënd pas puthjes dhe i premtova se në datëlindjen e ndarjes do të vi sërish
që të lë dy pika të lotit mbi myshqet pranë,
Kujtimet ia fala harresës dhe i thash ik nga lëkura ime, edhe ti je ajo,
merre flokun e bardhë, fytyrën e shkruar të saj, s'i dua më,
Le të mbesin në fotografinë e jetës, të varura në shpirtin e saj
Le ta dergjin deri në mplakje, deri në vdekje!
Lamtumirë! As unë tanimë s'të dua! Zemra nuk flet me ty më, asnjëherë, kurrë! Të lutëm mos e kërko kthimin, se vella e bardhë s'veshet dy herë...
E dashur lamtumirë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyWed Dec 30, 2009 10:54 pm

Zemra ime...

Ne enderr me del nje diell qe djeg syte e mi.
E vendosur dhe me besim e shtrengoj fort ate dore qe me nxorri
nga kjo enderr, ose ndryshe nga ankthi...por ankthi nuk ka mbaruar
eshte kthyer tani me shume se kurre!!!...Dora,prania,dhe zeri yt i dashur!
Ne enderr ndodhem mes nje shkretetire me diell te forte,pa patur mundesi
per tu rikthyer...Duhet te me vije turp nga ky mendim, pasi ne fund te fundit
ti je shpetimtari im...
Perse me zgjove?
Mbase do gjeja rrugen ose do gjeja nje deve, me mire akoma
sepse...do vija me shpejt per tek ty dhe kushedi sa histori te tjera te mrekullueshme
do perjetoja ne kete enderr...Ne fakt duhet te ngrihem, dhe duhet te interpretoj
nje pjese qe nuk eshte me e imja...pjesa e te dashures, te mrekullueshmes,te
vendosures...uffaaaaaaa cfare deshire!!! Ngrihem dhe sillem perqark dhe papritur
me rishfaqet shikimi yt: je i vendosur, i merzitur dhe i cuditur, cfare ka ndodhur??
Ke lexuar mendimet e mia apo bertita me ze te larte??!!!...
" E di i dashur? Kam pare nje enderr, isha e humbur ne shkretetire,ecja neper rere
ecja, ecja, ecja...Ne nje rruge te pafundme...por per nje moment ndalova dhe shikova
nga pas: mbi rere ishin vetem ca gjurme, pikerisht te miat!!!..."

Fillova te bertas dhe te therras,luftova kunder te gjitha ideve te pamundura qe zemra
ime me sygjeronte..." Perse me le vetem gjate udhetimit me te gjate te jetes time?"...
Te therrisja..." Perse nuk e mbajte fjalen qe nuk do me braktisje kurre?"...Por nje cast
u shfaqe perpara meje,ajo dore qe zgjatej ishte e jotja i dashur!!!...

" Zemra ime "
Me the! " Perse qan dhe me akuzon qe nuk te kam qendruar prane ashtu sic te kisha
premtuar ?" Akoma nuk e ke kuptuar qe gjurmet qe ke pare ti ne rere, jane te miat
dhe jo te tuat?"...

Dhe duke qare me tha:
" Zemer...ne te gjithe kete udhetim,kane qene vetem gjurmet e mia, sepse te kam
mbajtur ne krahet e mi "!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyWed Dec 30, 2009 10:55 pm

Ti nuk mund te Urresh....


Ti nuk mund te me urresh kurr,sepse Engjejt nuk urrrejne,ato vetem mbrojne.Do ishte e kote te provosh te me urresh mua sepse urrejtja jote do te kthehet ne dashuri dhe dashuria jote ne mbrojtje per mua...
Ti nuk mund te me urresh sepse tashme un jam pjese e jetes tende,jam cope e zemres tende.Te me urresh mua do te thote te urresh vetveten.
Sa here qe ti vuan une vuaj bashke me ty,sa here qe merr fryme un marr fryme bashke me ty,sa here qe ti qesh un qesh bashke me ty.Sa here qe ti me urren un te adhuroj.
Te dhashe zemren time qe te jete me ty ne cdo hap te jetes tende.
Te solla prane engjejt e mi per te qendruar perjetesisht me ty ne ditet bukura e te veshtira.
E di qe nuk mund te me urresh edhe pse ke deshire edhe pse do te me harrosh nuk mundesh sepse un jam gjithmon me ty jashte dhe brenda teje.
Edhe pse nuk te kam prekur kurre e ndjej qe jam Brenda teje,ne nje vend te vogel ne fund te zemres tende.
Sa here qe ti me kujton mua ti vuan,ti do qe te flesh por nuk mundesh sepse imazhi im te mundon,do te me kesh prane dhe sa here ti e kerkon kete un jam aty me ty....
Une vuaj njesoj si ty vetem se nuk qaj,ne keto momente po degjoj te njejten kenge qe po degjon ti por vetem me nje ndryshim,ti tani po qan kurse un jo.Brenda ne lotet e tu jam une.Ti je nje pike loti dhe prandaj une nuk qaj sepse kam frike se mos te te humbas.Dhe keshtu mbaj gjithcka Brenda meje.Dhe kjo me ben te vuaj akoma me shum.Une linda per ty edhe pse kete e kuptova pas shum kohesh.
Linda per te te bere te lumtur,kurse ti per te me bere te vuaj.Jam e bindur qe ne keto momente po qan,po Brenda ketyre loteve jam une,ti me sheh ne enderr ndersa un s`do te enderroj kurre sepse endrra
Mbrapsht në krye Shko poshtë
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyWed Dec 30, 2009 10:55 pm

Dite vjeshte.
Nje rruge e shkrete….
shume gjethe te vyshkura shtruar
si nje qilim vjeshtor plot trishtim
nje ere e thate me perplaset fytyres
shume ftohtesi me sjell
Ne kete dite Tetori dicka ndodhi…
Se ndjej egersine e natyres pasi..
skutat e shpirtit tim jane ndezur
si vullkane te shumte, ku llava
si nje lum i marre merr cdo ndjenje
qe del perpara. Eeshte egersia, krenariae thyer
humbja dhe se fudni dashuria e lenduar. Pse duhet te
ndodhte, Pse?
Eshte pyetja qe me persekuton
qe nga momenti qe morra ate telefonate
e cila shkundi pemen e dahsurise sime te paster,
ku cdo frute ra pa jete ne tokene copetuar
nga korrupsioni imoral.
Ai ze me kumbon akoma, me ndjek me sy hapur, ne
enderr, kudo.
Ai njeriu qe i dhurova zemren time shpirtin tim,
kohen time, me theu ne bese. Mbylli me force librin
e dashurise sone pa pyetur, pa pandehur dhe gervishi
cdo kapitull te saj. Pse, pse , pse me kumbon si nje refren i forte Rocku qe kalon cdo limit me nje shpejtesi sketerre.
Dritherimat e trupit akoma i ndjej, qenien time
te shtypur ne nje imazh bardhe e zi e shoh,
kur ajo lajmeroi ne telefon, “I’m pissed at you!! Dont talk to him anymore!!!. Ishte sikur melodia e jetes sime u shkeput dhe cdo tingull ndaloi, qetesia therese nxiste me shume rrahjet e zemres qe po dilte nga kraharori si nje kal i terbuar, deshte lirine, hapesiren per te jetuar por ishte vone. Cdo gje u erresua, degjova zerin tim qe morri komande dhe mesazhin qe perpunoi, “Ypu deal with him as for me i am done with him long time ago!” Dhe mbyllja e receptorit me pas si nje akt i pakontrollueshem. Spyeta kush ishte, perse ma bente mua kete gjest por ishte nje femer e irrituar , e ere ne moshe, ndoshta adoleshente qe deshte te pronezonte dike qe une ejetoja dhe me perkiste mua per nje kohe te gjate.
Euforia u shnderruar ne dhimbje, lot pa fund qe merrnin me rrjedhen etyre gishterinjt e mi te ftohte nga era e cmendur kembet me conin ne drejtim te paditur, e rrisnin ritmin e tyre si ne nje gare ku trofeu do te ishte shkaterrimi.
Por une eksiha marr goditjen tashmeajo cngelej ishte perfundimi im. Sdija cte beja, imazhet e momenteve te kaluara bashke me shkonin si nje film pa muzike, pa ndjenje, lotet u zevendesuan nga nje ngurtesim, perqendrimi ne nje vend te caktuar dhe e vecuar nga cdo gje e gjalle rreth meje. Mneodja se telefoni do binte, do degjoja zerin e tij por intuita me kishte genjyer kesaj here, prisja buze krevatit si nje femij qe pret gjoksin e nenes te ushqehet por asgje…….. qetesia varr me tmerronte, me ritkhente ngjarjen e asaj dite. Mendja me punonte si nje formular shkencor duke kerkuar pergjigje, Pse ma beri keshtu? Cte kisha bere valle? Pyetje te pafundme qe me fusnin ne nje vorbull te pafund konfuzioni,une isha vetem, e dermuar, e lenduar por mbi te gjitha e thyer ne krenari. Mu thye ajo gje qe askush sarrinte ta prekte, ma burgosi, gozhdoi si nje krisht, e vari e dogji si nje Zhan Dark.

E doja? Jo, nese e doja sdo ta lija te lire. E adhuroja? Jo te gjithe qenien e tij mbase natyren e qeshur. Kisha nevoje per te? Po, ai erdhi atehere kur une dnjeja boshllek, desha nje fare ngrohtesie. Por cte jete valle qe me lidh me kete qenie kaq mizore, Ah po, raporti qe ndertuam qeshjet , lotet.
Serish jam vetem, e plagosur, carmatosur nga cdo imunitet social, shpirteror , shendetsor. me neveritet fjala “buke”, me neveritet akti “te qesh”, e urrej te ndjerit “gjume”, kam dal nga cdo faze njerezoredhe kam krijuar nje “guacke mbrojtese” qe eshte larg njerezve, jetes, eshte brenda dhe vetem brenda dhimbjes sime.
Kane kaluar 4 dite, zeri i tij akoma ska trokitur ne veshet e mi, tani cdo shprese po tretet, ai sdo marr kushedi nga eshte duke ecur, qeshur, folur, me ke? Ajo qe vret me shume eshte serish. Pse ma shperbleu keshtu, pse theu ate gje te shtrenjte te jetes sime. I dhurova shume kehsilla, ngrohtesi, vend ku te qante hallet dhe vjen nje dite si per ironi te fatit e ben zemren gure, me hedh tutje si nje leter pa vlere. Me kujtohet nata e fundit me te, thote te dua te dua pa rreshtur duke kafshuar puthjen time ne marrezine e pijes dhe e besoj me shume se cdo here tjeter por ploti i kesaj historie mbyllet, sperfundon si nje film Holliwoodian, happily ever after, por nje telefonate e shnderron nje lidhje kaq te bukur me shpejtesine e drites ne nje te shkuar. Ajo e shkuar akoma me ndjek pas si nje fantazme qe sgjen qetesi, duke me torturar ne lengimin tim dhe smund ta ngushelloj, nje perqafim ti afroj , se ajo jam une.
Jtea vazhdon dhe oret kalojne, dhe e di se rete do shkojne nje dite dhe dielli do ndricoj serish, por tek tuk ndonje pike shiu ne ajer do lag faqen time e do me sjell dhimbjen e nje dite vjeshte. Diten kur mu thye krenaria e bashke me te besimi tek njeriu….

Te duash eshte te vuash, por ska gje me te bukur sesa vuajtja per dashurine e paster e te sinqerte…….
Mbrapsht në krye Shko poshtë
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyWed Dec 30, 2009 10:56 pm

Lamtumirë Dashuria ime…


Ne enderr si nje mankth me vjen. Qan, qesh dhe
luan me mua… Iken vjen pa me then asnje fjale. Tashme ke ikur… Por
kur do te vish perseri? Ndoshta neser…? Po nuk erdhe neser…?
Ndoshta pasneser… Dhe e di qe do vish dhe te pres me lot ne sy…
Vall me te vertet do te vish pa ikur perseri?! Ike duke me dhuruar
dhimbjen si kujtim… Edhe pse se doja duhet ta pranoja. Tashme vetem
per dicka te falenderoj… Se ti me mesove cishte dashuria.
Faleminderit per gjithcka, qofte dhimbje lot nete pa gjum gezime
dashuri… Nese svjen ne kete bote… Nje cope parajse do ta ruaj per ty
une
tani nuk e di se cpo ndodh pa ty qe nga dita e ndarjes sone lotet kane
zene vend ne syte e mi. nuk mundem ti ndal dot edhe pse e di dhuem mire
qe jane te pa merituar. me kujtohen shume gjera njehohesisht… shume
momente qe nuk mund ti harroj shume caste qe me bejne te vuaj. mendova
se ndarja do me bente te te harroja por nuk po ndodh aspak keshtu.
perkundrazi! ajo po me ben te te dua me shume po me shton me shume ate
mall te zjarrte qe kisha kohe qe e ndjeja. e di mire qe po mundohesh te
ndertosh nje jete te re atje… larg nga te gjithe nga gjithcka dhe nga
une.. te uroj me gjithe forcen e shpirtit te jesh e lumtur… ndoshta
kete fat te ka rezervuar jeta! por kur ti te jetosh ate jete te re kur
te kesh prane dike tjeter ktheje edhe njehere koken nga e shkuara… me
co njeher neper mend sepse kujtimi im nuk eshte vrases per ty… ajo do
te jete thjesht nje aventure e bukur e moshes! mos u mendo se sime bere
te vuaj aq shume as mos u pendo! rri e qete sepse une te dua me gjithe
shpirt e te kam falur gjithcka… vetem mendo se dikur kam qene e
shkuara jote se zemren time ta fala krejtesisht ty! do te ndihesha me
mire nese ti nje dite do te ndjeje pak nostalgji per ndjenjen tone
qofte edhe per nje cast te vetem. Vetem mendo se diku larg hapesires qe
na ndan eshte nje shpirt qe vuan per ty qe do te te prese perjetesisht!
eh! malli me ka mbytur… ne cdo cast me del fytyra jote. me kumbojne
ne vesh fjalet dhe premtimet e tua! ne cdo enderr me shfaqesh duke
buzeqeshur sapo zgjohem kuptoj se ishte thjesht enderr e bukur dhe me
pas trishtohem… qaj mbytem me lot se me duket sikur keshtu do te
kthej serisht por ky eshte vetem nje pretekst per te jetuar ne
genjeshtra per tu shmangur realitetit te hidhur qe po me shkaterron pak
nga pak. tani jemi vertdet larg dhe une prane kam vetem kujtimet e cdo
dite qe kemi kaluar bashke… prane kam vetem mallin qe me djek e
pervelon ashtu si llava e nje vullkani qe shkaterron cdo gje qe ka
perpara. ashtu dhe malli qe kam per ty nuk po me le te jetoj jeten time
me ben te hedh poshte cdol mundesi per te qene i lumtur… ndoshta
heren tjeter qe do te shihemi do te kesh ne krah dike tjeter dhe nga
une ndoshta sdo ti kthesh syte as
per te me pershendetur. ndoshta
do te kesh harruar se dikur kam ekzistuar ne jeten tende dhe kjo do te
jete tronditja qe do te me shkaktoje me shume dhimbje… e megjithate
une do te jem serisht ai qe do te shoh nga larg lumturine tende por
kurre nuk do te behem nje i trete ne lidhjen tuaj sepse ti ndoshta do
te ndjesh per ate pasion te mallshem qe me bere ta jetoj vetem ti…
une nuk dua te vuash e te ndjesh te njejten dhimbje te cilen dikur ma
bere ta jetoja… une do te kenaqem vetem me lumturine tende sepse
keshtu te pakten do te jem me i qete. duhet te mesohem me humbjen
tende, me idene se nuk od te jesh kurre e imja, por nuk mundem te te
mos mendoj qofte edhe per nje cast te vetem, sepse ti je kudo… ne cdo
lot trishtimi je ti, ne cdo cast dhimbje je ti… je kudo , ne cdo
pjese te qenjes sime, por teper larg dhe e pa arritshme… je thesari
me i cmuar qe nuk munda ta kem kurre, mbreteresha e mbreterise DASHURIA
ne te cilen nuk mund te jem as sherbetor… tani LAMTUMIRE pergjithmone
dashuria ime e paarritshme! “Lamtumire” dashuria ime e pamundur…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyWed Dec 30, 2009 10:56 pm

Rrjeta e Dashurisë
Kapur ngadale ne rrjeten e padukshme te
mendimeve te castit qe fanepsen heshturazi mbrapa gjesteve, fjlaleve,
shikimeve gati-gati te rastesishme detyrohesh te ulesh ne kolltukun
lekundes te ndjenjave. I corjentuar nga dicka qe te mungon ne menyre
therrese, te cilen per cundi nuk e ke patur kurre pyet veten si te ka
lindur ai zjarr I fuqishem qe vazhdon te zmadhohet.
Cfare eshte
valle ai zjarr cudiberes qe shperthen me nje furi mbinatyrore neper
vena duke te bere me te prekshem ndaj gjithckaje qe te rrethon, me te
larte nga ana shpriterore e rizgjuar me nje tjeter fantazi te
papermbajtur dhe plot nuance te reja? Sa shume te ndryshon ky zjarr, ky
rebesh yjesh renes ne kthjelltesine e nje nate fantastike vjeshte. Te
kap papritur duke te te lene pafjale , vetem me nje shije te embel mbi
muze dhe nje arome te kendshme ne hunde.
Valle kush e ndez kete
zjarr ? Ne vete apo…? nje moment, nje cast i vetem dhe gjithcka
ndyshon. Ashtu teper natyrshem pa asnje mangesi, pa asnje te mete.
Ndoshta vetem me nje. Njerzimi.
Valle njeriu eshte tpere primitiv
per te kuptuar, per te asimiluar per te jetuar kete ndjenje kaq te
holle? Disa kalojne ne hiperbolizim vetem te skeletit te gjymtuar,
gjyshem te zbehte, gjysem misterioz, pa [erkur kompleksitetin,
gjeresine apo thellesine e saj duke u perpjekur te shohin vetem ate qe
i mjafton atyre per te pare. Dhe nje moment cekulibri heshtin. Te tjere
te shtyre nga koncepte shtazarake dhe misherore bien ne degradim te
tejskajshem aq konfuz sa mjafton per mos e kthyer me koken mbrapa per
te ripare edhe nje here ylberin shumengjyresh qe katandiset ne nje cast
te shkeputur kohe bardhe-zi. Fakt eshte se kur perballemi me te duket
sikur asgje nuk mund te na ndihmoje. Duke filluar nga llogarite,
kompromisat, rruget e shkurta, arsyetimet filozofike, sociologjike,
llogjike, matematike, biologjike apo poetike. Asgje ! te pakten asgje e
kriuar nga mendja apo dora e qenies ‘me inteligjente’ qe esthe
vertetuar se egziston. Njeriu.
Supozimet jane nga me te shumtat, por
fakt eshte qe akoma kane mbetur ne stadin e supozimit. Disa teper te
thjeshta per tu besuar. Te tjera teper te kompikuara per tu kuptuar.
Ndoshta nje dite do te kuptojme me shume. “Pote germosh me thelle do te
gjesh uje ». Kjo etja jone per te kuptuar dhe ditur po na mban gjalle.
Por
a jemi ne gati per shpjegimine e saj ? Ndonjehere me duket se kjo bote
mbahet ne kembe nga fshehtesite. Po shpirti yne? Sa pikepyetje qe
lindin, rriten, fshihen neper skutat apo qoshet e erreta, diku ne mes
te absurdeve te jetes trondisin shpirtrat tane cdo dite? Cfare do te
ishim ene pa to?
Secili prej nesh ka nje lloj marifeti te tijin, per
tu shmangur te pakten disa momente nga ajo te cilen guxoj ta quaj
“mbretereshe te ndjenjave” pa u perpjekur te permbledh gjithe
madheshtine e saj ne nje emer sepse nuk egziston ende nje fjale e
tille. Ju zbuluat timin! Mos mendoni per tuajin se kam frike se do te
pyesni veten dhe per sa kohe mund ta perdorni?….
Mbrapsht në krye Shko poshtë
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyWed Dec 30, 2009 10:56 pm

Të dua e panjohur

Fjalët për një dashurie të panjohur.Në kërkim të të panjohurës...

Çdonatë të ëndërroj edhe pse ende s’të kam parë, apo ndoshta të kam parësa e sa herë dhe nuk e kam ditur që je ti, ajo që kërkojë. Po nuk kagjë, këtë do ta mësoj me kohë. Ne mund të kalojmë pranë njëri - tjetrite të mos përshëndetemi apo mund të jemi me mira kilometra larg, por kjonuk ka rëndësi, aspak nuk ka rëndësi, ajo që ka rëndësiështë se unëjam vetëm i yti dhe ti je vetëm e imja sepse kjo është vendosur evulosur ende pa ardhur këtu.


Nuk ka rëndësi, aspak nuk karëndësi nëse më duhet të lodhem duke të të kërkuar ty apo se ti duhet
të lodhësh duke më kërkuar mua, ky është çmimi që duhet të paguajmë për
fitoren. E rëndësishme është se ti më pret dhe unë të pres, se ti më
kërkon dhe se unë të kërkojë, e rëndësishme është se ne do ta gjejmë
njëri tjetrin. Dashuria jonë dhe festa që do të bëjmë do të bëjnë që tëharrohen përgjithmonë ankthi i pritjes dhe ditët e vetmisë.


Nuke di në të kam parë ndonjëherë, por e ndjej se dy zemrat tona janë
takuar mes vete, janë takuar atje, tek burimi i dashurisë, tek ai burim
i pashtershëm ku çdo zemër furnizohet me dashuri, tek burimi, atje
lart.


E di edhe një gjë, e di se të kam parë në ëndërr,
shkëlqimi i fytyrës dhe flokëve të tua nuk më lejoi të të dalloja qartë
fytyrën, por unë e ndjeja se ishe ti, jo s’mund të ishte ndonjë tjetër.
Goja jote nuk më foli asnjë fjalë por buzëqeshja jote më tha shumë, sa
shumë !.


E di edhe se çdo natë shikimet tona ndeshën, atje
lartë në qiell, në yllin më të bukur,a e ke vërejtur ndonjëherë
vezullimin e rrugës që përshkojnë shikimet tona, atje shikimet tona
puthen, atje shikimet tona flasin

E panjohur më kërko, por mos
më kërko shumë se kështu mund të përplasesh në dike tjetër para se të
më gjesh. Më prit por jo edhe gjatë, nëse mendon se po vonohem, nisu,
do të më hasësh rrugës duke ardhur tek ti


Kujtohu, ndoshta jemi parë! Po ku se ? Ndoshta tek porta kur po hynim këtu, në këtë skenë që e quajmë JETË.

Çdo e njohur që takojë më bënë të mendojë për ty e panjohur.


Epanjohur s’ka rendësi që nuk të njoh, unë të dua. Ti ke diçka timen dhe
unë kam diçka tënden. Dhe atë ditë kur të njihemi do na duket se jemi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyWed Dec 30, 2009 10:57 pm

Qe nga dita qe ike ti nuk me jan terur me syt nga lotet me than se nje
dit do te kaloj tere kjo dhe do tme kujtohet vetem si enderr pra ma nuk
do te ndjeja dhembje dhe nuk do te vuaj me ,Kaluan ditet me jave,
Kaluan muajt, u bene Vite une ende qaj tash nuk di a qaj,Per Ty pse Ike
apo qaj per Jeten Time.
Un nuk kam ditur te dashuroj me hile si
dashurojn te tjerat qe pas pak ditesh harrojn qe kan pasur nje
dashuri,un te kam dashur me gjith zemer me gjith shpirt me tere qenjen
time ta kam falur veten dhe nuk dua ta pranoj se nuk jam me ty ,Ky fakt
me mundon aq shum kur te shoh ne Qytet,them me veten te vi e te bije ne
gjunje para teje e te lus te me kthesh por nuk kam guxim ta bej
kete,sepse e di se ti nuk vuan sikur une ti ke pasur edhe disa vajza
tjera pas meje do te thot nuk ke vuajtur , vetem nje gje e di Une nuk
do te mund te pajtohem me faktin qe nuk te kam prap ndoshta do te qaj
ter jeten per humbjen tende dhe per jeten time te mjer,ah dashurija ime
e madhe po sikur te ndodhte ndonje her te ktheesh tek un do te japja
gjysmen e jetes time,dhe gjysmen tjeter ta jetoja me ty a shpirti im
nuk e kam menduar kurr qe do te vuaj kaq shum e kaq gjat per dashurin
tende sa me Mungon sa nete me ke len pa gjum sa dite mi ke shkatrruar
ne vetmi Te dua dhe do te dua Gjithmon shpirti im do te jetoj me kete
vuajtje Deri ne MBARIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyWed Dec 30, 2009 10:57 pm

Nje lot rreshqiti nga syt e mi...
Nje nate zemra mu thye...
Ate nate mbeta ne nje vend i ngrire, kur e kuptova qe ma bere me tradheti...
Atehere zemra ime s`kishte me shprese...
Atehere endrrat per mua kishin vdekur.. .

Shprsesova shume, besova shume e tash e kuptova, qe ne njeriun e gabuar qenkam dashuruar.

Tise meritove dashurine e respektin qe te dhurova, nuk i meritove puthjet
e mija, lotet qe rrjedhnin pa pushim kur ti vec qeshje ne telefon me
njrezit e tu dhe ishe e gezuar qe me ne fund u ndave nga une.

Nuk e meritove te pakten nje fjal te mire te te thoja...

Ti e ke zemren qe ta kam fale....

Ti per mua ishe engjull, ishe drita e syve te mi ishe endrra ime...

Mbi te gjitha ishe vet endrra ime.

Ku pa pritmas zemren ma theve lumturine ma more fjalen te dua nga une e largove...

Nuk deshe me asgje me dite per mua, kur te pyesnin shoqerija per mu u thoje qe ajo kohe shkoi dhe nuk dua as ta kujtoj.

Ne rregull shume ka rendesi qe e tregove veten se kush je taman,me le me lot ne sy dhe u largove me gezim ne vetvete.

Bravo te qofte e tregove veten, se sa ti me paske dashur mua vertete.

Melot ne sy po te them lamtumire edhe pse shume te kam dashte, por
s`kisha me cka te bej,sepse ti nuk je ajo, qe ishe ne zemren time ,ti
sot je dikush tjeter.

Rreziku im qe paskem qene i pafat me ty ne kete jete.
Une vec mallkoj veten qe u dashurova ne njeriun qe ma shkatrroj jeten...

Lamtumire...

Rrugettona ,ketu u ndane ne jete,per te vazhduar secili ne jeten e tij dhe ne
rrugen e tij ,qe vete do ta zgjedh ,sipas asaj qe dua une.

Dheme perpara duhet te mendoj dhe te mendoj, qe mos te bije perseri ne nje
njeri te pashpirte ,ne nje njeri qe tallet me dashurine dhe kerkon te
marrre e te rrembeje cdo gje nga une e pastaj te me leje ne mesin e
kater rrugeve ketu ne mergimin e vetmuar...

Dije mire se Zotieshte i madh dhe cdo njeri qe kerkon ndihmen e tij qe me shpirt ai ka
dhene te gjithe kohen i ka dhene jete nga jeta e tij ,dashurise,qe ajo
te jetoje e parster si qelibari dhe kur tradhetohet nga tjerakush te
marre mallkimin dhe denimin e te madhit Zot.
dhe jete e tij
mbaresi kurre nuk do te kete,sepse ka luajtur me dashurine e tij,me ate
dashuri ku e ka vulosur ne shtepine e Zotit dhe i ka dhene besen,qe do
te jete me te per te gjithe jeten.

Ai njeri qe shkele besen e
Zotit do te marre denimin e tij te merituar.Dhe nuk do te jete e larget
dita,kur do te kerkoje meshire dhe falje,por qe ajo nuk do te ndolle me
asnjehere.Te tadhesh me dashurine eshte krim.Pabesia e tradheta denohen
nga gjithkush qe eshte njeri ne shpirt e ne zemer.
Vetem aty ku hyn djalli nuk ka cfare ben Zoti dhe robi i tij.
Djalli hyn ne trupin e njeriut dhe e komandon ate si te doje ai.
Dhevertete jetojme ne kohen e djajve,ata jane ketu ne mesin tone,ne per
dite flasim me ta,na shtihen si engjuj,te urte e te bute,ndaj o njeri i
mire kujdes dhe ti,mos te gjeje e njejta gje si mua,se un e me djallin
paskam pas jetuar.
Mendoja se ishte njeri dhe e dashuroja si i marre dhe per ate dashuri sakrifikova cdo gje dhe ja tani ku jam...

Pordo te lind dielli nje dite dhe rreze e tij do te me ngrohe dhe mua dhe
shpirtin tim,te sfilitur e dermuar nga nje dimer me shi i bubullime.
Koha
e bukur dhe me diell po afron.Une e ndjej,une e shoh,ajo eshte ne
pragun e portes,ne pragun e dritares.Me busqesh dhe me thote eja,ja ku
jam,une jam dielli qe do te ngrohe ate shpirte te trazuar nga djalli.

Edi se je njeri i mire dhe jeta ty do te afroje shume mundesi dhe shume
dashuri,per vete sakrificen tende,qe ke dhene shume dashuri
,respekt,besnikeri dhe burreri,gje qe nuk tu kthye asnjehere.
Ndaj
o njeri i mire,bej pak durim,se shpejt jete e jotja do te shendrite dhe
drite e saj do te shkaterroje djallin,qe desh te te shkaterroje jete.

Mos u doezo,mos u ligeshto,ec perpara e mos ndalo...

Lamtumire...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyWed Dec 30, 2009 10:57 pm

Copez e thyer qe mundohem te arnohem. Te tjere qe thyhen mundohen t'i
ngrene the t'i "njigjisin" copezat e mia, por une vazhdoj te jem e
thyer. "Arni"qe jepni ju s'eshte ngjyra ime .
S'e shikoni qe eshte blu... i kuq... i zi?
...Sot jam nje vazo. Jam qelq pa ngjyre...
Kam shume vizatime te verdha , te kuqe , blu...
Jam nje pikture...Sfondi im eshte gri. Nuk arrij te dal nga ai. Po korniza?! S'e di.
Familja , shoqeria...Nje penel ne nje dore te padukshme.
Sot ngjyrat e mia jane rrjetat e nje merimange. Sdua qe fshesa juaj te
prishe qetesine e ekzistences sime. Pse u dashka qe une te jem karremi
ne rrjeten e merimanges?
A s'mund te jem ajo qe thur rrjeten megjithe brishtesine e saj?
S'dua te ma prishni. Jam une. Eshte jeta ime...
Eshte vjeshte,. Jam gjethja ngjyre kafe qe bie ne trotuarin e ftohte gri. Hapa indiferente ecin...
Mos! Ti po me shkel...Po shkel dashurine me te cilen vjeshta me hodhi
ne hapesirat pa ngjyra. E une perseri jam ngjyre kafe, e verdhe,
portokalli...
Jam hija e vetes pas te ciles zvarritem cdo dite. Kam humbur vertet shume...Kam fituar shume perseri.
Gjunjezohem para vetes sime. Jam nje vazo e thyer, rrjeta e merimanges, argjili i papunuar, gjethet ne hapesire...
Jam zogu qe akoma ecen me hapa te pasigurte dhe fluturimi eshte enderr.
Jam brenda dashurise... E di!
Valle copezat e mia a do te me ndihmoni t'i ngjes nje dite, pa i ngjyrosur...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyWed Dec 30, 2009 11:00 pm

Leter Dashurie.....
-Po të ra në duar kjo letër e di se do të thuash “gabim e ke shkruar”ashtu si siç më thotë ”gabim je dashuruar”bile do të më thoje se kjo që bën ty është humbje kohe dhe unë deri diku do të pajtohesha me këto fjalë se pse dua apo s’dua kjo është realiteti që më shoqëron.
-Në këtë humbje kohe që jam duke e bërë tani e kam vështir të shprehem mirë për të paraqitur ndjenjat e mia për dashurin tonë por kjo nuk ka rëndësi sepse s’kam ndërmendë të krijoi poemë poezi apo diçka tjetër....por thjeshtë të nxier nga zemra ime një mllef dashurie duke menduar se kështu sa do pak do të çlodh mendjen time dhe do të kulloi shpirtin nga zjari që më përvëlon. ....
-Të shkruai për ty nuk e kam lehtë sepse me këtë rastë më duhet të shpreh me fjalë atë që quhet dashuria jote e që kuptohet se është e hidhur dhe e rëndë.
-Të paraqes pasqyrën e dashuris sate është një sojë si kurse të provosh atë,e sa për të provuar nuk ndjei ëndje sepse më është e mjaftuar por dhe e tepruar në shpirtë.
-Dashuria jote nuk është gjë tjetër për vetëm se një mjegullin që jetën ta bën të zymt ashtu si rret kur e vërshoin qiellin,dashuria yte vret pa mëshir,plagos dhe çka mos tjetër,ajo nuk din vetëm të dashuroi…..

-Dashurin tënde për aq kohë sa të njofta nuk munda ta kuptoi çfar qëllim manipulon,ku e ka destinacionin e fundit ku don të harrie,nuk munda të kuptoi zemra jote çfar kërkon prej zemrës sime,jo vërtet nuk kuptova gjë!....

-Vetëm se një gjë dua që ta dëgjosh nga unë,dije se edhe pse s'të kuptova dashurin dhe zemrën tënde në shpirt e ndjeva se mendja jote ka një qëllim.

-Për përgjigje të dashuris sime të pastërt dhe sinqert mendove të më mbështjellish me stoli dhe zbukurime nga më të mirat dhuratën brendësia e të cilës strehon dhimbjen,lotin,vuajtjen dhe çka mos tjetër me emrin tënd

-Por jo nuk harrite të më gjunjëzosh para kësaj dhurate sepse nga larg kundërmonte era mashtrim,e nuhata këtë erë dhe të thash shko...

-E kuptoi se të erdhi krejt e pa pritur përgjigja ime, bile ti nuk do ti besoje as në ëndër kësaj fjale por ja që këtë fjalë e dëgjove nga njeriu që shumë të deshi dhe jo rastësisht jo në ëndër.

-Tani të ngelën të gjykosh pasojat që e detyruan njeriun që të deshi aq fort të shqiptone kësi fjalësh,përgjigjen nëse s'ja gjen dot çfletohe arkivën e të kaluarës tënde aty e gjen......

-Unë vërtet dikur të dashurova dhe nga unë linden vetëm mendime të mira për ty,të nderoja ,të quaja femër të vetme për mua,mendoja se si ty se gjej tjetrën,por jo kjo ishte vetëm një iluzion i imi që e krijova nga mendjelehtësia ime,sinqerishtë mendoja se gjithë çka fluturohet dhe hahet por jo nuk qenkëshka kështu.

-Nuk dua dhe nuk mundem të përballoi një depresion shpirti,nuk dua dhe nuk mundem që me vetëdije të afroi zemrën aty ku digjet,të vërboi sytë në lumin e pafundë të lotëve,nuk mundem me dijen time të dënoi shpirtin tim,jo më beso se
s’mundem.

-Nëse kushti për të përfituar dashurin dhe simpatin tënde na qenkëshka shuarja e zemrës dhe fikja e jetës sime atëherë të falëmnderit nuk ta dua atë dashuri,nuk dua të të bije hise,nuk kamë nevoi për ty ….ecë…shko…….!

-Unë vërtet nuk munda të kuptoi përgjigjen tënde të kanufluar nga qëllimet e mara që ja vendose vetës,nuk munda dhe ende nuk mundem të kuptoi pse tu deshë të bëje këtë lojë në një momentë që nuk përputhet me realitetin,pse.......

Pse,pse.....pyetje pa përgjigje,pyetje ndoshta e panevoishme që të të parashtrohet ,them keshtu pasi qe ti e njeh vetem realitetin e te drejtes tende dhe ndryshe nuk don qe te mendoish.

Ti je e mbyllur per natyren e keshilles dhe nuk njeh sugjerim te tjetrit, ti mendon se vetem ti ke te drejte dhe se cdo gje tjeter qe eshte ne anen e kundert te anes tende eshte e gabuar.

Nuk dua te te them apo te te mohoi e ate qe ti e ndjen sepse ashtu si cdo tjeter edhe ti ke te drejten te mendosh ashtu si te duash,por eshte mire qe ate mendim qe e krijon paraprakishte te kesh arsyen se pse pikerishte mendon keshtu ,dhe duhet te jeshe e kujdeseshme qe nga ai mendim apo veprim i yti te mos cenosh ndjenjen e tjetrit,mundohu te mendosh mire.

Ja fjalet e urta te mijat,por jo ti edhe me keta keshilla nuk pajtohesh,ti ke mendimet e tua ,ke imagjin tende,ke vizionin tende ti je e mencur per vetveten,ti gjithe cka e ke,je dhe din ,ti nuk din vetem te dashurosh.

Ti je në qënje që nuk din se çka po kërkon dhe kur e kërkon pyetësh kush e kërkoi këtë gjë, unë jo........

Ai person që të ofron atë gjë që ti e kërkon akuzohet se pse ta dhuron, në anën tjetër po s'ta dha atë që ja kërkove akuzohet se pse s'ta ka dhënë dhe kështu vazhdon deri në mbarimin e pafund të çmenduris sate...

Ke dëshirë të inicosh çështje që nuk ju gjindet zgjedhja,ke dëshirë të provokosh ashtu siç ti din më së miri,çdo gjë tenton ta bëish ti nuk dëshiron dhe nuk mundohesh vetëm e mirë të bëhesh.

Arsyes nuk ja din adresën, për çdoi gjë që e bën nuk je e vetëdishme se pse po e bënë atë,po të pyeti dikushë se pse po sillesh në këtë mënyrë ti mbetësh pa fjalorë nuk ke fjalë ta arsyetosh veprën që e bën.

Po pse ndodh kështu me ty e di që nuk e di,eh.. edhe unë pyes ndonjë herë për gjëra të natyrës sate që dhe zoti s'ju vjenë dotë në fije.

Zemra,shpirti,ëndrat,kujtimet këta janë ndjenjat që i ndjen njeriu,vallë a i ke ty këto që i përmenda,a ke zemër të ndjesh dashuri,a ke shpirt të kuptosh dhimbjen e tjetër kujtë,a ke ëndra që do të shoqronin natën,a ke kujtime që do të kthenin në të kaluarën dua të posedosh gjitha këta që i përmenda por këtë dëshirë ma cënon dyshimi që kam tek ty.

Dhe përsëri nuk dua të të ofendoi por më duhet të ta them atë që harova të ta them më herët,dyshoi se ty ke pengesë edhe me aparatine ndëgjimit nuk ndëgjon mirë po dhe me sytë nuk sheh çiltërt, egziston një perde para syve të tua që nuk të lejon të shohësh realitetin që të ka kapluar nuk të lejon të shohësh realitetin që të rrethon.

Unë përsëri dua që kjo që e thashë për ty të jet
përshtypja ime e gabuar,dua që kjo të mos jet realitet por realiteti e nxjer realitetin e realiteti është relitet dhe duhet të pranohet ashtu siç është qoft dhe i hidhur.

Njeriu gabon në jetën e tij dhe kjo gjë është dukuri që nuk e përjashton as një e drejtë njerzore por gabimi të jet i gjat sa jeta e njeriut kjo më nuk quhet gabim kjo quhet mëkat ndaj vetës,mëkat ndaj të tjerive mëkat ndaj zotit që të ka krijuar.

E ty nuk njeh as një teori të përmisimit apo pendimit ty njeh vetëm një rrugë që të hedh në imixhin tënd të përkrahur nga vetvetja jote i cili thot unë nuk të lejoi të bashkohesh me mendjen e shëndosh unë nuk të lejoi të bëhesh e mirë,unë të mbaj në këmbë vetëm për marëzira dhe nuk të lejoi të bëhesh ndryshe...


Po unë,unë pse të deshta aq shumë pse fundosa ndjenjat e mija në një dashuri të kot,pse dashurova një zemër që nuk meritoi dashurin time,pse?!

Pse dashurova dy sytë që din vetëm të urrein, ,pse me dëshirën time dënova ndjenjat e mija,pse?!

Pse,pse dhe deri nesër pse dhe fundja nuk gjej përgjigje.

Vetën time mundem ta lavdëroi vetëm që më në fund arita të të them mjaf,mjaft më, për punën që e lëvdëroi vetvetën nuk e pata lehtë
nga se e kisha vështirë të ndryshoj mendjen time,të ndryshoj ndjenjat e mia përt ty, por më mirë të vuaj për të haruar një mallkim se sa ti kushtohem mallkimit.

Jeta ime vazhodon edhe pa dashurin për ty,bile e shoh që më mirë qenkëshka kështu, dashurin tënde do ta ruaj për tjetrën që do të më vi para jetës sime,tani ty të them lamtumirë e dashura ime që më frymëzove të mendoi kështu...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyWed Dec 30, 2009 11:00 pm

PER TYYYY


Ti mbyll syt dhe nje her te pushoj qastin kur te thash lamtumire kurr mos ta kujtoj , menyren se si u ndame fjalet te cilat njeri tjetrit ia tham.Sdua te kujtoj kur nga duart e mia rreshqitje e une e padobishme ate qast smund te beja asgje per ty.

Perveq maleve te larta dhe tmerruese askush nuk degjonte zerin tim ne ate kasolle te hekurt.E godisja porten me sa kisha fuqi por e kote nuk hapej dhe kthehesha prap tek ty te shihja duke me ikur po pa deshiren tende ..me ze te mekur shqiptoje "mos me ler ... mos me ler" Cmendesha , qaja me sa kisha fuqi duke shpresuar qe vaji im do te mbante ne jete edhe ca qaste ..

Nje mrekulli i lutesha zotit te ndodhte te hapej ajo der e mallkuar qe te gjeja shpetim per ty ..Si valle askush sdegjonte vajin tim goditjet e mia ...derisa une te shihja duke u munduar per jet, fryma me ndalej zemra ndalonte se rrahuri dhe kembet ndalonin hovin dhe diqka me shtrengonte ne kraheror ,ndersa admiroja se si luftoje per te jetuar kunder me te keqes VDEKJES .Por qdo gje ishte e kote skishte shpetim ishte shkruar qe me par te vdisje ne ate kasolle mallkimi duke me thene :"po vdes, me vete po marrr mallkimin per te dyt, po zgjedh vdekjen e ti shpeto dhe jeto tregoj botes kush je....te dua edhe ne varrr...mos me harro .."Fjalet e fundit ishin keto qe me the mua e me le ne ket bote te jetoj me ndjenje faji qe ste shpetova dote .Kjo ishte me e pakta qe per ty duhej te beja tani .Ne momentet kur une deshiroja vdekja te me merrte ti me shpetove dhe "gjithqka"me dhe por prap mi more te gjitha ne varr.Dua ti tregoj botes se qfar njeriu ishe dhe qfar ke bere per ta ... tu tregoj se qfar vlera kan humbur duke mos ditur te qmojne ate qe ti kishe ,ata te moren me te shtrejten JETEN duke te mbyllur ne humneren e harreses.....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyWed Dec 30, 2009 11:01 pm

Ti ma pushtove zemren qysh per her te par kur te pash dhe qe nga ai moment ke len gjurm te pa shlyshme ne jeten time????
Kur fillova te dashurohem ne ty mu duk se hyra ne rrug te jetes mu duk se e gjeta fatin e vertet dhe sa her te takoj me dridhet zemra nuk ngopem duke te shikura vertet me mahnit me bukurin qe e ke dhe vdes nga deshira qe flokt dhe fytyren ti perkdhelja nje her por kam frik se mos po te lendoj sepse ju ngjan engjejve te parajses dhe ngado qe te shikon shendrrit nga bukurija si yjet e bukur qe gjenden ne qiell dhe ather kur e shikojm njeri tjetrin ne sy me duket se ata sy po me flasin apo me mir te them se me ata syt e tu te bukur shkruan se me Do edhe ti po aq sa te Dua dhe un ty por nuk e kuptoj perse nguron kaq shum !
Kur prezenca jote qendron afer meje sikur po me mbush me jet dhe plot energji dhe gjithnje e me shum me jep shpres se nje dit do te kem ne krahet e mi.
Qkur te kam njohur ty ndihem krejtsisht ndryshe madje nga nje her nuk e njoh as veten sepse vemendjen e kam vetem tek ty ku do qe te ndodhem dhe cfardo qe te bej ty gjithmon te kam para sysh sikur nje hije qe te ndjek pas dhe shum her i them vetes '' PO TE KISHE QEN EDHE TI PRAN MEJE NE KET CAST DO TE ISHA NJERIU ME I LUMTUR NE KET BOT''
Nuk e kuptoj perse nguron kaq shum kur me do edhe ti mua a po e ben me qellim vetem pse po te dua kaq shum por besom se as une nuk e kam te leht me keto dhimbje qe po mi shkakton ti.
Ti po luan me mua vetem se e ke kuptuar se une vdes per ty dhe te kam shpreur dashurin si askush tjeter .
Kuptoje se te dua me zemer me gjith fuqin e shpirtit dhe ter qenjen time njerzore .
Une jetoj vetem per ty ,ti per mua je e vetmja ne ket bot ,ti je shpresa e vetme qe me mban gjall ne ket Bot dhe asgje me shum nuk dua vetem ti t`me duash dhe un te dua .
Por nje gje nuk e kuptoj perse je kaq e pa shpirt pse nuk ndalesh dhe ti mendosh gjerat mir por po me lendon mua gjith ashtu edhe veten jam kureshtar ta dij ku e gjen ter kete fuqi dhe perse e ben kete sikur ti te jesh vetem nje her ne vendin tim ateher e kupton se sa je gabim.
Por ti nuk po kupton te verteten e jetes, se dashuris spo mendon se po ma lendon zemren ,zemren time qe te dashuron pa mas .
Shpesh her mendoj se pa ty jam i humbur ne ket bot dhe perpiqem te ngushlloj vete por gjithcka eshte e kot ,nga nje her vetem per te larguar nga mendja mendoj gjera negative per ty dhe i them vetes se nuk te dua ti nuk e meriton qe te dua une ty ti nuk vlen asgje ti nuk ke shpirt ,por prap kthehem dhe them vall pse po genjej veten kur e dua edhe e meriton ta dua dhe vlen shum sepse per vec bukuris qe e ke je e ndershme e moralshme por e ke pak mendjen e madhe .
Nuk e kuptoj perse nuk po me beson te kam then shum her se te dua por ti prap nuk me beson e kjo me ben shum nervoz sa qe me dit te tera nuk mund te ha ushqim madje as gjumin si gjum nuk e bej si duhet sepse ti nuk me beson se te dua kam provuar ti behem armik i vetes por as vet ZOTI nuk deshiron te me ndaj nga ti.
Kisha ber cmos qe te me besosh por kur te them un dicka ti nuk me beson dhe te duket e vertet vetem ajo qe thua ti por nje dit do ta kuptosh se sa te dua dhe do te bindesh sepse nuk e meritoj aspak ket qe po me ben ti ,nje dit do te bindesh por shpresoj qe te mos jet von.
Dashurija ime per ty egziston mbi c`do gje qe ka egzistuar ,egziston dhe do te egzistoj ne ket bot te mallkuar dhe gjithe genjeshtra.
Ndoshta per ty jam ber pak sa i merzitshem por kesaj radhe nuk isha un ai qe shkruajta por ishin dhimbjet e zemres dhe simtom i gjith kesaj dhimbje je ti Zemra ime por nje gje duhet ta kesh te qart qe emrin tend ..... e kam shkruar me gjakun e zemres time dhe kurr nuk do te shlyej nga jeta ime ,dhe sa her te kendoj i merzitur emri yt do te jet ne vargjet e para dhe sa her te agoj mengjesi ti gjithmon vjen sikur nje hije dhe me zerin tende te embel me zgjon nga gjumi.
Per ate qe e ndjej per ty kam shum per te shkruar sikur qjelli te ishte leter dhe yjet te ishin shkronja dhe nuk do t'me mjaftonin por ja qe edhe dora u ndal se bashku me zemren time se nuk kam fuqi ti perballojn dhimbjeve qe po mi shkakton Ti.........
Mbrapsht në krye Shko poshtë
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyWed Dec 30, 2009 11:02 pm

Rri ulur prane dritares,jashte filloi te bjer shi, kam menduar shume per ty keto dite munde te them se me mungon
shume. Sa shume mendime me vijne ne koke dhe sillen rrotull, eshte kujtimi yt shpesh me duket se do te hysh ne dere
me buzeqeshjen tende si te mos kishe ikur kurr. E di mire nje gje faji dhe pendimi me ndjekin. Perse ... perse nuk te
thash sa shume te doja?
Sot je shume larg meje, deshiroje shume te merrja doren tende dhe te ulesha bashke me ty , pa thene asnje fjale me
goje dhe te te thosha gjithcka me zemer. Ne fakt , me jep ankth kjo largesi dhe po te mundja ne kete moment do te
isha ne krahun tend, te te thosha se je shume i rendeshishm per mua dhe te adhuroje se tepermi. E di se pse nuk te
kam thene asnjeher ? Pergjigja eshte e thjshte, sepse mendoje se fjalet ishin teper. Po vuaj shume qe nga ikja jote, me
dhemb ne shpirt qe nuk jam afer teje , sepse sepse nuk te thash kurr at se sa te doja , prandaj edhe sot po e shkruaj
kete leter .
Kam nevoje te qaj , te shfryhem njeher e pergjithmon, sepse ne qoftse vazhdoje para tjeterve te dukem se jam mire ,
se asgje nuk me preukupon. Trishtimin qe ma le ti , do tme shkatrroje qdo dite e me shume. Pse nuk kthehesh tash ???
Kam nevoje per Ty .. do te isha shume e lumtur po te shihja perdite pasqyrimin tim ne syt e Tu , te degjoja zerin tend
teksa shqipton emrin tim , te thithja ajrin qe thith Ti dhe vetem me keto do te ndihesha dhe do te siguroja qe do te
ndihesha e lumtur . Ne qofte se lexon kete leter , do ta shohesh se qdo fjale e shkruare ne te eshte nje lot dhe
frymarrje dashurie per Ty. Edhe pse kam nje bindje se ndoshta keta rreshta ske per ti lexuar kurr .
Sa mire do te ishte sikur ta kisha shkruar me pare kete leter , sepse nuk do te ikje kurr pa e dite sa Te DUA .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyWed Dec 30, 2009 11:02 pm

Përsëri në këtë natë ndjehem e vetmuar,dikush ma ngulfat frymën.Qielli ka ngjyrën
e fjalëve boshe.Lotët më pikonin pa rreshtur,zemra kërkonte dashurinë
e humbur,kërkonte realitet me vështirësi dhe mospërfillje,por së paku le të jetë realitet.
Fillova t’i numëroj yjet që rrinin të zymur në brendi të qiellit,por ngadalë ata filluan
të zhduken.Tik-taku i orës ishte instrument i vetëm në veshët e mi,por dhe ajo nuk
më tregonte të vërtetën.Kishte filluar të agonte mëngjesi e ora më tregonte mesnatë.
Dora ime zgjatej si lypëse saherë që të takoja,e ti nuk ofrove mëshirë për mua.Të
desha aq shumë,jeta ime ishe ti.Të prita ditë të tëra se mos vallë do të ktheheshe përsëri
tek unë.I numërova muajt,vitet..por ti as që mendoje në rikthim.Të ëndërroj çdo natë,
vetëm ëndërra është vend takimi i vetëm për ne të dy,e ëndërra këtë natë u zhduk.
Të dua…më beso.Unë smundem pa ty.Vallë,është kaq e rëndë të më falësh dashuri?S’të
kërkoj asgjë më shumë.Dua të jemi bashk ashtu siç ishim dikur,të ndjej përqafimin tënd,
puthjen tënde..I dua ata duar që shtrëngonin fort duart e mia që dridheshin saherë që isha
me ty.Dua zemrën tënde,më mungon..pa ty jam asgjë.Tani të falë shpirtin duke imituar të
vdekurin,e ti po më ofron trëndafila të vyshkur që në brendi të saj shkruan:”Më HARO,,...
Në këtë çast nata sipër meje e lëshoi perden e saj të zezë,shoh pa pasur sy,qeshi duke
qarë.O Zot,unë jam rob i dëshpërimit,por faj nuk kam!Kush ka parë që viktima të qajë
nga dashuria për vrasësin e saj?Humbasem!Mbytem!Vdes!Po zhdukem nga kjo botë
me bore,nën kumbana heshtjeje.Ti më thua “largohu,, e unë të lutem si fëmi.Jam
poezi e pashprehur për zemrën tënde.Emrin tënd po e përmend por s’po mund t’a
thëras.Je aq larg.,nuk mundem të të harrojë kurrë.Të lutem kthehu,kthehu edhe në qoftë
se ajo ditë do të jetë pas shumë vitesh,kthehu edhe sikur të jetë shumë vonë.Unë do të
pres derisa Zoti më dhuron jetë.E nëse unë kam vdekur,eja mbi varrin tim dhe mbi
të më thuaj Të DUA.Nën dheun e zi,nën sandëkun që trupi im do të jetë I mbuluar,
ndoshta do të të dëgjoj,dije se vetëm atëherë do të prehem e qetësuar.E nëse në atë
çast fillon shiu,dije se janë lotët e mi nga gëzimi.Kthehu…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 36
Location : No Active....

Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 EmptyWed Dec 30, 2009 11:02 pm

...........Loti pikon , mbi faqe
rrokulliset , eshte aj loti qe dikur rrjedhte nga gezimi por kurr
rrjedhte bike edhe neper faqen tende ,por tani ka mbet i vetmuar ,
erresira e vdekjes e ka mbuluar , gjdo nat po vdes nga pak , dhimbjen ekam afer se ty te kam larg M................
Heshtija naten shpirtin ma frikson dhembja zemren ma mundon , e di qe ti nuk me don ,por edhe ti e din s e uen te dua
ty .. Por nuk e di perse ka ren nje mjegull e zez ne shpirtin tim e ne zemren tende , e nuk ja falim njeri tjetrit . Loti
ngadale duke pikuar neper faqen time e len nje shej edhe shkruan nje emer te deshta M...........edhedo te ruaj ne
zemer , e shkruan emrin tend e dashur qe e deshti shum edhe qe asnje qast nuk ndaloj se rrjedhuri nga syri.. Por
akoma nuk ka ren ne tok ky lot i vetmis, edhe toka do te qan edhe qielli do te mabaj zi kur ta kupton se jeta ime
perfundoj per ty ,...............................do te humbi do te tretem por ty M..... ne zemren time gjithnje do te mbetesh ....
Pse pregjdodit ne zemer me vret,pse po me ndon se ekam vet,veten flen e me haron kur edi se ti nuk me
dashuron,endra qe dikur i patam tash si kemi ne si dhurat nga dashuria vetem lot mi len dhe prap me len fajtore
ndoshta faj une kam vetem se te thash e jotja jam...........
..........Melodin kur endigjoj malli me mer per ty,e vetmuar zemra ime e shkret nji lajm po e pres para se te vdes,nuk dua
te jetoj me keto fjalet e tua sime rendon,mallku qofsh mojdashuri
endrat pse mi more nji kujtim qe male zemren time ma lendove.Nuk ka nate endra pa ty,nuk paska drit pate pa me sy,nuk ka qjelli yje as
hen.Kjo jeta ime po don me bet vete................
................Akam faj qe dashurova ne ket bott akam fajqe i degjova rahet e nji zemre,akam faj qe takam falur buzen e
pa puthur,akam faj qe jam munduar jeten ta bej te lumtur,po largohm ne ket nate si nji zog me krah te thyer, ne ket
rug me pikojn lotet ndoshta me skam per tu kthyer. I vetmi je ti per mua .Ndoshta une nuk di ket jet ta jetoj.
.............Te jetoj por as nuk dua pa ty ta provoj,Te lutem mi kthe ndienjat e jetes mos me ler mua ne prag te vdekjes.
Mi kthe enderrat ,fytyra jote enderrat mi zgjat , por ti realizoj nuk kam fat ,te lutem eja e mos u vona ,Me asnje tejeter
mos shko, Ne dashurin time ti jeton edhe askush tjeter mos u mashtro.I vetmi je ti qe me mban gjall ne ket bot I vetmi je ti q e me sjell gezim,................
............Deri me sod pa ty vdekija gjendet ne dhomen time,Nje dite kur te mendosh per mua,atehere dote jete vone
,atehere nuk do te jem me ne kete bote ,nje dite te zeze e te mallkuar edhe une dote vdes e do te me mbuloj dheu i zi
,por nuke dua vdekjen ne vetmi,vdekja do te ishta emire se ardhur nese vdes mbi ty dhe nese dora jote mi mbyll keta
sy,por syte e mi nuk do te mbyllen edhe pas vdekjes ata do te mbesin te hapur me mall qe nuk munden edhe nej here
nuk ua dhe mundesine me te pa.Ndoshta atehere do ................
................te pendohesh por kot, se plaget nuklahen me lot.Do ta le nje amanet te mbetet ne histori , mbi varrin tim
le te shkruaj se te kam dashur vetem TY.e ti atehere valle qdo te besh.A do te festosh qe ja arrite te vrasesh nje
zemere pa meshire ,Edhe kur te jesh ne gjum do te degjosh nje ze duke te thene ,,I MALLKUAR''varrose zemren qe te deshti shume .................
...................E une ! une , une do te qaj do te vazhdoj te qaj,do te derdhi lot per jete ,derisa toka te behet det atehere
do ta kuptoje gjith bota se ta kam dashur me te vertete.Kur ta lexosh kete leter mos te beje te ndihesh fajtor e as te
ndihesh krenar .Le te beje kjo leter te kuptosh te verteten qe e tregon ,ndoshta kam gabuardhe jam dashuruar ne nje
emer i cili ka hasur rastesisht ne zemren time si nje udhetar i rruges se humbur,nese keshtu ka qene doren per te
shkruar nuk do ta ndale KURR, por te lutem me gjithe zemer ,,ME FAL ME FAL ME FAL,, 1000 HERE ME FAL. ......................
.................Pse heret ne mengjes zgjona nga gjumi ndij zerin tend te leht, ndij fjalet e tua , qe nje kohe me benin te
Lumtur.Pse tash zmra me thot qe vetem ti je per mua ,kur gjdo gje ka mbaruar Nje dite do te dal dhe te them me sy se
nuk te kam me ne mednje ,edhe pse zemra me rreh vetem kur ti mekujtohesh.................. ..
............Te lutem , kemi qen ,kemi pas ate qfare kemi dashte , Por tash eshte shum vone , gjdo gje ka mbaru *gjdo te
mire te uroj nga Zemra ime , besoj qe ajo te bej te lumtur , por edhe psee shof se as ti nuk mund te behesh i lumtur .....
Te lutem i dashur eja e shpetom i vetmi je ti qe me jep shpres te jetoj i vetmi je ti qe une dashuroj ,gjdo gje qe une
shoh me duket pa vler ,
edhe kjo jet pa ty me esht ber tmerr ,pra te lutem kthehu eja te pres
se pa te pa ty nuk dua te vdes !................
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content




Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Tregime per dashurine....   Tregime  per dashurine.... - Faqe 5 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

Tregime per dashurine....

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 

 Similar topics

-
» Tregime Islame
» PËR DASHURINË
» 250 Proverba per Dashurine
» Tregim per dashurine....
» A Derdhin Lot Meshkujt Per Dashurine ?
Faqja 5 e 8Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Dashuria :: Tregime të ndryshme-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizCreate a forum on Forumotion | ©phpBB | Forum mbështetës | Report an abuse | Latest discussions
YlliehanaForum