www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Poezi "vargje per TY "

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Poezi "vargje per TY "   Sun Jan 24, 2010 9:56 pm

E dashura ime

Të të them se sot jam sentimental
Ndoshta është turp
Koha është bërë bajate
Ajo kështu duket tek ëndrrimtarët,
le të shuajmë
e le të vuajmë edhe pse nuk është e drejtë

E dashura ime lëkura na kërcet,
pas zjarreve të ndezura në fëmijëri,
hutimi mbi atë diçka bajate sjell ujërat e turbullta,
Pas turneut të mërzitshëm dhe apetiteve adoleshente
Ndihemi të plakur në rininë e hershme!

E dashura ime unë njëherë të pata thënë se ekziston
lumturia në sytë e të verbërit,
pranë të sëmurit me vdekje luten engjujt,
Rrugët zbrazen nga kriminelët,
atëherë kur funeralet qarkullojnë të heshtura
në kanalet e nënvetëdijës së rojeve të natës!!!

E dashura ime të uroj ditë të këndshme!..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: Poezi "vargje per TY "   Sun Jan 24, 2010 9:57 pm

PERSE ...

Perse jemi te ndare
Dhe sjemi te bashkuar
Perse zoti na ka vrare
Kaq shum jemi larguar

Perse syt e mi
Po rrjedhin vec lot,
Nga qe jemi larg
Dhe ste perkedhel dot

Zemra nuk me rreh
Se nuk degjon gexim
Sepse ti mungon
Ne kraherorin tim

Perse zemra sme rreh
Se per ty ka ndjenja
Perse syri sme shef
Se ti je rrezja,

Ta zgjedhesh nje rruge
Sa nuk eshte shume vone
Qe te vish tek un
Zemrat ti bashkojme

Une jam Pellumb
Ti je Pellumbeshe
Ne zemren time
Gjithmone do te jesh
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: Poezi "vargje per TY "   Sun Jan 24, 2010 9:57 pm

Kur më mungon ti …

Të ëndërroja edhe pse s’të kamë
T’i imagjinoja ata syt a tu të bukur
Që më shikojn si dy yje qielli
Dhe I dua ashtu të imagjinuar
Në thellësitë e pafunda futem
Shoh dashurinë tënde të plotë
Më buzëqeshin edhe dy buzët
E tua që I kujtoj
Dhe më shprehin pasione të thella
Ndjej mungesë të të shoh
Të më fusësh në krahëror
Të ndjej ngrohtësinë e zemrës
Dhe ajo që me jep shpresë
Për të jetuar më shumë
Tani me je vetëm ti …
Akrepat me duken se ecën ngadal
Kur nuk të kamë pranë
Mungesa për ty
Më bën shenj se të dua
Më shumë se dje dhe nesër më shumë se sot
Tingujt e errësirës
Shushurima e gjelbërimeve
Dhe zëri yt I ëmbël
Që ndëgjohet herë- herë
Puthjet e tona
Hijet mbi asfaltin e një
Qoshi të Prishtinës
Paraqesin një skenë të paparë
Më bën të lumtur çdo gjë
Kur jamë vetëm me ty…

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: Poezi "vargje per TY "   Sun Jan 24, 2010 9:58 pm

Leter

Nga nje tryeze poste
qe kurre s'mbetet shkrete
ku rrine kujtimi, brenga
zemra dhe heshtja vete
Posi pellumba letrat
degdisen qe me nate
i ndiej tek fluturojne
per ne shtegtim te gjate
Dhe ja ku jam rrethuar
me burra e me gra
plagosur nga mungesat
nga ndarjet e medha
Letra, pusulla, fjale
qe nisen ne hapesire
endrra ende pa celur
mendime ende pa gdhire.
Te gjitha marrin rrugen
drejt vatres e drejt pragut
si ndjenje derguar ndjenjes
si gjak derguar gjakut.
Dhe po te jem nen toke
qe vdiqa ti mos thuaj
me shkruaj edhe nen toke
se edhe une do te te shkruaj.
Nje shtrese e trashe pluhuri
mbulon letrat qe s'duhen
aty u zverdhen faqet
aty germat u shuhen.
Aty humbasin radhet,
ku mallet derdhur qene,
aty jep shpirt mellani,
pasi cepat u brene.
Aty rroposen thelle
hem ndjenjat e kaluara
hem dashurite e tashme...
Dhe po te jem nen toke
qe vdiqa ti mos thuaj,
Me shkruaj edhe nen toke,
se dhe une do te te shkuaj.
Dhe kur te shkruaj une
do dridhet kallamari,
do skuqet boje e zeze
me flakerima zjarri.
Se kur te shkruaj une,
do shkruajne eshtrat e mia,
do shkruaje gjaku im
gjithe ngulc nga dashuria.
Do mbetet letra udhes
si shpend ne zjarr kalitur
me dy flatra te vogla
dhe nje adrese te ndritur.
Si zog qe per foleqiell,
ajer do te kete
mishin gishterinjte e tu
dhe frymemarrjen vete.
Do mbetesh ti e zhveshur
tek dridhesh me ngadale
e gatshme ta ndiesh letren,
pas gjoksit tend te vale.
Dhe po te jem nen toke
qe vdiqa ti mos thuaj.
Me shkruaj edhe nen toke
se dhe une do te te shkruaj.
Nje leter dje kam pare
se si ngeli pa zot
mbi sy tek i flatronte
dikujt qe s'ngrihej dot.
Letra qe mbesin gjalle
dhe per te rene tregojne
qe regetijne si njerez
vec sy s'kane te shikojne.
Kur dhembeqenzit rriten
une ndiej prane veshit tim,
fermim'n e letres sate
tamam si nje gjemim.
Dhe mos e marsha zgjuar,
edhe ne gjume do ta marr ate leter
dhe do kullojne plaget
si kallamare te vjeter.
Dhe do celin buzet plaget
drejt puthjeve te tua
dhe tek levizin lehtas
do thone prap:Te dua!
Dhe po te jem nen toke,
qe vdiqa ti mos thuaj,
me shkruaj edhe nen toke,
se dhe une do te te shkruaj!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: Poezi "vargje per TY "   Sun Jan 24, 2010 9:58 pm

Të prita

Në një ditë pa diell të prita të më vije,
e t’më falje ndriçimin.

Në një natë pa hënë të prita,
të më falje dritë.

Në një ditë të nxehtë të prita
të më falje freskinë e shiut.

Në një mbrëmje të vetmuar të prita
të më bëje shoqëri.

Në një ditë të pikëlluar të prita
të më falje gëzim.

Por në vend teje erdhi ankthi,
në vend teje erdhi loti,
në vend teje erdhi vetmia,
për të më falur trishtim,
për të më falur mjerim!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: Poezi "vargje per TY "   Sun Jan 24, 2010 9:58 pm

E dashura ime !!!

Zgjidh atë!
Nëse do të duhet të zgjedhësh....
midis meje dhe tij
sepse unë nuk dij te flas....
vetëm fjalet e duhura siç flet ai...
unë..nuk mund te bëj...
vetem gjërat e duhura...siç i bën ai,...
unë....nuk ia arrij....të tregoj....
sa shumë të dua....aq shumë....
sa që të tregon ai....
për të bërë të lumtur....
Nëse unë...do të kisha qenë ti...
s'do të më kishe zgjedhur kurrë mua!...
Zgjidhe atë..
Keshtu nuk e humb asnjërin.....
Unë s'do të pushoj kurrë....
në ty,duke menduar!.....
unë..... humba.....!!!
gjithë ç'ka prej jetës sime.....
edhe pse jetoj..... tash nuk e di.....
qëllimin e vazhdimit.....
të jetës sime.....
dhe si do perfundon kjo.....
nuk e di.....
me të vërtetë nuk e di.....!!!??
por...një gjë e di dhe jam...
i sigurt tër jetën se zemrën...
time do ta kesh gjithë një...!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: Poezi "vargje per TY "   Sun Jan 24, 2010 9:59 pm

E di se


E di se
buzeqeshjen time
ti dikur ma vodhe
e pluhur hodhe
shpirtit tim!

E di se e din
se edhe zogjet të kane peshperitur
se sa shume me mungon...

E di se
sonte heshtja të shoqeron,
ndoshta mendon për mua,
por c'te bëj unë
kur s'më lejon të të tregoj
se sa shume të dua??????


Shume larg sonte
nga Ti
shume larg
që të behemi bashkë

Ti atje diku
mbyt heshtjen
duke kenduar kengen tone
E une këtu duke ëndërruar
të jem në perqafimin tënd!

Më mungon një përqafim
një fjalë, një puthje nga Ti!

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: Poezi "vargje per TY "   Sun Jan 24, 2010 9:59 pm

Për Ty !

Mos më kërko të lutem
nën dhe unë do të futëm
Në detin pa ngjyrë
se nuk kamë më fytyrë.

Me gjoksin përpara
I fyer si herkule
Pa dashje të thashë
ma s'do më kesh kurr.

Nuk ishin fjalët e zemrës
as ato të shpirtit
dolën nga goja ime
por nuk i thashë unë kurrë.

E di do më kërkosh
ndonjë ditë të marr
e zemrën akoma
do ta kesh si zjarrë.

Në zemrën e dashur
rrënjet i kanë ven
një ajzberg i vjetër
dhe nuk ka më vend
as për at fjalën...lamtumirë
nuk do të dua më askend.

Të kam dashur si jetën
më shumë se vetëvehtën
dhe dua akoma
ato duar të tua
që pergdhelja e tyre
kishte shumë aroma.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: Poezi "vargje per TY "   Sun Jan 24, 2010 10:00 pm

Përse...

Përse jemi të ndarë
Dhe s'jemi të bashkuar
Përse zoti na ka vrarë
kaq shumë jemi larguar?

Përse syt e mi
Po rrjedhin lot,
Nga që jemi larg
Dhe s'të përgdhel dot

Zemra nuk më rreh
Se nuk dëgjon gëzim
Sepse ti mungon
Në krahërorin tim

Përse zemra s'më rreh
Se për ty ka ndjenja
Përse syri s'më sheh
se ti je rrezja

ta zgjedhesh një rrugë
Sa nuk është shumë vonë
Që të vish tek unë
Zemrat ti bashkojmë

ti je pëllumbesh
Unë jam pëllumb
Në zemrën time
Gjithëmonë do të jesh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: Poezi "vargje per TY "   Sun Jan 24, 2010 10:00 pm

Bindju ndjenjës që kam për ty"


Bindu ndjenjës që kam për Ty....
me shiqim më lëmon
sikur më përgëdhel
dhe çdo herë si të jetë
hera e parë
une çdo herë mendoj
se do ndalët prej qetësisë
së pastër do zhduket
dëshiroj..!!!
të mos ndalët,ti më je në gjak...

më duhesh në këtë moment
kur nuk ndihem mirë
të jesh pran meje
edhe pse je larg
afro shpirtin nga unë...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: Poezi "vargje per TY "   Sun Jan 24, 2010 10:00 pm

Shtrati i dashnorëve

Shtrati ynë do të jetë i parfumuar
e divaneve për rreth,të thellë si varre
stolisur plot lule të rralla
mbledhur enkas nëpër qiej.

Duke djegur prushin e fundit,
zemrat tona do të bëhen pishtare
e do hedhin një dritë të dyfishtë
në zemrat tona si dy pasqyra binjake.

Në një mbremje në rozë e blu mistike
ne do të reflektojmë të njeten dritë
përzier plot vaj,rënkime e lamtumira.

Pastaj një engjull
duke hapur portat
e qiejve do na ringjallë
e flakët e shuara do rimarrin jetën
besnik e të lumtur....!

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: Poezi "vargje per TY "   Sun Jan 24, 2010 10:01 pm

Syte e tu....

Here me mbysin ,here me ngjallin
Here me shuajn ,here me kallin
Here me shtangin,here me dridhin
Here me cmendin ,here me lidhin

Here sa embel me qetesojn
Here sa ashper me terbojn
Here sa bukur dine te flasin
Here sa tmerrshem dine te vrasin

Here me bejn te te dua
Here te te urrej deri ne pa fund
Here te te kem kudo me vete
Here te te mos shoh kurr ne jet

Edhe te bukur edhe te rrezikshem
Edhe te kendshem edhe te frikshem
Edhe lule edhe therre
Edhe drit edhe terr

Shum te quditshem megjithate
Perulju Zotit per ket dhurat
Se rrall jan ata qe mbajn
Sy qe syve tu u ngjajn............
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: Poezi "vargje per TY "   Sun Jan 24, 2010 10:01 pm

BINJAKE SHPIRTEROREQë ditën kur të njoha ty

Më nuk jam i vehtes sime...

E tash e tutje nuk jemi më dy

Por vetëm nje o zemra ime.Për ty,orë e çast mendoj unë

Dhe ti në çdo sekondë për mua.

Unë në stuhi të jam si një gunë

Dhe ti në shkretëtirë më je krua.Dy "binjakë shpirtërorë" o shpirti im.

Tash e tutje,unë jam ti e ti je unë.

Ti Mëngjez i bukur e unë Agim,

Nuk na tremb as Stuhi e as Furtunë...Njëshi nuk do qe asgjë o shpirti im

Dhe te dyshi unë ty të gjeta,

Të paça binjake të shpirtit tim

Sa te jenë Dielli, Ajri, Uji e Jeta !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: Poezi "vargje per TY "   Sun Jan 24, 2010 10:02 pm

Ç'ESHTE DASHURIA?

Le te isha me I zgjuari I botes

le te flisja te gjitha gjuhet e saj

po ti mungonte dashuria botes

do te isha nje motorr pa vaj.Ne se profet do te isha bere

te dija cdo mister ne bote,

te levizja nje mal te tere

pa dashuri do te ishte e kote.Nese trupin do tua falja

gjithe te varferve per ushqim

Pa patur nje dashuri te madhe

gjithecka nuk kishte kuptim.Nese do te gezohesha une

ne hare e lumturi pa cmire

perseri nuk eshte pune

pa dashuri do isha pus me hirre.Nese do te duroja gjithemone

ligesite e botes pa perjashtim

dhe po te fluturoja si shqiponje

pa dashuri jeta s'ka kuptim.Pa dashuri nje kumbim do te isha

I nje daulle bosh pa akordim

qe nuk pushon as dite as nate

ne kaos tingujsh pambarim.Dashuria jo kurre nuk rri vetem

vella ka besimin e moter shpresen.

Te na thote te verteten kush e di,

pa dashuri a do ta deshem jeten?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: Poezi "vargje per TY "   Sun Jan 24, 2010 10:02 pm

Takimi i Dashurisë së parëUnë kurrë nuk kam qënë aq i lumtur

Sa në takimin e parë të dashurisë sime.

Erë ëmbëla në c'do qelizë më qe futur

Dhe rrëmbeu për tëre jetën zemrën time.Fytyra ime mu zverdh në atë çast,

Këmbët refuzuan të shkojnë tutje,

Ndjeva si miliona të humbura në bast

Dhe nuk e di pse pata një si ngutje.Kujtoj që gjaku më vërshoi në fytyrë,

Sytë mu errën,u ndjeva i zënë në faj.

Ajo,kopësht i bukur në shëmbëlltyrë

Dhe unë i tronditur,kopshtar i saj.Në atë moment nuk kuptova asgjë

As si unë i nxorra dy fjale:"Të Dua"!

Rruga ku ishim mu duk krejt pa gurë

Se të gjithë gurët ranë mbi mua.Lulen nuk e shikonja por i ndjeja erën

Megjithëse ishte mezi i dimrit,janar

Thithja erën e majit,jetoja pranverën,

Ndihesha si kopshtari qe ka bërë zarar.Ju betohem që ne s'folëm asnjë fjalë.

E ç'mund të flitet në një takim të parë

Kur takohet vajza e bukur me një djalë?

Mbaj mënd që e bukura vetëm ka qarë.Fytyrën e saj e kam parasysh përherë,

Erëmirë,aq të ëmbël si Djelli në agim.

Ç'do takim tjetër kurrë s'ma dha atë erë,

Zemra ime edhe sot është në atë takim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: Poezi "vargje per TY "   Sun Jan 24, 2010 10:03 pm

Dashuria e ParëOh Zot, sillma atë përsëri këtë ditë,

Atë zjarrmi vibrante e aq të ngrohtë

Që më mbushte ç'do ditë me dritë,

Atë Dashuri të Parë si Hena e plotë.Kur mrekullia e dashurisë përrallore

Beri zemrën time të përmbytet nga ty

Dhe ditët e mija një parajsë tokësore

Sepse ne u deshëm kaq shumë të dy!Isha tepër i pasur dhe shumë fukara

Dhe asgjë nuk mund ta fshija nga ty

Kur në ty më shndrohej gjithëcka...

Dhe asgjë pas teje s'më hynte në sy!

Ti ishe Bota,Lumturia dhe parajsa,

Asgjë s'ekzistonte përmatanë teje,

Oh dashuria e parë sapo un' tu qasa

Ti më përmbyte si lumë në deje!Oh,pushtoma zemrën time përsëri,

Për këtë lutja ime do të jetë përherë

Që të bie në atë tënden magji,

Lë të vdes, po të kem edhe një herë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: Poezi "vargje per TY "   Sun Jan 24, 2010 10:04 pm

Lotët..

Lotet ne faqe rrodhen ngadale
-Te lutem,- te thashe,
-mos e thuaj ate fjale.
Perse kerkon shpirtin te ma brengosesh,
zemren te ma copetosh?
Kaq e veshtire eshte per ty.....valle
qe ta lesh zemren te lire dhe te dashurosh?
Mos e mbaj zemren ,te mbyllur ne kuti
lere te dashuroje ashtu sic zemra ime
te dashuron ty!!!!

Tani pyes veten pse diten me duken ndryshe
Tani qe jam kaq larg nga ty
Kujtoj te kaluaren ndihem vetem
Kurre me nuk mund te jemi te dy

Ne duelin e ndjenjave te dashurise dhe urrejtjes
kjo ndjenje do te triumfonte perfundimisht
dashuria u lodh,fryma e fundit mbaroi
valle ishte enderr apo vertet jetoi

Kurë të them që të DUA..
Kur te them qe te dua..
Ta them me emer..
Mendoj dhe mendoj..
Dhe ta them me gjith zemër..

Te dua-Te dua..
Me loqk e me shpirt..
Te dua- Te dua..
Per shkak dashuris..

Dot doja te isha Pikloti..
Te rrshisja ne faqen tende..
Dot doja te isha..
Loti ma i paq ne botë..
Por nuk doja te lotoja..
Per djalin qe e DUA fort..

Sjam xheloze..
As tradhetare..
Por jam Vajza e MITROS..
Me zemer shqiptare..

As nga qjelli..
As nga Deti..
Por nga Djenja..
Dhe lezeti..

Puthjen e par kur ta dhash..
Me gjith zemer e ke marr..
Me shith shpirt e pranove..
Por kur me the Jeta ime..
At'here me tranove..

E pa fat zdi qte bej..
Djalin qe dashuroj ne zemer me lendoj..

Larg ne mergim unë kam qillu..
As fatit tim nuk muj me i ndihmu..

Jam ni engjull i liris..
Kerkoj fatin e rinis..
Kerkoj zemra ne vetmi..
Tju ndihmoj ne dashuri..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: Poezi "vargje per TY "   Sun Jan 24, 2010 10:04 pm

Per ty Zemer

Kush Ishte ai Shpirt keq
Kush ai Dore e rende Qe
Te thyen Zemeren Dhe
Dashurine Tone Godet
Pse... pse zemer lejon
Pse degjon Te tjeret
Dashurine Te te udheheqin
Dhe zemeren te ta Lendojne
Nuk e sheh Para syve
ç"far ke dhe po Humbet
Nuk I beso Syte e E zemeres
Qe te sheh dhe te do fort
Qe te ndien dhe Te dashuro
Perse...perse e dashur mendon
dhe renkon dhe zemrat tona
dit E nate i le qe te Vajtojn


Aq Shi Bie Per nje vit

Aq shi bie Per Nje vit
Aq lot derdhi Une çdo dit
Aq rreze dielli qe bien
Per Nje muaj
Aq per ty Une Po Vuaj
te kam Dashur shume
Te dua perseri
Edhe Pse ti Don Tjeter
Njeri te Lutem Por,me
Duaj Si me pare qe dashuria
Jote te mos me çoje ne varr
Te kujtoj çdo çast qe kur
u njohem te dy Me tako
Perseri qe te dhuroj Nje dashuri
Kujto Ato Puthje,kujto ato
Ledhatime te Lutem Mos
Me bej Te Lendoj Zemeren time ???

Oh Sa te Kam Pritur

Oh sa te kam Pritur
Shume net me radhe
Me drite ndezur
Me zemer Plot Mall
Se dhe ne dritare
te trokisja Lehte
Naten te ma zgjasje
Edhe Nje mij vjet
Rreshqiti Nje lot
Nga syri Flori
e dija s"do Vije
ne Krahet e Mi
Ndriço per Mua hene
Ndriço Per Mua nate
Leri zogjte te
Fluturojne dhe te kthehen prape ????


Jam Zheloz Per ty

Jam Zheloz per syte e tu Kur dikujt
Tjeter I buzeqesh me duket Si kur ne
Ato çaste zemeren time e perqesh
jam zheloz per zemren tende mos
Ma rrembejne Kam frike e te gjith
Per vete te kam prane nate e dit
Jam zheloz per ty
Se kam frike mos me harrosh
Dashurine E zemeres time
Duhet gjithmone ta kujtosh
jam zheloz per ty Se te dua
Marrezisht Ndjenjat e mia per ty
Do te jetojne Perjetesisht


Dua te them

Dua te te them te dua
Por ti sme degjon
Dua te tregoj se çfar
Je per Mua Por ti Nuk
E Kupton Dua te kerkoj
Te falur Por ti se Pranon
S"dua te kerkoj ndarje
Por ti Kete Po kerkon
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: Poezi "vargje per TY "   Sun Jan 24, 2010 10:05 pm

Mos e urre lotin, se ai bukur më shkëlqen në sytë e mi.
Mos mendo urrejtjen, se është më e rëndë se vdekja!
Mos dashuro gënjeshtrën, se ajo të vërbon!

S'mund të fajsosh kohën, për mëkatet e tua,
nuk të ndihmon urrejtja, njashtu dhe gënjeshtra,
nuk të ndihmon vetmia, njashtu dhe ardhmëria
andaj ktheju realitetit...

Koha është e pamëshirshme, ndaj atyre që i nënshtron
por kënga e së vërtetës, mund ta mposht atë, andaj mësoje!
Në penën e dashurisë mund të luftosh kohën,
edhe pse ajo, çdo her mbetet e njejtë.

Mund të hysh në cakun e jetës edhe pse je larg saj.
Është mirë të jesh engimë, por e zgjidhshme.
Është mirë të jesh njeri, por duke iu përmbajtur kalendarit të jetës
Është mirë të fitosh, por jo me gënjeshtra...

Mos kërko mëshirë e as kthim, se pendimi është vrasja
Mos kërko atë që e humbë, sepse s'e gjen dot
Mos kërko lumturinë, se ajo mbeti në të kaluarën.
Mos kërko vetmin, se aty do t'fundosësh i tëri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: Poezi "vargje per TY "   Sun Jan 24, 2010 10:15 pm

Një Vajz të bukur, e kam pas..
Me gjith zemër e kam dasht..
Ah më iku, më la në vetmi,a kasj i thonë dashuri..??
Ah shum herë e kam kshillu,as kënde me e lendu.
Gjthmon ngat vetës e afroj, me gjth zemër e dashuroja..

---

Pranë dritares ri dhe prap mendoj..!
Pse mos te të kem pranë kur të dashuroj..?
I kujtoj natët me ty qe i kalova..
Sa puthje më dheve,e sa të dhurova..!!


---

Pa ty nuk mund të ri..!!
Pa ty jeta më bohet hi.
Pa ty vorri nuk më parnon..
Se zemra vetëm ty të don..!!!


---

Pse e denon vetën dhe mua..??
Pse e fik dashurinë qe e dua..??
Pse e shkel fjalën që ështe..??
Pse sot më urejn mua..??
Kur e di se ende TË DUA...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: Poezi "vargje per TY "   Sun Jan 24, 2010 10:16 pm

L-etren tende e mora
O-sa u gëzova
V-etem dy fjal i lexova
E-dhe letren e kuptova

Me mire vdis se jeto
Me mire vuaj mos
......dashuro.....

Mos ma shiko shkrimin
por mbaje kujtimin
në qoft se vdes
kujtim do te mbes
E bukur nuk jam
As simpatike
Mjafton te jem ndaj
teje !! Besnike !!

Shoqeria kujtohet
Tradhetia sharohet
Fjala e keqe në zemer
shënohet
Vajzat janë katile
dashurin e qajn pa hile
Djemt janë te but
dashurin e kan të shkurt

Nëse s´me mer mua
mbaje kujtim ....
Nëse te lind vajz leja
emrin tim
Nëse je shqiptar
Si shqiptar qendro
nëse je tradhetar më
mire mos JETO......

Mbylli sytë një here
Bëne zemren gurë
Haroj avanturat
Dhe mos m´tradhto kurë

Një bilbil i shkruar
në qiell fluturon
Një puthje nga zemra
.......................... ja qon

Dy zemra jemi
Një shpirt kemi
Më mir të vdes
Se pa ty të mbes
Edhe nëse vdes
Në atë botë të pres

36 shkronja i ka alfabeti
vëtem shkronja _
në zemer më mbeti
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: Poezi "vargje per TY "   Sun Jan 24, 2010 10:16 pm

A kam faj une!!!!???


A kam faj une vallë
pse jam lindur ne kete bot
a jam une valle fajtor
pse kam mbet te qaj me lot


a jam une valle fajtor
pse te deshta ty aq shum
a jam une fajtor valle
pse zemra tash mu be shkrum.a jam une fajtor
pse te deshti zemra
mendova se ti nuk je
sikur tjerat femra


a ka faj kjo zemer
qe per ty ka qare
a jam une fajtore
pse mbetem te ndare


kush ne na mallkoi
kush ne na denoi
kush fatin na e mori
jo-zoti keshtu e shkroi


keshtu ishte shkruar
ne librin e shejte
une e ti te ndare
me kalu kete jete


une me lot ne sy
e me gjak ne zemer
me vuajt perjete
vetem per nje femer


a kam une faj valle
pse te deshta pa kufi
n'zemren time ekzistonte
vetem nje dashuri


e di se kurr me sdo te takoj
e di se per ty ende do te mendoj
e di se per ty me lot do te lotoj
kjo eshte e vertete e sdua te aktroj


sme kishe dashte me zemer
por me tradheti
sme kishe dashte me te drejte
por me shtremberie verteta eshte se ti
kurr skishe dite te dashurosh
ishe mesuar me avantura
qdo dite djemt qe ti nderrosh.
................ ...................
a kam une faj valle
pse deshta me gjith shpirt
se je vajze e tille
kurr se kam ditefaj ka vetem zemra
pse keshtu u mashtrua
ne shikim te pare
ne ty u dashurua


faj ke vetem ti
tradhtare e pabese
me dhae shum shpresa
e tash me lae pa shprese


te mallkoj perjete
se smund te mos mallkoj
vetem ja le zotit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: Poezi "vargje per TY "   Sun Jan 24, 2010 10:17 pm

Ne kto caste me ikin fjalet
Dhe ky terr po me mbyt
S’kam askend t’ja qaj hallet
Dhe cdo fjale me mbet ne fyt
O kurre nuk dita c’eshte lumturi
Kurre ne jete se kam shiju
Tere kto vite dashurova
Mirepo kush s’me deshti mu
Se kupton askush kete dhimbje
Se nuk eshte ne lekuren e time
Se si shpirti po me shembet
Nuk jetohet ne kujtime
Se kupton, jo se kupton
Mijra nete te jesh i zgjuar
Kete veq une mund ta di
Dhe zemra ime e roberuar
Se gjithcka eshte kunder meje
Faj askujt si kam ne bote
Cdoher deshta miresine
Por fitova vetem lote


Një herë ,vjen vera kah dera ,
ti e shfrytëzove këtë ,njëherë.
Mos kërko , nga i njejti tash ,
mos i trokit , përsëri , në derë .
Mos e mërzit ,mos i shkatërro jetën
kur tash ,vendosi ,të jetojë ,vetëm .
Mos iu lut kot ,se nuk ka mëshirë ,
S´ka rëndësi më për të ,
çka është keq e çka është mirë .
Çdo e mirë e ka një të keqe ,
Poashtu edhe ti .
Sa herë që jam i gatshëm të të harroj
në derën time ,troket ,përsëri.....
Ik ,mos më mërzit ,më
Ik ,largohu ,përgjithmonë .
Nuk jam pjesë rezervë ,që
kur të duash të më rezervoshPse e ndale këngën Ti
O pëllumb i bardhë
Kokën lartë, hapi krahët
Se pranvera na ka ardhë
Pse më shikon mellëngjyeshëm Ti
Nga syt e tua lotët dua t’i fshijë
Nuk të lejoj që për dashuri
Të vuajm e të qajm unë e Ti
Ka një muaj që të shikoj Ty
Po aq kohë as zërin s’ta kam ndi
E ke ulur kokën poshtë
Dhe shikon kah dheu i zi
Hapi krahët o pëllumb i bardhë
Dhe thuaje këngës nga zemra Ti
Le ta dëgjojnë ata për të cilat
E shkrova unë e e këndon Ti
Të shikoj o pllumb i bardhë
Sa zërin e ëmbël ke Ti
Sa krahë të bukura ke Ti
Sa bukur fluturon drejtë qiellit Ti
Në qiell gjatë fluturimit
Gjeje një tjetër dashuri
E unë me vuajtjet e mia
Do të mbesi në vetmi.

Dua te zgjohem me ty
te qlodhem me ty
dua te ndjej aromen tende
dua te puth buzen tende
dua te te prek qdo pjese te trupit tend
e ti te trupit tim ti ti ylli im....

Mbi detin e qet lundronte një flet

Mbi të shkruante të " dua për jet "
Por nuk besove puth buzët e mia
Atëher do e kuptosh se qështë " DASHURIA "
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: Poezi "vargje per TY "   Sun Jan 24, 2010 10:17 pm

Mbi detin e qete lunnduronte nje flete
mbi te ish shkruar "Te dua perjete"
Po se besove, puth buzet e mia
qe te kuptoshse c'eshte dashuria.
***
Te dua aq sa me do dhe ti mua
dhe do te dua gjersa te tretem
neqofte se me ty do te mbetem.
***
Sikur qelli te ish leter
dhe deti te ishte boje,
nuk do shkruaja azgje tjeter
vec se ty Bledi te dashuroj.
E di qe sje per mua,
po desha te te them "TE DUA"
***
Mos bej qe jeta ime te duker kot,
mos bej qe nga syt e mi te dalin vec lote.
Mos bej qe vdekjen ta kerkoj
se vetem e vtekur mun te te haroj.
***
Lexo kete mesaxhe qe del nga shpirti im
e ne me do ruaje si kujtim.
Grise ne s'me do, beje cop e therime,
po bashke me te ta dish ke thyer zemren time.
(Mesaxhet e me larte jane kujtim nga e dashura ime qe tani jemi ndare)
Te tjera...
Me fal nje buzqeshje zemren mos ma lendo,
me thuaj dhe njehere te dua dhe fort me perqafo.
***
Z'dua ta di se cili je, kjo zemer per ty po rreh,
ky sy per ty po qan, se dua te te kem prane.
***
Nese nje dite do behem hi,
ta dish e dashur jam djegur nga ty.
Une ste kerkoj te me duash shume,
por te pakten cerekun nga sa te dua une.
***
Ndoshta t'jetoj pak se jeta rrjeth si lume,
ku i dihet jetes ndoshta t'jetoj dhe shume.
Me dite apo me vite, per sa te jetoj,
vec teje tjeter kurre s'do dashuroj..
***
Shpirti im lekundet si termet.
Ate dite qe do me dashurosh
ne bote do behet qamet.
***
Te betohem me zot e Krisht
se ty te dua pafundesisht.
***
E dashura ime te lutem kthehu pergjithmon
se zemra ime ty po te kerkon.
Une per ty shume po vuaj
e ketu pa ty vetja me duket e huaj.
***
Mos e merr te bukur se te tradheton,
mere te thjeshte, ashtu sic e meriton.
***
Vec nje cast do doja,
vec nje cast zerin ta degjoja,
do doja vec fytyren ta shikoja,
do doja vec nje cast me ty te qendroja,
do doja vec nje cast puthjen tende ta shijoja,
do doja vec nje cast dashurine te kujtoja.
***
Lulja cel, thahet,
ujet gurgugullon, ftohet,
aklispsi fillon, mbaron,
Dashuria jone lindi
dhe do te ngelet pergjithmone.
***
Ti jeton ne dhe te huaj,
ndoshta tjeter dashuron,
une per ty shume po vuaj...
vall pe mua a mendon?
***
Dashuria ime per ty eshte zjarre
qeshuhet vetem kur te kam prane.
***
Si engjeli mbrojtes je ti per mua
ndaj zemra ime nuk rreth se theni "TE DUA"
Buzet e mia shume jane merzitur
Buzet e tua magjepse duke pritur
Buzet e mia po rrjedhin gjak
Eja e dashur te puth vetem pak.
***
Njerezit nga bukuria mos I shiko
Se ajo shpejt te genjen
Te tjerat shihi dhe mendo
Pastaj thuaj me pelqen
***
Duke humbur ty
E humba dhe veteveten
Dhe tani spo gjej dot
As njeren as tjetren.
***
Mes akullnajave te shpirtit Vrapoja
Te gjeja vullkanin e dashurise
Por me kot me kot u lodha
Mes akullnajave vullkan skish.
***
Nje fjale e pathene mbete ti
Nje varg qe kurre nuk u shkrua
Kujtimin tend thelle ne zemer
Groposur
Pluhuri I harreses e ka mbulua
***
Une hesht ti hesht
Kush te flase
Une qeshi ti qesh
Kush te kujtoje
Tiktaket e zemres
Qe nuk pushojne.
***
Avione qe ulen
Te tjere qe ngrihen
Valigje qe zbrazen
Endrra qe fiken
Sy te permalluar
Nje lot I pathare
Buze qe dridhen
E s’thone dot nje fjale
Nje zemer e lodhur
Nga zhgenjimi tkurrur
Nje enderr e tretur
Ne shkretetire ne pluhur
Nje yll qe me ndjek
I heshtur nga lart
Me lodhi gjithcka
Shpirti mu plak
Me lodhi ky fat
Me hedh e me prêt
Dhimbja sot qan
Me lodhi kjo jete.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 31
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: Poezi "vargje per TY "   Sun Jan 24, 2010 10:18 pm

Te faleminderit ZOT.

Te faleminderit zot
qe per mua u meshirove
me nxore nga kjo jete
nga vuajtjet me largove

te faleminderit zot
qe pate pak meshire
me more nga vuajtjet
ne momentin e veshtire

te faleminderit zot
per miresine tuaj
me mire qenka ne varr
se ne kete jete te vuaj

ua sjell denimin e rende
atyre qe avanturojne
por ndihmoju te lutem me zemer
atyre qe vertete dashurojne

me fal zot per kete lutje
se ndoshta su dasht ta bej fare
por smunda ta duroj padrejtesine
qe fenë po e shkelin ca femra shqiptare

te falenderoj zot nga zemra
ti je nje e tjeter ska
vetem nje deshire ma ploteso
dashuria mos me mu vra
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi "vargje per TY "   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

Poezi "vargje per TY "

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Poezi-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | Computers and Internet | Internet | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Free blog
YlliehanaForum