www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 poezi "Ata sy ".....

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: poezi "Ata sy ".....   Sun Dec 27, 2009 8:13 pm

First topic message reminder :Ata Sy
Dje e humbur, e zhytur ne kerkim
sot ndihem me e lumtur, plot me frymezim
po kur nata bie, un prap kerkoj
ate ze te embel, qe zemren t'ma sheroj...
-
po kur fati ste njeh, jo nuk te troket ne der
keshtu e ka kjo jet, pak te jep e pak te merr
po kur nata bije, un prap kerkoj
dy sy qe dhe naten un mund ti dalloj...
-
koha ben punen e saj, i ben njerzit me te fort
dhe un dua qe mendjen ta ndaj
te trokas ne tjeter port
po kur nata bije, un prap kerkoj
ate arom te embel, qe nga shtrati te me zgjoj...
-
me sdua te pres, si nje skllave ne liri
dua ti jap vetes shpres, ta kapercej ket histori
po kur nata bije, un prap kerkoj
dy sy plot me drit, qe dhe naten s`perendojn..
-
ata sy
jane ne cdo vend
ne cdo hap, ne cdo hapsir
dhe ne cdo kend...
ata sy
qe i kan dhen
dites djell dhe nates hen.
po ket nat, bije shi
bije lot, bije pendim mbi syt e mi...
ata sy
qe te kan dhen
dashuri te pathen...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit

AutoriMesazh
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 12:00 am

SA VESHTIRE...
Sa veshtire te lusesh dikend qe s'ka meshire,
te duash diken qe nuk e njeh dashurin,
te durosh kur nuk mundesh,
te behesh e verber kur te gjitha i sheh,
te tregohesh e mare edhe pse s'je,
te qeshesh me ze kur shpirti te loton,
te duash dikend qe aspak s'te done,
te luftosh ateher kur je dorzuar,
dhe ne funde te maresh cmimin...
E PA MERITUAR...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 12:00 am

LAMTUMIRE


Pershendoshu i them vetes
Eshte lamtumira e fundit
Nuk e di a do ta shoh dhe nje here
Djalin qe mu largua nga kopshti i dashuris
Kur imagjinoj ditet qe kam kaluar me te
Shpirti me trazohet nga zemrimi
Dhe lotet pa ndalur me shoqerojne.

Me ri ne mendje vetem imazhi i tij
Tere jeten ta kushtova ty
Ta kesh per kujtim xhanem
Pa meshire me jane flakur
Enderat dhe dashurite.


Sonta e vetmuar eci ne bulevardin e qyteti
Pa imazhin e tij
Dhe kujtoj kembet e tija qe shkilnin asfaltin
Me thembrat e njoma
Nuk e di a do ta shoh dhe nje her
Djalin qe m'u largua nga kopshti i dashurise
Kur imagjinoj ditet qe kam kaluar me te
Shpiti me trazohet nga zeerimi
Dhe lotet pa ndalur me shoqerojne.
Me rri ne mendje imazhi i tij
Tere jeten ta kushtova ty
Ta kesh per kujtim xhanem
Pa meshire me jane flakur
ENDERAT DHE DASHURITE

Ti ke shkuar dhe nuk me vjene dote ne jete,
a e din si ndjehem une,xhanem!?
Akull i dehur qe s'vdes ne akullsine e akullt!
Netet me duken sa nje shekull
kur kujtoj vajzen qe nuk me vjen dot ne jete
c'do gje qe shoh me vret ne shpirt
asgje nuk ma kthen lumturin e saj
vetmi pa dashuri
Lamtumire...!

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 12:01 am

HIJE E TRAZUAR...


Konflikte te mprehta histerike
Godasin thellesi e shpirtit
Dhe oksigjeni i truri
Shkeputet nga koka fare kollaj.

Sonte engjelli i zi eshte strukur ne heshtje
Dhe ne heshtje te qetesis rri i vetmuar
Duke menduar per botene vonuar.

Sonte,dreqi i bardhe po mbulon qetesi e zbrazet
Me zhurmen e tij te heshtur
Dhe shfaqet ne eresir si hije e perzier.

Fytyren e fsheh ne masken pa ngjyra
Organizmin e fsheh pas hijeve te zeza
Shpirtin e fsheh pas portretit bardhe e zi
Tregti ben me zemren e njeriut
Drame luan me jeten e tij.

Ne kete mbremje te heshtur
Nodhem ne teatri " pa emer "
Duke i pare gjurmet e vonuara
Qe mbi skene arti notonin pa koke...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 12:01 am

Te prita

Te prita mbrem,
per te biseduar,
te prita kohen me ty me kaluar,
te prita te ndegjoj fjalen tuaj,
te prita..te prita deri sa u merzita.


Te pres edhe sonte,
por ti mos eja,
te lutem shum mos eja,
se nuk e di si te veproj,
nuk e di c'ka te te tregoj,
nuk e di si te aktroj,
kete ndjenje ne zemer te mos u'a tregoj...Krijova nje bote te vogel,
brenda botes sime,
eshte aq e embel,
me jep shume gezime,
por me vjen keq une keta lumturi t'a pranoj,
nuk d'ua me ty,ne dic'ka te gaboj....

Tani ne ket moment,dic'ka ne zemer po me troket,
sikur ndonje akrep ore brenda te kish mbet,
ndegjoj nga dale dhe aspak nuk flas,
a thua te hap zemren se eshte duke plas...


Kurr nje pershperitje pa pritmas u ndeghua,
" mos me largo nga zemra se s'do mundesh dot pa mua" !
Por une kete pershperitje s'dua ta ndegjoj...
S'dua me per ty,per nje shok te mendoj...


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 12:02 am

NDJENJ FAJI


Peshon mbi supe nje ndjenje faji,
nga nje grindje pa kuptim,
ngritje nervash te pa duruar,
eshte faji yt,s'eshte faji im.


E lam ne heshtje ndjenjen tone,
dhe kokat mbajme menjan,
nuk e di se kush te foli,
kush njerin nga tjetri e ndane.


Ndjenje e forte me pershkon trupin,
kurr kalon e s'me flet dote,
krenarin mbajm mbi vete,
e mbi ndjenja te besojm,
ndoshta eshte e kote...


Sa me dhemb ikja jote,
deshperimi lendon pa fjale,
nuk e di c'te beje me endren,
qe nga dita te harroj,
nata me sjell gjithmon mall.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 12:02 am

Te dua...
sa qielli,sa gjithesia.
Te dua...
sa gjithe pafundesia.
Te dua...
ne c'do hap,ne c'do drejtim.
Te dua...
te ndjej ne shpirtin ti.
Te putha...
ne balle beje sikur s'shihje.
Te putha...
ne sy,beje sikur flije (fleje).
Te putha...
ne gush,beje se rrenkoje.
ah ! hileqare....
PUTHJE NE BUZE KERKOJE...

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 12:03 am

Çudi

Çudi si më mashtrove
ta bëja atë premtim
ike pa më shpjeguar
prej nga gjithë ky mallkim.

Çudi sa shumë të dua
e di qe s'do të kthehesh kurrë
Çudia më e madhe është se
asnjëri nuk bëjmë dot gjumë.

Çudi është dhe kjo
që shpresa për jetë m'ka humb
kujtova se jam më i fortë
e po dorëzohem pa luftë.

Çudi sa e du vdekjen
kur e di se do të vijë vetë
do të kthehem shpirt atje
po vdekja s'më gjen më shpejt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 12:03 am

Do te jetoj...

edhe pse u largove nga une,
edhe pse ike kure te doja shume,
edhe pse me le ne vetmi te lotoj,
dhe vdekjen time ta kerkoj,
edhe pse buzeqeshja me eshte thasre,
edhe pse kjo dhom me duket si vare,
une perseri do te vazhdoj,
do filloj per mua te jetoj...
Do te flase me heshtjen time,
me heshtjen e poetit do ti shkruaj ata kujtime,
do te vi ne heshtje tek i naten vone,
qe te mos me njhesh dp te sjnderohen ne nje engjull hyjnor...
Ti qe i pari me mesove dashurin,
dhe me vone edhe tradhetin,
une ne heshtje per keta dy fenomen do te shkruaj,
por kure me nuk do te te perkulem...
te te them ME Duaj....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 12:03 am

E nëse

E nëse më kthejnë të vdekur
mos eja në varrim
s'dua shpirti jem të ndjesh përbuzje
më së paku pranë varrit tim

E nëse më jep Zoti kohë
të arrij i gjallë
Do të vdes para syve tu
duke të shiku me mallë.

E nëse kam gabuar
fajin po e marr unë
mos harro që të deshta
e do të të dua shumë

E nëse ka jetë pas kësaj
do të të du gjithmonë
Edhe sot të dua
kur gjithçka më duket vonë.

E nëse kjo të bën të lumtur
dhe të vuajmë të dy
po ta fali edhe lumturinë time
po ti lë të gjitha ty.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 12:04 am

PER TY..

Ne nje nate te erret,
do te pyes dikend,
valle, a te mungojn ty fjalet e mia?
A do te thote dic'ka per ty dashuria?
E nese s'me do, do te zhdukem ateher,
yjet do ti le qe ty te te ndricojn,
dhe ne mua te te kujtojn.

Do te iki large qe kure mos te te takoj,
por kure nuk do te ndalem qe t;ju dashuroj,
E kure ty s'do te dua...
ti do ta kuptosh por kote...
ateher kure ne pllaken e varrit tim do te shkruaj...
PER TY VDIQA SOTE...Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 12:05 am

Edhe pse

Edhe pse kurrë s'të kam tradhtuar
asnjë as sot smë intereson
Desha të mësoj diçka që
as shpirti jem tash s'po e aprovon.

edhe pse një ditë
do ta kuptosh dhe vetë
se koha bën të vetën dhe
tregon çdo të vërtetë.

sa për buzëqeshje
as unë se kam më mirë
buzët poashtu janë tharë
e zemra më është ngrirë.

Edhe pse kam dëshiruar
ta bëja një befasi
si duket deshtova dhe
çdo gjë u bë terr e zi.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 12:05 am

Për ty..

ndoshta të kujtohet
kur një natë të zgjova vonë
e ndjeva që po të humbisja
e sdija si ta tregoj.

Pastaj më qetësove
më the s'do ikësh kurrë
premtimin e theve
e fajtor po ndjehem unë

Për ty mund të mos vlej fare
që më shtyve kështu
do të pres derisa t'më marrë Zoti
nëse ishte e shkruar ashtu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 12:05 am

MOS VONO

Mos vono o shpirte,
eja se te pres,
mos vono e zemer,
me shpejt se po vdes.


Eja fshima lotin,
qe pikon pa ndal,
eja me puthe buzet,
buzet qe me jan thare.


Eja me thuaj fjalet,
qe vetem ti i thua,
eja me perqafo,
mos me le te vuaj.


Eja me ngohe zemren,
Shpirtin tim te tretur,
eja me puthe syte,
keta sy te pa fjetur.


Mos vono o shpirte,
dije se te prese,
po nuk erdhe ti,
dije se do vdes...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 12:06 am

ah sikur të mundja
që sonte të fluturoj
të të vija pranë
dhe të përqafoj

ndihem e dobet
skam ngrënë që sa ditë
nuk di si tja bëj
që ta kthej gjallë këtë shpirt

ah sikur të mundja
të duroj edhe dy ditë
do të trembeshe dhe vetë
edhe me larg me ikë

se mka ndryshu pamja
çdo qelizë është shkrirë
rrugët më duken të gjata
e sdi si do të mundja të vij.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 12:06 am

Une te pres


Ne kete ore te vone,
zemra po me dhemb,
loti s'ka te ndalur,
akoma te pres.


Eja si pellumbe,
ne dritare me qendro,
se une nuk kam gjum,
dhimbje kure s'te shohe.


Eja si ne ender,
me pershperit ne vesh,
me thuaj o engjull,
une pa ty nuk vdes.


Eja sikur hije,
me perqafo nje here,
eja sikur diell,
me ndrico kete terr.


Eja shpirti im,
sido qe te jesh,
ndac si hene e bukur,
ndac si yll qe shkelqen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 12:07 am

nëse don të të gënjej

nëse don të të gënjej
do ta bëj për ty
do të them se bëj më mirë
veq lotë mos të shoh në sy

Më shpejt se si pëllumb
vjen veq shpirti jem
të përkdheli çdo natë
gjersa mëngjesi të vjen.

Megjithatë oj zemër
nuk munda më shumë
të të shikoj veq ëndërr
e të të përkdheli kur je në gjumë

Nëse në atë dhomë
çdo gjë është errësirë
po ta dërgoj shpirtin tim
veq atë pjesën e mirë
të ndriçojë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 12:07 am

TI.....


Ti se ndjen kete zemren time,
ne mesnat kure te kerkon,
ti s'e ndjen fjalen time,
kure te thot sa forte te done.


Ti je large se ashtu deshte,
rri ne heshtje si figur,
ti se din se c'eshte vuajtja,
ti s'ke ndjenja,ti sje burr.


Ti s'me sheh kure qaj ne heshtje,
lotet e mi ti s'i sheh,
edhe zemra kure te thret ne vete,
ti s'je prane,ti nuk je...


Ateher kure syry s'do te qaj me,
ateher kure zemra s'do te theret,
ateher kure trupi,shpirtin s'do ta kete prane me,
ateher mos eja.... se vdekja te theret.


Tek varrezat mos eja te me takosh,
e as lule mbi varrin tim te vendosh,
e as me lote te lotosh...


Ngase ateher nuk do dua takime,
kure s'do mundem te te ledhatoj,
nuk do te dua lule,
kure aromen e tyre s'mund ta shijoj.


E kure afer varrit tim ti do qendrosh,
te lutem asnje pik loti te mos leshosh,
sepse s'dua qe loti yte te arrij deri tek trupi im,
sepse ndoshta une gezohem..
dhe nga varri ndoshta cohem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 12:07 am

Edhe unë

Edhe une kam mendu ashtu
se nga varri isha zgju
sa herë që ti të jesh pranë
por sonte tjetër mendje kam

Se askush nuk u kthye nga ajo botë
asgjë nga tjerët smë bën më të fortë
Asnjë nuk është mbinatyror
është ligj i Zotit , ligj hyjnor.

Por për t'mos rënduar edhe ty oj zemër
po mundohem ti jap kësaj dhimbje emër
Le të mbesim të dy me shpresë
se pas festës do të jetë festë

Eh për sa burra kom lexu
që nga shkaku i njejtë janë rrëzu
Nga Akili deri te Cezari
pra sdo jem e fundit po as e para .

Mbase koha edhe këtë e vërteton
nuk di a vret ajo apo shëron
nese mbesim , shohim e bëjmë
drejtësinë ta vëmë në vend.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:25 am

Per ty qe se meriton kete shkrim!
Per pa pjekurine tende, dhe pakujdesine tende..disa fjale qe po me ngelin ne fyt, por per ty do ti them..
Ti, ishe dikur, nje mik i mire?? mund te quajme te tille?
Mbase.. per ty, qe ke len gjurme ne zemren time, per ty qe ke pas deren
e hapur ne thellesine e shpirtit tim, asnje pengese nuk ke pas..gabim..
dhe vetem ti..hija jote ka pas kete privilegj, ka pas kete shanc, HIJA
JOTE, jo ti!
Ka qen thjeshte nje hije kalimtare. E di..ne fakt sa isha e lumtur per
ate hije, sa do e idhur qe ishte. Me mjaftonte kupton? Nuk pretendoja..
me mjaftonte!
Hija me ka rrite besoj, por gjith besimet e mija sot koha mi ka
vertetuar, kan qen thjeshte nje imagjinate, besoja me shume tek ti se
sa tek vetja. Me kupton?
Besoja me shume ne nje hije se sa ne nje ndjenje te sinqerte.
Kam krijuar ne mendjen time ate iluzjon qe leviz boten, sikur s'jetoja
dot pa ate hije, por sot mund te te them pa frike shkurt shqip dhe
qarte, qe un jetoj pa ate hije..
Kam ul veten duke u krahasuar, por sot kuptoj se askush nuk mund te me
ulin poshte, sepse ne rradhe te pare vij un, pastaj vjen ti.. Me kupton?
Isha e lumtur per cdo gje sa do e vogel, per cdo moment, per nje
buzeqeshje te vjedhur, per nje "batut" koti, per cdo fjale qe merrte
jete nga goja jote..
me kupton?
Cdo gje ka nje shpjegim dhe un ne fakt nuk arrij te iu jap shpjegime
shume gjerave, pse valle? Ndoshta fajin se kam un, apo thjeshte ti e
ke.. apo serishte gabohem? Jo me vjen keq. Tani nuk gabohem me.
Hija jote me ka dhuruar jete, mendoje te kishe qen ti
Por tani kuptoj qe s'kam nevoj me per ate jete, sepse me ne fund si ne
foshnje e vogel, u rrita dhe un, krijova ato rrethanat, dhe tani avash
avash eci vet.. vrapoj vet..ne jeten time.
Te thash largohu? JO kurr.. te kerkova te me qendrosh prane?
Asnjehere..Sepse ai qe te don, e din vet se kurr duhet qendruar prane,
me kupton?
Un gjithmone te kam kuptuar mjafte mire, gjithmone kam dite te hjeshoja
diten, kam dit te te dhuroja ate lezetin e castit, kam dite te te beja
te buzeqeshja, si nje yll i vogel qe te qendron prane...gjithmone... Te
kam degjuar, te kam kshilluar, s'te kam kerkuar asgje, me mjaftonte te
qendroja prane problemeve te tuaja. Por tani nuk dua me. Me kupton?
Tani po qe iu jap vlera atyre momenteve, iu jap vlera atyre silljeve te
mija, dhe jo te tuaja.. dhe me ne fund kuptova qe besimi ishte ne
xhepin e gabuar.
Tani cdo gje dua qe thjeshte te mbetin nje hije, nje hije e bukur, nje
kujtim, qe do tregoj ndoshta femijve te mi..nje shpres e vdekur, dua qe
cdo gje te mos me shoqeroje me ne vazhdimin e jetes time.. Dua qe te te
shoh te lumtur, po te kisha mundesi dhe zemren do te ta dhuroja qe ti
te ishe i lumtur.. por tani e di qe se meriton ate zemer, syte e mi do
ti ipja.. por e di qe do ishin ne duart e gabuar..

Ti sme meriton, me kupton?
Keto fjale qe me kishin ngele ne fyt ishin per ty...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:25 am

Lumturia me e madhe esht kur jam me ty?


Lumturia me e madhe esht kur jam me ty,
Oret jan shum te shkurtera kur jemi bashk une dhe ti
ahhh sa te lumtur do te jemi se bashku deri ne perjetesi,
E di qe zoti met vertet me ka krijuar vetem per ty,
E di qe edhe ti je krijuar per mua spese me se shumti nga dashuriqkat e tua ti me don mua,
E tash dashuriqkat e tua jan te kaluara dhe te harruara se tash me dashuron vetem e vetem mua,
Andaj te lus:
Mos u largo se vetem ty te kam
Mos me le se vetem i yti jam
Mos ik se vdes pa ty
Mose me bej te lotoj se do te shtjerrem per ty
Mos me tradhto se nuk e meritoj
Mos me lendo spese do ta lendosh njeriun qe me gjith zemer te don
Mos e plagos nje zemer te pa faj dhe shum te dashuruar, Se te denon i madhi zot qe te ke krijuar. MOS LENDONI ZEMERA..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:25 am

Me kujto
A do te pytesh ndonje here kur bije shi a' loton qelli a po engjujt qajn?
A do te shikosh ndonje here yjet dhe mendosh a jan ato meteore qe digjen a po flaka e zemres time?
A do te pytesh duke shetit kaltersin e detit me sy ,a do te mendosh ndanjeher ndoshta se ajo asht malli ne shpirtin tim?
Jo te lutem mos u pyt dhe mos mendo,mos kalo kohen duke kerkuar pergjigjet cilat akoma nuk i gjetme.
Jo mos urej shiun se aj shi nuk asht!Ato jan lotet qe ne tok pikojn nga syt e engjujve te dashuris,si kur se vetem ato me kuptojn,si kur se ato per mu lotojn,si kur se edhe ato te dashurojn.
Duan te jen pran dhe vetem me ty ,duan te jen duke i prekur dora jote por nuk guxojn ta pranojn qe ato jan vetem iluzjone prandaj lotojn!
Mos shiko yjet dhe mos i numro se ato nuk numrohen,ato jan zjari dhe flaka e
zemres time.Digjen... digjen dhe shendrisin diku nalt duke percjellur te
vetmuart,qendrojn ne shkelzimin e tyre duke dhuruar lumturi te
dashuruarve.Mos i numro te lutem se pse nga xhdo shikim i yti zjari dhe
flaka kulminon.
Dhe kur te jesh mbi kaltersin e detit,shiko,shiko dhe e shef se ajo asht
malli ne shpirtit tim.Shiko dhe ke me pa se ajo asht qendresa e nji shpirtit
qe jeton per dashurin dhe lumturin tende...shiko se aty dote shifsh se vetem lumturija jote asht knaqesija e ati shpirt!
Diku ne ato thelcinat e ati uj doti hidhsh dhe letrat dhe fjalet e mija,diku thel ku ma askush zdo ti gjeje,diku ku askush mbas teje zdoti lexoje dhe nigjoje!
Athere me kujto,me kujto kur qelli pikon lot,me kujto kur meteoret digjen!Me kujto kur valet e detit perputhen per mure te kalas,me kujto kur ta shikosh kaltersin e ujit paster,me kujto,,,me kujto dhe vetem nje buz qeshje ma dhuro!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:26 am

Te dua, sepse je gjithqka per mua

Te dua, sepse je lumturia ime

Te dua, sepse je nevrik

Te dua, sepse je sinqert

Te dua, sepse nuk me lendon kurr

Te dua, sepse te dua

Te dua, sepse je jeta ime

Te dua, sepse je i qeshur

Te dua, sepse je shum i mire

Te dua, sepse je tolerant
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:26 am

RruGeSs KuR Te ShoH e Nuk FlaSs Me Ty
ZemRa Me RreH ForTT e S'munD Te ShoH Me Sy
AnDaj KokEn UlUr RruGeN e VaZhDoi
BeHem Se S'Te Njo PoR AsGje SfiToi
Te KiSha MunDeSsi Te BejA Ca NdRyShiMe
A Nuk Do Te IshTe KjO MreKuLLi
Qe JeTen TiMe Te HuMb Ne QeTeSi
E DiKuJt TjeTeR Ti FaL DaShUrIn..!?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:26 am

Tradhtar fajtor
s'meriton të flas
por meriton përjetë
t'mallkoj e në fund të vras

si pate mëshirë
nga unë me u larguar
zemrën time të pa fat
rënd e ke tradhtuar

do të mallkoj për jetë
me lot të pandarë në sy
dhe kurrë s'do të harroj
këtë zezë e tradhëti
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   Mon Dec 28, 2009 8:27 am

Genjeshtra vetem genjeshtra
Me dhe premtime pa realizime
Fjal jo te verteta vetem genjeshtra
Me binde me fjalet e tua
Kur thoshe:,,PASHA ZOTIN TE DUA!”
Tash s’te ka ke humbur
Genjeshtra fjal jo te verteta
Premtime endra te paplota
Genjeshtra me fryejn sikur era
Genjeshtra rrembyen zemren time
E mbushen perplot me lendime,dhimbje
Qe s’me len te qet, s’me japin arsye per jet
Vetem GENJESHTRA….
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: poezi "Ata sy ".....   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

poezi "Ata sy ".....

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 4 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Poezi-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create your own blog
YlliehanaForum